کاهش سهمیه بنزین خودرو کلید خورد؟!

همزمان با پرداخت سهمیه بنزین بهمن ماه، رانندگان خودروهای سبک سنگین از کاهش 10 لیتری سهمیه بنزین در این ماه می گویند. رئیس اتحادیه وانت و پیک ها نیز با تایید این خبر گفت: در ماه جاری سهمیه بنزین این خودروها کاهش یافت. آیا این تغییرات به معنای تغییر سهمیه خودرو است؟

داود محمدی رئیس اتحادیه پیک‌کاپ‌ها و پیک‌های موتوری در گفت‌وگو با تجارت نیوز، کاهش سهمیه بنزین این خودروها را تایید کرد و گفت: با توجه به کاهش سهمیه بنزین امروز، دوم بهمن ماه جلسه‌ای تشکیل شد. .

اما در مورد کاهش سهمیه بنزین چطور؟ کامیون داران نیز می گویند که در ماه جاری سهمیه بنزین آنها مجدداً 10 لیتر کاهش یافته است. البته این اولین بار نیست که سهمیه بنزین این رانندگان کاهش می یابد. سهمیه بنزین رانندگان وانت و سهمیه بنزین برای رانندگان نیسان کاهش یافته است.

آبان ماه امسال آخرین باری بود که سهمیه بنزین برای رانندگان نیسان و مینی بوس کاهش یافت. فاطمه کاهی، سخنگوی وقت شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از این حادثه اظهار بی اطلاعی کرد، اما رسول فرشباف، رئیس اتحادیه رانندگان و وانتبار کاهش 10 لیتری سهمیه رانندگان را تایید کرد.

فرشباف در آن زمان گفته بود که اتحادیه به جای کاهش سهمیه سوخت، فرآورده های نفتی و نفت را در اختیار رانندگان قرار می دهد.

بر اساس پیگیری های اتحادیه کامیون داران، سهمیه بنزین این خودروهای سبک سنگین تنها به مسافران پرداخت می شود. مثلاً اگر راننده ای به بندرعباس برود، علاوه بر سهمیه، بارنامه دولتی هم دریافت می کند. سپس می تواند سهمیه اضافی خود را بر اساس این بارنامه دریافت کند.

  جنجال بر سر حقوق کریم باقری

البته پیش از آن در اسفندماه سال گذشته سهمیه وانت بنزینی و نیسان 10 لیتر کاهش یافت.

آیا سهمیه جدید خودروهای سبک سنگین آغاز شده است؟

هوشنگ فلاحیان، معاون برنامه ریزی وزارت نفت اواسط دی ماه از اجرای طرح تغییر سهمیه بنزین طی چند روز یا اوایل بهمن خبر داد. با این حال دولت همچنان نمی تواند مجلس و کارشناسان را متقاعد کند که تغییر سهمیه بنزین تصمیم درستی است.

اعضای کمیسیون انرژی در دیدار با جواد اوجی وزیر نفت اظهار داشتند که نگران پیامدهای تورم و ظهور بازار سیاه و قاچاق گاز در این طرح هستند.

فلاحیان، معاون برنامه ریزی وزارت نفت گفت: در مورد دوم، طرح «بنزین برای همه» یا توزیع یارانه بنزین به افراد از بهمن ماه آغاز می شود، اما دولت هنوز سازوکار خاصی را اعلام نکرده است. ابلاغ به شرکت ملی پخش فرآورده های تولیدی حتی اعضای کمیسیون انرژی و کارشناسان نیز در اجرای این طرح دخالتی ندارند.

لایحه توزیع مجدد یارانه بنزین به صورت لایحه به مجلس ارائه نشده است و جواد اوجی وزیر نفت گفت: این طرح همچنان در دست بررسی است. اما با کاهش سهمیه بنزین 10 لیتری برای رانندگان مینی بوس و سهمیه بنزین برای رانندگان نیسان، نگرانی هایی در خصوص راه اندازی سهمیه جدید بنزین به وجود آمده است.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید