کاهش نوسانات قیمت دلار

در پنجمین روز هفته دامنه نوسان سکه و دلار محدود شد. معامله گران سکه و ارز در روز چهارشنبه تمایلی به خرید و فروش ندارند و ترجیح می دهند بیشتر رویدادهای بازار را تماشا کنند.

چنین رفتاری باعث شد اسکناس آمریکا در ساعت 15 به 30 تن افزایش یابد و در محدوده 28280 تن قرار گیرد. دو روز پیش دلار با 50 تن افزایش به محدوده 28250 تن رسید.

به گفته فعالان، مهمترین عاملی که باعث شد معامله گران با احتیاط مواجه شوند، انتشار اخبار ضد و نقیض در بازار ارز بود. از یک طرف، این افزایش ها به دنبال این بود که وال استریت ژورنال را برای معامله گران ارز خارجی بیشتر دیده شود.

وال استریت ژورنال به نقل از دیپلمات‌های غربی که نامشان فاش نشد، نوشت: ایران تولید سانتریفیوژهای مدرن را در مرکز سانتریفیوژ کرج که در حمله هواپیماهای بدون سرنشین اسرائیل آسیب دید، از سر گرفته و حداقل 170 سانتریفیوژ جدید ساخته است.

انتشار این خبر به ویژه سه شنبه شب زمینه را برای افزایش فعالیت خریداران فراهم کرد به طوری که اسکناس های آمریکا در بازار پشتیبان موفق شدند تا محدوده 28350 جلدی جهش کنند. با این حال از ابتدای روز چهارشنبه جو بازار آرام شده و برخی معامله گران در سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران مانور می دهند. گفته می شود گروسی دوشنبه آینده وارد تهران می شود.

برخی فعالان نیز بر این باورند که افزایش فروش اوراق، انتظارات فعالان ارز را کاهش داده است. معاملات عمده اوراق بهادار در بازار بدهی دولت به 2.8 تریلیون تن رسید که می تواند به دولت کمک کند تا کسری بودجه را جبران کند.

  جشنواره فجر امسال فرش قرمز ندارد!

یکی از دغدغه های بازیگران ارز که باعث فشار تقاضای منطقی برای افزایش بازار می شود، کسری بودجه کشور است. کسری بودجه کشور یکی از عوامل اصلی افزایش تورم در کشور است و از این رو مورد توجه فعالان بازار ارز است.

این در حالی است که شماری از فعالان می گویند اگر گروسی با ایران به توافق برسد، احتمال موفقیت در مذاکرات هسته ای 17 آذر افزایش می یابد.

دور جدید مذاکرات هسته ای برای بازیگران ارز بسیار مهم است و در صورت موفقیت می تواند زمینه ساز سقوط دلار به زیر کانال 27 هزار تومانی شود. با این حال، اختلاف نظر می تواند واکنش های احساسی برخی معامله گران ارز را برانگیزد.

به نظر می رسد بازارساز باید سعی کند از این پس انتظارات ارزی را مدیریت کند و با دادن سیگنال های روشن به مدیریت، از نوسانات شدید قیمت ها جلوگیری کند. یکی از بزرگترین مشکلات بازار ارز در هفته های اخیر، عدم قطعیت در برخی مسائل کلان اقتصادی بوده است و در صورت شفافیت بیشتر در خصوص برنامه های آتی، توانایی مدیریت نوسانات افزایش خواهد یافت.

افزایش قیمت دلار منجر به روند صعودی سکه امامی شد. با این حال، نرخ رشد فلز گرانبهای داخلی بسیار محدود بود. سکه دیروز 10 هزار تن گران شد و به قیمت 12 میلیون و 560 هزار تن رسید.

افزایش قیمت این فلز گرانبهای محلی در زمانی رخ داد که قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی نسبتاً بالا بود.

اگر اونس به زیر محدوده 1850 دلار سقوط کند، فروشندگان را در بازار داخلی فلزات گرانبها تقویت خواهد کرد. سکه تا حمایت 12 میلیون و 200 هزار تنی را از دست ندهد، سقوط شدیدی نخواهد داشت.

  پله اسطوره فوتبال درگذشت بیوگرافی و علت مرگ پله

دیدگاهتان را بنویسید