کاهش قیمت دلار ادامه دارد؟!

با کاهش قیمت ارز در معاملات اخیر، معامله گران بزرگ به فکر خروج از بازار دلار هستند. روز دوشنبه 13 دی ماه، قیمت دلار زیر سقف جدید 29 هزار و 500 تنی شروع به نوسان کرد.

قیمت دلار که نسبت به روزهای گذشته و نسبت به روزهای ابتدایی هفته با کاهش نسبتاً شدیدی روبه‌رو بود، 600 تن با نرخ 29 هزار و 400 تن معامله شد و دیروز نیز در همین راستا کاهش یافت.

در نهایت دلار به 29300 تن رسید. با این حال به نظر می رسد این گام قیمتی ممکن است حمایت حداقلی موقتی از دلار در مقابل این روند نزولی باشد.

از دیدگاه برخی فعالان، طبقه جدید 29300 طبقه می تواند فرصتی برای خرده فروشان برای ورود مجدد به بازار باشد. به گفته فعالان بازار ارز در هسته مرکزی بازار، اکثریت این افراد از کلمه خروج اضطراری برای توصیف وضعیت فعلی بازار استفاده کرده اند.

آنها معتقدند قبل از ورود دلار به کانال ها و سطوح پایین تر، باید هر چه سریعتر سرمایه خود را از بازار خارج کنند. از سوی دیگر روند نزولی دلار باعث کاهش چشمگیر خریداران در بازار شده و این معامله گران تقاضایی برای دارایی های دلاری خود نمی بینند.

این امر باعث می شود که این افراد در روزهای آتی برای جبران ضرر دارایی های خود، معمولاً در روزهای آخر هفته، قیمت های تضمینی پایینی را در بازار عرضه کنند. در روزهای آینده خواهیم دید که نتیجه این عملیات تخلیه دلالان از بازار چه خواهد بود و آیا این خروج با افزایش فشار برای فروش به ضرر دلالان خواهد بود یا خیر؟!

  پرکارترین بازیگران چهلمین جشنواره فیلم فجر

علاوه بر اخبار بازار، مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه روز دوشنبه در حاشیه جلسه کمیته تلفیق بودجه سال آینده ضمن اشاره به لغو چند نرخی شدن ارز و تک نرخی شدن ارز در سیاست های پولی و بانکی، اظهار داشت: با توجه به این موضوع که در حال حاضر در دستور کار قرار گرفته است. گفت: از این به بعد ریالی داریم و می توانیم از ما حمایت کنیم، یعنی دیگر ارز 2 نرخی در بازار وجود نخواهد داشت.

به گفته برخی کارشناسان، سخنان این کارمند می تواند نشان دهنده افزایش قدرت بازار در سال آینده باشد، این کمبود ارز ارزان، ذخایر بانک مرکزی را در وضعیت بهتری قرار می دهد و ممکن است توانایی آن را در کنترل بازار ارز افزایش دهد.

از سوی دیگر، با حذف نرخ سود و اختلاف قیمت فراوان، بازار ارز شفاف‌تر شده و رانت‌های ایجاد شده با سیاست‌های قبلی از بین می‌رود.

در نهایت قیمت دلار بعدازظهر دوشنبه با کاهش 100 جلدی نسبت به روز یکشنبه در 29 هزار و 300 حجم به کار خود پایان داد. پیش بینی کارشناسان از قیمت این ارز برای روزهای آینده نیز با نوسانات اندکی در حدود 29 هزار و 250 تا 350 بود.

سکه تمام بهار آزادی که مدتی بین 13 میلیون و 13 میلیون و 200 هزار تن در نوسان بود، روز دوشنبه در روز بازگشایی نرخ جهانی طلا نمایش جدیدی از خود نشان نداد و 10 هزار تن نسبت به قیمت طلا افزایش یافت. روز. روز یکشنبه به میزان 13 میلیون و 60 هزار تن کار خود را به پایان رساند.

  تیپ جذاب سوگل خلیق با کت سفید + عکس

قیمت جهانی طلا نیز در روز گشایش بازار طلا با وجود افزایش قیمت در روزهای پایانی سال کاهش نسبتا زیادی را در قیمت طلا به ثبت رساند.

روند قیمت دلار

دیدگاهتان را بنویسید