کاهش شاخص سلامت کودکان در سیستان

خبر مرکزی- نتایج بررسی های کشوری آنتروپومتریک در بین کودکان زیر پنج سال کشور نشان می دهد که درصد کودکان کم وزن زیر پنج سال در این استان 8.98 و میانگین کشوری 4. قد کوتاه در استان سیستان و بلوچستان برآورد شده است. 16.2 است، در حالی که آمار ملی 4.8 است. شاخص کم وزنی و کم وزنی شدید زیر پنج سال استان 6.5 است که در مقایسه با رقم کشوری 4.3 آمار نگران کننده ای است.

قد بر عزت نفس کودکان تاثیر می گذارد

بر کسی پوشیده نیست که قد بر تمام جنبه های زندگی افراد تأثیر می گذارد و گاهی اوقات تأثیر زیادی بر عزت نفس، اضطراب و استرس افراد می گذارد.

اما بررسی ها نشان می دهد که در برخی استان ها، کودکان این روند طبیعی را طی نمی کنند و این افزایش قد را که در مقایسه با سایر کودکان تقریباً استاندارد است، ندارند. نداشتن میکرومغز و تغذیه مناسب از عواملی است که پزشکان آن را عامل این امر می دانند

شاخص سلامت کودکان در ایران

محمدتقی حسینی طباطبایی، فوق تخصص نفرولوژی اطفال و رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه سالانه بیش از یک میلیون و 100 هزار تولد در کشور داریم و به طور میانگین 300 هزار فوتی داریم، توضیح می دهد که به این تعداد یک هزار فوتی اضافه کنید. در واقع با این محاسبه باید بگوییم که سالانه 700 تا 800 هزار نفر به جمعیت کشور اضافه می شود.

وی با تاکید بر اینکه شاخص سلامت کودکان در کشور ما خوب است، خاطرنشان می‌کند که نرخ رشد شاخص‌های سلامت کشورهای منطقه بالاست. اگر در 10 سال گذشته از نظر پیشرفت شاخص سلامت وضعیت مطلوب تری داشته ایم، امروز باید گفت که با توجه به رشد، وضعیت سلامت در کشورهای اطراف تا حدودی نگران کننده است. به خصوص در زمینه غذا دادن به بچه ها چالش هایی داریم و مشکلات برنامه ریزی نشده ای داریم که باید آنها را اصلاح کنیم تا کمی شرایطمان مساعد شود.

وی با تاکید بر اینکه شاخص سلامت مردم در برخی استان های فقیر بالاست، ادامه داد: در استان های فقیر شاخص سلامت مردم نگران کننده است. وی ادامه داد: مرگ و میر نوزادان 20 در هزار است و مرگ و میر نوزادان ما بین 9 تا 10 در هزار است که هنوز رقم خوبی است.

شاخص استاندارد سلامت در کودکان چقدر است؟

دکتر حسینی طباطبایی توضیح می دهد: کوتاهی قد، وزن کم و ضعف سه شاخص برای تعیین سلامت کودکان است و متاسفانه در آمارهای انجام شده در چند سال اخیر کودکان استان های سیستان، هرمزگان، ایلام، کوگیلویه و بویراحمد پایین تر هستند. آمارها نسبت به میانگین عمومی و قد کودکان کوتاه‌تر است که عمدتاً به دلیل نوع تغذیه و کمبود فاکتورهای بهداشتی در این استان‌ها است.

وی معتقد است که بر اساس بررسی های انجام شده در این استان ها کوتاهی قد، کم وزنی و شکنندگی که ناشی از سوءتغذیه است، بسیار شایع است. کودکان مناطق فقیرنشین این استان ها دچار کمبود آهن و ویتامین A هستند و این می تواند رشد آنها را در دوران بلوغ تحت تاثیر قرار دهد.

  اعلام قیمت جدید مرغ

به گفته این متخصص اطفال، سوء تغذیه در استان های فقیر کشور نگران کننده است و از آنجایی که رشد مغزی کودکان در سن 6 سالگی اتفاق می افتد، تغذیه مناسب و سالم در دوران کودکی در بزرگسالی بسیار مهم است.

استاد دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه به دلیل محرومیت در برخی نقاط، زنان باردار به برخی ویتامین ها دسترسی ندارند، تاکید می کند: تغذیه نامناسب در دوران جنینی و شیردهی در این شاخص سلامت بسیار مهم است.

وی ادامه می دهد: شاخص های توسعه پایدار در استان سیستان و بلوچستان مطلوب نیست. سلامت، تغذیه مناسب، تصادفات جاده ای، اشتغال، سواد و تحصیل، کار و حرفه و آب آشامیدنی سالم از عواملی است که در این استان بسیار کم است. در حالی که پتانسیل های نهفته و ویژه بسیاری در این نگین کشور وجود دارد که از جمله آنها می توان به ماهیگیری و سواحل وسیع زیبا، کشاورزی سه فصل، مرز و تجارت وسیع، ترانزیت از شرق آسیا به شمال، جنوب و غرب آن، ترانزیت اشاره کرد. به اروپا، معادن گرانبها، قدرت دامپروری و غیره که متأسفانه محقق نشده است.»

فاصله شاخص های کوتاه که به دو برابر میانگین کشوری رسید

طباطبایی با تاکید بر اینکه یکی از مشکلات جدی این استان تغذیه نامناسب و شیوع سوء تغذیه در بین کودکان زیر پنج سال، زنان باردار و شیرده، سالمندان و … است، شاخص های کوتاهی قد، ضعف و کم وزنی کودکان زیر پنج سال را نشان داد. -سالان با اختلاف زیادی بیشتر از این دو برابر میانگین کشوری است.

کمبود مواد مغذی مانند آهن، روی، ویتامین A و غیره. در استان سیستان و بلوچستان هشدار دهنده است. این محرومیت در سال‌های کرونا و هم‌اکنون پس از آن به‌دلیل بیکاری، فقر اقتصادی و فرهنگی، عدم آگاهی از استفاده از مواد غذایی ارزان‌قیمت، کمبود آب سالم، شیوع بیماری‌های واگیردار، نداشتن مدارک هویتی مانند قانون، افزایش چشمگیری داشته است. تولد، بی انگیزگی برای بهبود زیرساخت ها، شرایط امنیتی استان، عدم انگیزه دولت برای اصلاح سریع کاستی ها و غیره وجود دارد.

در بسیاری از مناطق کمبود پزشک وجود دارد

وی به نبود شاخص های بهداشتی و کمبود پزشک متخصص در برخی زمینه ها اشاره می کند و می گوید: چندی پیش افتخار اخراج پزشکان هندی و پاکستانی را از کشور داشتیم و جامعه علمی ما پیشرفت زیادی داشت، اما متاسفانه وضعیت تحریم شد. و شرایط اقتصادی و مشکلاتی که در دوران کرونا به وجود آمد باعث شد بسیاری از پزشکان و پرستاران ما از کشور مهاجرت کنند.

  اینفوگرافیک/ نکات استفاده از ماسک چیست؟

از سوی دیگر، تعداد زیادی از بهورزان به دلیل دستمزدهای اندک در نظر گرفته شده از سوی مقامات بهداشتی ایران را ترک می کنند یا نمی خواهند کار کنند. در برخی استان ها متخصص اطفال در رشته های خاص مانند نفرولوژی یا انکولوژی نداریم و بیشتر متخصصان ترجیح می دهند در استان های ثروتمند به طبابت بپردازند.

طباطبایی ادامه می دهد: در حال حاضر بیش از 5000 پزشک عمومی بیکار داریم که یا به خدمات زیبایی روی آورده اند و یا پزشکی را رها کرده اند و این فشار مضاعفی به نظام سلامت وارد می کند.

وضعیت پزشکی اطفال هم خوب نیست

وی می گوید: مقدار داروها و مکمل هایی که کودکان باید مصرف کنند بسیار ناچیز است، مقداری که وجود دارد بسیار گران است و با افزایش قیمت دارو، بسیاری از خانواده ها توان پرداخت آن را ندارند.

استاد دانشگاه شهید بهشتی تاکید می کند که بحث مواد مخدر در حوزه کودک به خوبی در حوزه های دیگر نیست. چندی پیش که باید ارز دولتی برداشت می شد، داروها 700 درصد افزایش قیمت داشتند و داروها از جمله اقلامی بودند که بیشترین تورم را نسبت به سایر اقلام داشتند. در سال‌های اخیر بسیاری از داروهای ایرانی با داروهای خارجی جایگزین شده‌اند، اما گرانی‌ها باعث شده برخی شرکت‌های دارویی تولید را متوقف کرده و اعلام کنند که نمی‌توانند تولید کنند.

نیاز به آموزش در سیستان و بلوچستان احساس می شود

وی تاکید کرد: توزیع بسته های غذایی و آموزش در سیستان و بلوچستان بسیار مهم است. چابهار مملو از ماهی است و این ماهی را می توان در بین اهالی توزیع کرد و منبع غذایی مهمی به شمار می رود.

طباطبایی با اشاره به اینکه بسیاری از افراد در کار مشکل دارند در حالی که می توانند از این فضا برای ایجاد اشتغال استفاده کنند، ادامه داد: سازمان تغذیه وزارتخانه اخیرا طرح باغ، بسته امنیت غذایی را مشخص کرده است، اما مشکل این است که این بسته هنوز ضمیمه شده است. .

وی معتقد است: اهتمام دولت به تامین زیرساخت ها در سطح متوسط ​​کشور، امکان استفاده مردم از پتانسیل های مرزی، ساحلی، ترانزیتی و پتانسیل های موجود، اشتغال، بهسازی جاده ها و …، پوشش غذایی کودکان زیر پنج سال، باردار و … مادران شیرده، سالمندان مناطق آسیب دیده با بسته های معیشتی، غذای رایگان مدارس، آموزش آشپزی ارزان و ساده در مراکز بهداشتی درمانی و مراکز مشابه، آموزش کاشت سبزی، سیب زمینی، پرورش ماهی و طیور برای چند خانوار، بهبود قنوات و تقویت کشاورزی، دسترسی به ماهیان صید شده در سواحل عمان با شرایط مناسب برای مردم حمایت و راهنمایی خیرین داخلی و خارجی در این راه و تکمیل زیرساخت های بهداشتی و درمانی استان می تواند کلید حل این مشکلات باشد. استان سیب نیازمند حمایت جدی مردم و حکومت مرکزی است.

  اعلام نتایج اولیه فراخوان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

بیشتر بخوانید: تحلیل یک جامعه شناس از لغو ارز ترجیحی و پیامدهای آن


دخترها کوتاهتر از پسرها هستند

ملک فاضل نماینده سراوان نیز تاکید می کند که تغذیه در مناطق روستایی و شهری استان سیستان بلوچستان بسیار ناکافی است. در واقع استان سیستان و بلوچستان از نظر شاخص های توسعه در بدترین وضعیت قرار دارد.

وی با بیان اینکه برای ارتقای شاخص سلامت باید سبد غذایی خانواده ها ارتقا یابد و آموزش های مناسب انجام شود، تصریح کرد: زنان باردار در این منطقه تغذیه مناسبی ندارند و مصرف شیر و فرآورده های آن در این استان بسیار کم است. توان مالی مردم این منطقه بسیار پایین است و بسیاری از آنها توان اضافه کردن این مواد را به سبد غذایی خود ندارند.

وی توضیح می دهد که متأسفانه فرهنگ مردم این استان نیز تأثیر دارد، به این معنا که عمدتاً غذا برای مردان خانواده بهتر است و متأسفانه دختران قد کوتاه بیشتر از پسران داریم. در ضمن خانم ها به دلیل سیکل ماهانه یا زایمان باید تغذیه بهتری داشته باشند.

این نماینده مجلس معتقد است برای بهبود وضعیت نیازمند توسعه پایدار هستیم و برای توسعه پایدار باید اشتغال ایجاد شود. در حال حاضر برای بهبود شرایط استان سیستان بلوچستان و رسیدن به استاندارد ملی راه درازی در پیش داریم.

بچه های استان در انتهای جدول قد و وزن قرار دارند

عبدالغفور حسینی مدیر آموزش و پرورش ایرانشهر نیز به طرح کوچ که سال گذشته برای سنجش قد و وزن کودکان در سراسر کشور انجام شد اشاره می کند و می گوید: بچه های ما به نوعی گم شده اند و این داستان نیز متاثر از آنهاست. تغذیه. متاسفانه شرایط غذایی برای کودکان و زنان باردار مناسب نیست و مردم در ناامنی غذایی قرار دارند.»

وی با اشاره به اینکه در جدول قد و وزن کودکان سراسر کشور، کودکان استان سیستان بلوچستان در رتبه آخر قرار دارند، ادامه داد: این کوتاهی قد در دانش آموزان کلاس اولی بسیار مشهود است و کودکان تازه وارد به مدرسه نسبتا کوتاه قدتر هستند.

آموزش مهمترین عامل در افزایش شاخص سلامت است

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه خشکسالی و کرونا بر کوتاهی قد کودکان تاثیرگذار است، تصریح کرد: کاهش درآمد سرانه خانوار، عدم آگاهی از شاخص های پیشرفت تغذیه و عدم آموزش باعث شده است. باعث می شود کودکان از مشکلات تغذیه ای رنج ببرند.

وی با تاکید بر اینکه آموزش عامل مهمی در این شرایط است، ادامه می دهد: تصور کنید در روستاها هم شیر و هم موز وجود دارد، اما بسیاری از خانواده ها با موز آشنایی ندارند. یکی از مهم ترین عوامل افزایش شاخص سلامت و تغذیه، آموزش است و تمام تلاش ما بر این است که آموزش در سطح خانواده افزایش یابد.

2022-11-21 05:02:57

دیدگاهتان را بنویسید