کاهش فشار خون بالا با ۷ غذای خوشمزه

در میان عوامل متعددی که شانس ابتلا به بیماری مزمن قلبی عروقی را افزایش می دهد، عاملی که بیشترین کنترل و پیشگیری را به شما می دهد فشار خون بالا است.

در حال حاضر بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان از انواع مختلف فشار خون بالا رنج می برند که یافتن راه های پیشگیری و کنترل این بیماری را بیش از پیش اهمیت می دهد.

در حال حاضر یکی از ابزارهای پزشک متخصص برای حل مشکل فشار خون بالا تجویز دارو است، اما هر چه جلوتر می رویم اهمیت تغییر سبک زندگی و تاثیر قابل توجه این تغییرات در کنترل سطح فشار خون و این باعث کاهش شانس می شود. از بیماری قلبی واضح تر می شود.

اکنون تحقیقات دانشگاهی و بسیاری از مطالعات تخصصی ثابت می کند که پیشگیری یا کنترل فشار خون به این روش بسیار ارزان تر و زمان برتر از درمان بیماری با داروهای شیمیایی است.

در این میان، شاید تاثیرگذارترین بخش سبک زندگی برای تغییر مسیر فشار خون بالا، رژیم غذایی روزانه باشد. به همین دلیل در این مقاله به سراغ غذاها و مواد مغذی رفتیم که نقش خود را در رژیم غذایی روزانه شما افزایش می‌دهند، مطمئناً مشکلات فشار خون بالا را کاهش می‌دهند.

1 مرکبات: میوه هایی که ما به عنوان مرکبات می شناسیم به ویژه گریپ فروت، پرتقال و لیمو شیرین تاثیر بسزایی در کاهش فشار خون دارند. این میوه ها سرشار از انواع ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی هستند و به شما در کنترل فشار خون کمک می کنند.

  تبریک مدیرعامل بانک ملی ایران به مناسبت روز فناوری اطلاعات

مطالعه ای که بر روی 101 زن ژاپنی در یک دوره پنج ماهه انجام شد، نشان داد که مصرف روزانه آب لیمو تأثیر قابل توجهی بر متعادل کردن سطح فشار خون دارد. محققان این تاثیر را به اسید سیتریک و فلاونوئیدهای موجود در این میوه نسبت می دهند.

بر همین اساس، متخصصان تغذیه معتقدند نوشیدن منظم و روزانه آب پرتقال و گریپ فروت در کاهش سطح فشار خون موثر است. به خاطر داشته باشید که مصرف گریپ فروت با برخی از داروهای فشار خون تداخل دارد و اگر دارو مصرف می کنید، حتما با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

2. سالمون و سایر ماهی های روغنی: مصرف ماهی های چرب به دلیل داشتن چربی های امگا 3 فواید بسیار متفاوتی برای سلامتی انسان دارد و اکنون تحقیقات جدید نشان می دهد که همین ماده به دلیل کاهش ترکیبی به نام اکسی لیپین است که مسئول کوچک شدن رگ های خونی است. البته، برای کاهش تورم می تواند به کاهش سطح فشار خون نیز کمک می کند.

مطالعه بر روی بیش از 2000 فرد سالم نشان داد که هر چه سطح اسیدهای چرب امگا 3 در بدن بیشتر باشد، فشار خون پایین تر و مصرف منظم مواد حاوی امگا 3 می تواند تأثیر قابل توجهی بر کنترل فشار خون داشته باشد. سطوح

3. دانه کدو تنبل: دانه های کدو تنبل، اگرچه اندازه کوچکی دارند، اما از نظر ارزش غذایی اهمیت زیادی دارند. به گفته یک متخصص تغذیه، تخمه کدو تنبل منبع فشرده موادی است که برای کاهش فشار خون حیاتی است.

تخمه کدو حاوی منیزیم، پتاسیم و اسید آمینه مهمی به نام آرژنین است. آرژنین با تولید اکسید نیتریک به شل شدن عروق خونی کمک می کند و در نتیجه سطح فشار خون را کاهش می دهد.

  قیمت بیت کوین، امروز 1401/03/05

بد نیست بدانید که مطالعات بسیاری تاثیر روغن دانه کدو تنبل را در کاهش فشار خون ثابت کرده اند. در طول آزمایش، 23 زن به مدت 6 هفته روزانه 3 گرم از این روغن را مصرف کردند و در نهایت همه آنها کاهش قابل توجهی در سطح فشار خون نشان دادند.

لوبیا
4. انواع لوبیا و عدس: لوبیا و عدس نیز سرشار از موادی هستند که توانایی تنظیم سطح فشار خون را دارند. موادی مانند منیزیم، پتاسیم و فیبر و از آنجایی که حاوی مواد مشابهی هستند، مطالعات بسیاری تأثیر عدس و لوبیا را در کاهش فشار خون نشان داده‌اند.

وقتی به نتایج 8 مطالعه مختلف در یک زمینه روی 554 نفر نگاه می کنیم، به این نتیجه می رسیم که مصرف روزانه عدس و لوبیا و جایگزینی آنها در رژیم غذایی روزانه افراد مبتلا به فشار خون بالا یا بدون فشار خون به تنظیم و کاهش سطح این بیماری کمک می کند. فشار خون.

5- پسته: پسته سرشار از موادی است که برای سلامت بدن انسان به ویژه سیستم قلبی عروقی ضروری است. این ماده جادویی با مقادیر قابل توجهی پتاسیم و سایر مواد مورد نیاز بدن برای سلامت قلب و عروق و تنظیم فشار خون است.

هنگامی که نتایج 21 آزمایش مختلف را خلاصه می کنیم، به این نتیجه می رسیم که از بین آجیل های مختلف موجود در این آزمایش ها، پسته در کاهش دو نوع مختلف فشار خون یعنی SBP و DBP موثرترین است.

6. هویج: هویج به دلیل تردی و طعم خوب، بخش خوبی از رژیم غذایی بسیاری از ما در حال حاضر است. هویج سرشار از ترکیبات فنلی مانند اسیدهای کلروژنیک، پیکوماریک و کافئیک است که با کاهش تورم و آرامش رگ های خونی در متعادل کردن فشار خون نیز موثر است.

  تجربه ای بی نظیر در کوهنوردی

از آنجایی که هویج را می توان به روش های مختلف مصرف کرد، لازم است بدانید که اگر می خواهید فشار خون خود را کاهش دهید، بهتر است هویج را به صورت خام مصرف کنید. بیشترین تأثیر هویج خام بر کاهش فشار خون از نتایج تجربی انجام شده بر روی تقریباً 2200 نفر بین 40 تا 60 سال ناشی می شود.

مطالعه دیگری روی 17 نفر نشان داد که نوشیدن 473 میلی لیتر آب هویج تازه در روز می تواند به طور قابل توجهی SBP را کاهش دهد، اما تاثیری بر DBP ندارد.

۷- کرفس: کرفس یکی از پرمصرف ترین سبزیجات است که در تنظیم سطح فشار خون بسیار موثر است. متخصصان تغذیه دلیل این تاثیر را وجود ترکیباتی به نام فتالات در کرفس می دانند که به کاهش تورم و شل شدن رگ های خونی کمک می کند.

جالب است بدانید که بر اساس نتایج آزمایش های مختلف، برخلاف هویج، کرفس اگر به صورت آب پز مصرف شود، تاثیر بیشتری در کاهش سطح فشار خون خواهد داشت.

منبع: پرفروش ها

دیدگاهتان را بنویسید