کاهش 10 درصدی قیمت دلار

بررسی های آماری نشان می دهد دلار در 25 روز ابتدایی زمستان 10 درصد کاهش قیمت را در معاملات بازار آزاد به ثبت رساند. نرخ دلار در ابتدای دی ماه در سطح 30 هزار و 150 تن بود که تا دیروز به 27 هزار و 500 تن کاهش یافت.

دلیل اصلی سقوط دلار در آذرماه، خبر مذاکرات وین بود. به گفته فعالان، در روزهای اخیر انتظارات بازار کاهش یافته و عرضه در بازار افزایش یافته است.

قیمت دلار در 25 روز ابتدایی زمستان 10 درصد کاهش یافت و در صورت تداوم این روند در 5 روز پایانی این ماه، قیمت دلار در دی ماه به پایین ترین حد خود می رسد. در اولین روز هفته جاری حمایت 27 هزار و 750 تنی از بین رفت. قیمت اسکناس های آمریکا به سطح جدیدی رسیده است. انتظارات معامله گران و جامعه از بازار ارز در تهران باز هم حکایت از کاهش قیمت دارد.

خبر منتشر شده از سوی ستاد مذاکره همچنان حاوی سیگنال های مثبتی درباره بازار ارز در تهران است. شنیده ها از هسته مرکزی بازار نشان از افزایش فشار بر فروش در میان معامله گران ارز دارد. دیروز پس از گذشت حدود دو ماه، دلار 27 هزار و 400 تن معامله شد. قیمت اسکناس آمریکایی در پایان روز شنبه در نهایت به 27 هزار و 500 تن رسید. شنبه 25 دی ماه، بازار ارز تهران با کاهش قیمت فعالیت خود را آغاز کرد.

قیمت اسکناس آمریکا که هفته گذشته بین 27 هزار و 750 تن تا 28 هزار و 350 تن بود، در ساعات اولیه بازار ارز تهران 27 هزار و 750 تن کاهش یافت. این روند نزولی تا اواسط روز ادامه داشت به طوری که پس از حدود دو ماه معاملات نقدی در بازار تهران به 27 هزار و 400 حجم رسید.

  همسایه ها تاریخ ایران را نشان می دهد; از واقعیت تا کلیشه!

در ساعات پایانی روز شنبه قیمت دلار روی 27 هزار و 500 تن بسته شد که نسبت به قیمت دلار در روزهای پایانی هفته گذشته 400 تن کاهش داشته است.

برخی از کارشناسان بازار ارز، فروش روز شنبه را به انتشار اخبار مثبت سیاسی متهم کردند. در ساعات پایانی روز جمعه 15 ژانویه، سخنگوی کاخ سفید در یک کنفرانس مطبوعاتی سیگنال های مثبت جدیدی از مذاکرات هسته ای منتشر کرد. به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی، ما همیشه دیپلماسی را به ایران ترجیح می دهیم. این یک لحظه حساس است، پیشرفت هایی در مذاکرات در وین حاصل شده است.

اگر به تفاهم نرسیدیم و به زودی به تعهد متقابل برنگردیم، باید به دنبال مسیر دیگری باشیم. وی همچنین خاطرنشان کرد که رئیس جمهور آمریکا به تیم مذاکره کننده خود دستور داده تا طیف گسترده ای از گزینه ها را آماده کنند.

در همین رابطه جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی گفت: امکان توافق با ایران در مذاکرات وین وجود دارد و فضای مذاکرات بهتر از قبل شده است. دیروز ایرنا به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که اختلافات در مذاکرات لغو تحریم ها حل شده و هیئت ها در حال بررسی چگونگی اجرا و حل و فصل توافق احتمالی هستند.

برخی از تحلیلگران کاهش قیمت این خبر را نسبت می دهند. بر این اساس، روند نزولی فعلی ادامه روندی است که از اوایل دی ماه آغاز شد. این روند نزولی منجر به کاهش 10 درصدی دلار در 25 روز ابتدایی زمستان امسال شد و در صورت تداوم این روند تا پنج روز دیگر، دی ماه امسال را می توان رکورد کاهش قیمت دلار در یک ماه دانست.

  پرداخت کمک بلاعوض 110 هزار تومانی لغو شده است؟

مهمترین نکته در هفته های اخیر، فضای بازار ارز از نگاه کارشناسان ارزی، جهت گیری بازار به سمت توافق است که علیرغم احتیاط طرف های مذاکره در بیان نظراتشان.

در شرایطی که روز شنبه روند نزولی داشت، معامله گران بازار رو به رشد نیز قیمت دلار را برای معاملات آتی خود با حدود 27 هزار و 700 تن افزایش قیمت عرضه کردند که ترازنامه و بازار در مسیر انتظارات حرکت خواهند کرد.

قیمت سکه تمام بهار آزادی در ادامه روند جدید نزولی که از اوایل هفته گذشته آغاز شد، روز شنبه با کاهش چشمگیر 150 هزار تنی به قیمت 12 میلیون و 250 هزار تن معامله شد. قیمت جهانی طلا در روز شنبه 25 ژانویه به 1817 دلار در هر اونس رسید.

قیمت دلار

دیدگاهتان را بنویسید