کریم باقری باید به تیم ملی برگردد؟

تیم ملی فوتبال ایران روزهای بسیار حساسی را سپری می کند. درست در روزهایی که همه چیز روی نیمکت این تیم به یک راز تبدیل شده و هیچ قطعیتی در مورد بقای دراگان اسکوچیچ روی نیمکت در جام جهانی وجود ندارد، هر روز اتفاق جدیدی می افتد به امید اینکه شاید شرایط بهتر شود.

با این حال، تحولات روزهای اخیر نشان می دهد که مسئولان فعلی فدراسیون فوتبال ایران به دنبال چهره ای جدید برای برون رفت از بحران کنونی هستند، بنابراین با قربانی کردن او شاید در این راه از گناه خود بکاهند. .

علی رنگی و جواد نکونام بخشی از پروژه قربانی جدیدی بودند که مسئولان قصد داشتند آن ها را روی نیمکت تیم ملی بیاورند تا زمینه سوزاندن این دو سرمربی فراهم شود. این دو گزینه برای هدایت تیم ملی در روزهایی بودند که فدراسیون فکر می کرد بدون هیات مدیره می تواند دراگان را برکنار کند و هر کدام می گفتند چنین پیشنهادی را قبول نمی کنند.

از سوی دیگر مسئولان فدراسیون که چاره ای جز ادامه همکاری با دراگان نداشتند، از ادامه همکاری او با فوتبال ایران و نیمکت نشینی او در جام جهانی خبر دادند.

در همان زمان اطلاعاتی مبنی بر اینکه دوران مربیگری دراگان در تیم ملی می تواند تا اواسط شهریور ادامه داشته باشد و از آن پس رئیس جدید و اعضای دانشکده حقوق در مورد سرنوشت نیمکت تیم ملی تصمیم بگیرند.

اما در این مدت پروژه قربانی یابی در تیم ملی به پایان نرسیده و اکنون تلاش طرفین یعنی دراگان از یک سو و مسئولان فدراسیون از سوی دیگر بر این است که پای کریم را باز کنند. باقری دوباره روی نیمکت تیم ملی ایران.

  آیا پروتئین های گیاهی باکتری ها را از بین می برند؟

کریم باقری یکی از بازیکنان ارزنده فوتبال ایران بود که افتخارات بزرگی هم در عرصه باشگاهی و هم در عرصه ملی کسب کرد. او پس از پایان دوران حرفه ای خود به مربیگری روی آورد و همواره به عنوان دستیار در تیم های مختلف فعالیت داشته است.

او با وجود اینکه سابقه مربیگری زیادی دارد اما به اشتراک می گذارد که هنوز آمادگی نشستن روی نیمکت این تیم را به عنوان سرمربی ندارد. به عبارت دیگر کریم ترجیح داد مرد شماره دو باشد.

از طرفی کاریزما و شخصیت قابل احترام کریم به حدی است که خیلی ها بی پروا از او به عنوان مدیر تیم صحبت می کنند. کریم باقری گاه از درگیری های خشن و حتی فیزیکی با بازیکنان جوان این تیم ابایی ندارد که چندین بار از او به تصویر کشیده شده است.

اما جدا از این دپارتمان، کریم به دلیل حضور در تیم های مختلف و همکاری با سرمربیان مطرح به سطح قابل قبولی از نظر دانش مربیگری رسیده است و بعید است تا چند سال آینده شماره دو باقی بماند.

کریم قبل از رسیدن به این زمان، علاوه بر مربیگری باشگاهی، در تیم ملی به عنوان مربی نیز تجربه کسب کرد و در مرحله مقدماتی جام جهانی به همراه دراگان اسکوچیچ روی نیمکت تیم ملی نشست. حضور کریم در تیم ملی مثمر ثمر بود. چرا که ملی پوشان سرشناس ایران نه تنها از نظر فنی عملکرد قابل قبولی داشتند و سریع ترین صعود را در جام جهانی به دست آوردند، بلکه در این مدت کمتر بازیکنی جرات مخالفت با تصمیمات فنی را داشت و بازی دوگانه ای در کار نبود.

  اعلام نتایج «دوران جدید» از امشب آغاز می شود.

کریم باقری به همکاری خود با تیم ملی ایران پایان داد و اعلام کرد که می خواهد روی کارش در باشگاه پرسپولیس تمرکز کند که به طرز عجیبی درگیر شایعه دریافت دستمزد از فدراسیون فوتبال شده بود. کریم طبق قراردادی که بسته بود برای هر بازی صد میلیون تومان دستمزد می گرفت.

او در نهایت با پول پاداشی که از فدراسیون فوتبال دریافت کرد، رقمی نزدیک به 2.5 میلیارد تومان دریافت کرد که در مقایسه با قرارداد امروز فوتبال ایران اصلا رقم بزرگی به حساب نمی آید. اما محاسبات شخصی و جناحی در فدراسیون دست کریم باقری را گرفت تا از کار در تیم ملی لذت نبرد.

بعد از مدتی فدراسیون و خود دراگان برای کریم باقری (شاید درست) خط و نشان کشیدند که بین تیم ملی و پرسپولیس یکی را انتخاب کند. کریم پرسپولیس را انتخاب کرد و از تیم ملی جدا شد.

پس از این فعل و انفعالات، انقلابی در تیم ملی به وجود آمد و حالا بازیکنان ملی پوش در یک تصمیم صریح و علنی، با ایجاد دو دستی، له شدند و مقابل دراگان قرار گرفتند. ستاره های مشهوری چون مهدی طارمی، علیرضا جهانبخش، سعید عزت اللهی و احسان حیسفی معتقدند دراگان صلاحیت فنی لازم برای هدایت تیم در جام جهانی را ندارد. از سوی دیگر چند بازیکن از جمله سردار آزمون و علیرضا بیرانوند به حمایت از دراگان پرداختند و از او خواستند به عنوان سرمربی بماند.

پس از جنجال ها و رسانه ای شدن بسیاری از اتفاقات از جمله اتفاقات رخ داده در اردوی قطر، حالا ناگهان دراگان از یک سو و مسئولان فدراسیون فوتبال ایران از سوی دیگر تصمیم گرفتند کریم باقری را به تیم ملی بازگردانند. مهم نیست چیه! مشخص است که کریم باقری این بار نه به دلیل دانش فنی، بلکه به دلیل کاریزمایی که خود دراگان فاقد آن است، به عنوان مربی انتخاب شده است. در واقع با توجه به فضای فعلی توجه به قسمت «مدیرکننده» کریم مطلوبتر است.

  تفاهم نامه ای بین فولاد غدیر و شبکه بهداشت و درمان نی ریز برای تامین مالی خرید دستگاه ام آر آی منعقد شد.

حال سوال اینجاست که کریم باقری در چنین شرایطی باید به تیم ملی بازگردد؟ در حالی که حضور در جام جهانی برای هر مربی می تواند یک اتفاق وسوسه انگیز باشد، کریم باقری به نظر می رسد بخشی از معمای غارتگر برای فوتبال ایران باشد.

اگر حضور او در تیم ملی ضروری است چرا برایش شرط گذاشتند و اگر فکر می کردند کار بدون کریم باقری پیش می رود، چرا الان اصرار دارند که او را برگردانند؟ کریم باقری هم مانند هر بزرگسال دیگری حق انتخاب دارد، اما مشخص است که برای ایجاد همبستگی (شاید به صورت رسمی) به تیم ملی دعوت شده است.

او در واقع ابزاری است تا پروژه حضور دراگان در تیم ملی بدون آسیب دنبال شود. حالا کریم باقری باید ریسک کند. او در شرایطی روی نیمکت تیم ملی بود که اختلاف نظر بازیکنان درباره دراگان علنی نشد و تنها ماجرای توییت مهدی طارمی وجود داشت. کریم در همین ماجرا از حفظ حیثیتش گلایه کرد.

وضعیت فعلی کاملاً متفاوت است. دراگان با نیمی از بازیکنان پایه خود را از دست داده و شاید مخالفان علنی اسکوچیچ حتی با حضور کریم باقری دیگر با این کروات موافق نباشند. علاوه بر این، خود کریم با پذیرفتن این نقش جدید به شایعات دامن زد که او بیشتر یک ناظم است تا یک مربی.

دیدگاهتان را بنویسید