کدام بانک سود 24 درصد می دهد؟

به دنبال تجربه سال 1997 و ورشکستگی موسسات مالی، نرخ سود سپرده های بانکی باید کاهش می یافت. اما اکنون رقابت برای افزایش نرخ سود سپرده های بانکی از سر گرفته شده است. بانک ها نرخ سود سپرده ها را تغییر داده اند. نرخ بهره تا 24 درصد

بر اساس مصوبه شورای پول، نرخ سود بانکی نباید بیش از 18 درصد باشد، اما بانک ها این تصمیم را دور می زنند و گاهی برخی بانک ها به سپرده گذاران خود سود 24 درصدی می دهند.

برخی از بانک های خصوصی و دولتی به دلیل افزایش مطالبات از اوراق بهادار دولتی و افزایش اجتناب ناپذیر تورم برای جذب سرمایه بیشتر، سود خود را افزایش داده اند.

پیش از این تنها چند شعبه بانکی برای سپرده های میلیاردی و مشتریان ویژه خود با نرخ سود 25 درصدی برنامه داشتند. اما اکنون بانک ها به صراحت اعلام کرده اند که در طرح های جدید بیش از 20 درصد سود به سپرده گذاران پرداخت خواهند کرد.

سود بانک ها چقدر افزایش یافته است؟

مجری یکی از شعب بانک مسکن به تجارت نیوز گفت: در طرح جدید همه می توانند با سپرده گذاری حداقل 500 میلیون تنی 24 درصد سود ببرند.

بانک توریست نیز در هفته های اخیر سود خود را افزایش داده است. با سرمایه گذاری 200 تا 800 میلیون تومانی در این بانک می توانید سالانه 20 تا 23 درصد سود کسب کنید.

با سپرده گذاری کمتر از 100 میلیون تومان در بانک پارسیان سود 20 درصدی به حساب متقاضی واریز می شود.

  تویوتا کرولا؛ بهترین ماشین سال 2021

بانک ملی همچنان به مصوبات شورای پول پایبند است. او به تمام سپرده گذاران خود 18 درصد سود می دهد.

یکی از شعب بانک شهر از پرداخت سود 20 تا 22 درصدی به سپرده های بیش از 500 میلیون تنی خبر داده است.

در همین حال روابط عمومی بانک گردشگری به تجارت نیوز گفت: بیشترین سود سپرده در بانک گردشگری 18 درصد است.

همچنین با سرمایه گذاری بیش از یک میلیارد تن در بازه زمانی دو ساله می توان سود ۲۳ درصدی سپرده را از بانک آینده دریافت کرد. این بانک به سایر سپرده ها 21 درصد سود پرداخت می کند.

پیش از این در نهایت نرخ سود سپرده های بانکی 18 درصد بود. اما نرخ سود 18 درصدی بسیار کمتر از نرخ تورم 43 درصدی بود. در نتیجه سپرده های بانکی کاهش یافت و مردم بخش قابل توجهی از دارایی های خود را در بازارهای دیگر سرمایه گذاری کردند. بازارهایی مانند بورس و طلا و سکه و ارز.

این امر باعث شد تا مردم سپرده های خود را از بانک ها خارج کنند. اما اکنون بانک ها درصدد افزایش نرخ سود سپرده ها هستند. این در شرایط اقتصادی است که سایر بازارها شرایط باثباتی ندارند و احتمال سقوط آنها وجود دارد. در این شرایط بانک ها آماده هستند تا نرخ سود ثابت و تضمینی را به مشتریان خود بدهند. اما باید دید در این شرایط اقتصادی تجربه سال 97 تکرار می شود یا خیر.

نرخ سود بانکی

دیدگاهتان را بنویسید