کدام حرف را از زمین برداریم؟

441688 921 خبر مرکزی

آزاده سهرابی| او گفت: «احساس کوچک شدنی که این روزها نسبت به همسرم، نسبت به همکارانم دارم، برایم عجیب نیست. من یک برادر کوچکتر دارم که همیشه در خانه اش از توهین های پدرم در امان بوده، اما نیستم!

پدرم بارها بی جهت عصبانی می شد – البته خیلی کار می کرد – اما نمی دانم چرا وقتی به من رسید شروع به خالی کردن قلبش کرد. مرد جوان گلایه کرد که همه اطرافیان خشم خود را بر سر او می ریزند. کمی تحقیق در زندگی او نشان داد که برادرش عادتی دارد که ندارد.

وقتی پدرش عصبانی بود و می خواست اولین جمله را بگوید از او عذرخواهی می کرد یا به بهانه ای محل را ترک می کرد اما احساس می کرد باید آنجا بایستد تا تمام حرف های پدرش را بشنود و حالا که بزرگتر شده بود احساس کرد که اگر مدیرش از جایی می آمد، عصبانی بود و حتی می دانست که عصبانیت مدیرش کار او نیست، اما باید همان جا می ایستاد و گوش می داد. اگر همسرش غوغا کند باید تا ته آن هیاهو برود و حالا خودش وارد چرخه پرخاشگری شده است.

واقعیت انسانی می گوید که اگر دیگر چیزی را که کسی به شما می گوید احساس نکنید، آن را از روی زمین نخواهید کرد. یادم نمی‌آید کسی گفته باشد که هیچ‌کس نمی‌تواند به شما احساس حقارت بدهد، مگر اینکه قبلاً این احساس حقارت را پذیرفته باشید.

برادر این مرد در واقع آزرده نشد زیرا می دانست و معتقد بود پدرش از جای دیگری عصبانی است، اما این مرد نه تنها به دلیل شرم و تحقیر که در خود ایجاد کرده بود، بلکه نسبت به خودم نیز در برابر توهین ها مقاومت کرد. او عصبانی است.

  علیرضا بیرانوند در راه ایران پیام بیرانوند به پرسپولیس

عزت نفس یعنی به معنای عام این واقعیت را برای خودمان بپذیریم که به دلیل محدودیت های وجودی انسان و محیط آن را تجربه می کنیم، جنبه های منفی هم داریم، اما این همان انگیزه برای غلبه بر این حقارت است. به بچه ها نگاه کنید، آنها از کودکی احساس حقارت می کنند.

اینکه خیلی کارها را جلوی افراد مسن نمی توانند انجام دهند. این احساس باعث می شود که سعی کنند راه بروند، حرف بزنند، کارشان را انجام دهند و در یک کلام «بزرگ شوند». حال هر چقدر انسان برای جبران این عارضه تلاش کند و برتر شود، احساس حقارت او جبران نمی شود.

بسیاری از افراد موفق و بزرگ کسانی بوده اند که کاستی هایی اعم از جسمی، محیطی یا تاهل و … داشته اند، اما به جای تبدیل آن به عقده ای برای درهم شکستن دیگران، آن را پذیرفته اند و سعی کرده اند با دستیابی به این احساس، این احساس را جبران کنند. موفقیت

عزت نفس ما بدون شک به کاستی هایی مربوط می شود که در خود، محیط، خانواده و… می بینیم. سوال این است که تا چه حد می توان به خودآگاهی دست یافت، این قسمت ها را پذیرفت و راه سالمی را برای جبران آن انتخاب کرد.

آنچه در بالا باید برای این فرد اصلاح کنیم این است که اگر یاد بگیرد توهین شنیدنی را از کودک بپذیرد، بفهمد چرا و چه چیزی او را در این موقعیت قرار می دهد و از چرخه تکرار این الگو بیرون می آید. در طول روز می توانیم با افراد زیادی روبرو شویم که از همه جا عصبانی هستند.

  قیمت آپارتمان در نقاط مختلف تهران

با داشتن اعتماد به نفس نمی توان از توهین دوری کرد، اما نمی توان این توهین را پذیرفت و وارد دور باطل پرخاشگری شد.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید