کدام شیرینی پز کیک تولد چرچیل را در ایران درست کرد؟

قنادی نوشین در چهارراه مخبرالدوله تهران، چون کیک تولد چرچیل را آنجا سفارش دادند، در خاطره تهرانی ها ماند و به تاریخ پیوست.

با گذشت زمان حافظه تاریخی ما نیز با آن از بین می رود. در این میان، با تغییر نسل ها و دغدغه ها، برخی از مشکلات فراموش می شوند و جای خود را به مشکلات جاری می دهند. البته وقایع مهم تاریخی که تبدیل به یک روایت بزرگ می شوند همیشه جای خود را در تاریخ دارند. مثلا مگر می شود جنگ ها را فراموش کرد!

با این حال، برخی از داستان‌ها هنوز ارزش خواندن دارند و دانستن آن‌ها برای کسانی که می‌خواهند بدانند در محل زندگی‌شان چه اتفاقی افتاده است، لذت بخش است.

من شیرینی میخورم
مثلا در تهران. اگر عابر پیاده هستید حتما از خیابان جمهوری گذر کرده اید. نزدیک چهارراه مخبرالدوله و نبش کوچه نوشین لباس فروشی هست. شاید بپرسید فروشگاه لباس چه ربطی به تاریخ دارد؟

باید کمی به سال 1322 و زمان جنگ جهانی دوم برگردیم. آن روزها این لباس فروشی شیرینی فروشی بود که توسط یک ارمنی به نام آندرانیک اداره می شد. خواهرش هم شیرینی پزی و شیرینی پزی را در فرنگ آموخت. او به قدری در کار خود مهارت داشت که گفته می شود کیک تولد محمدرضا پهلوی را در زمان حکومت او پخته است.

یک روز مردی وارد نانوایی شد و کیک سفارش داد و تاکید کرد که این کیک برای یک جشن خاص و مهمانان ویژه سرو می شود.

در آن روزها ایران در اشغال متفقین بود. به همین دلیل، چرچیل نخست وزیر انگلیس، استالین رهبر شوروی سابق و فرانکلین روزولت رئیس جمهور آمریکا به ایران آمده بودند تا در مورد جنگ مستقیم صحبت کنند و به دلایل مختلف و برای حفظ امنیت خود بدون اطلاع رسانی، تهران را برای این دیدار انتخاب کرده بودند. در واقع آنها بدون اطلاع دولت ایران وارد ایران شدند. بنابراین افراد کمی از حضور استالین، چرچیل و روزولت در ایران اطلاع داشتند.

  25 عادت کوچک که زندگی شما را بهتر می کند

تولد چرچیل
سمت راست: استالین، چرچیل و روزولت در نشست تهران

این دیدار تأثیر مهمی در جنگ جهانی دوم داشت. به همین دلیل به ایران لقب «پل پیروزی متفقین» داده شد. اما این دیدار با شصت و نهمین سالگرد تولد چرچیل مصادف شد و سفارت انگلیس در تهران برای او جشنی ترتیب داد.

در آن زمان سه قنادی معروف در اطراف لاله زار و مخبرالدوله وجود داشت که یکی از آنها قنادی نوشین بود که کیک های آن بسیار خوش طعم بود و می توانست مهمانان خارجی را هم راضی کند. کیک تولد معروف چرچیل توسط نوشین شیرینی پزی پخته شد. این نانوایی تا سال 1368 فعالیت داشت و بعداً به فروش رسید.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید