کاهش بی پایان در شاخص های بورس

با کاهش بی پایان شاخص های سهام، خروج سرمایه همچنان ادامه دارد. اما آنچه که بیش از همه به چشم می خورد، تشدید رکود اقتصادی و عدم توجه کارگزاران سهام به انگیزه های بنیادی قوی است.

در شرایطی که قیمت‌های جهانی در حال افزایش هستند، تهدید سودآوری شرکت‌ها از سوی دلار بعید است و نسبت قیمت به سود به سطح دو سال گذشته بازگشته است، اما همچنان خریدی در بازار وجود ندارد.

پوشش اصلی بورس اوراق بهادار تهران

پنجره اصلی تالار شیشه ای در دومین روز کاری هفته همچنان کاهش یافت و با افت ارتفاعی 0.88 درصدی به محدوده 1.3 میلیون واحدی رسید. سرمایه واقعی نیز در آن روز فرار را برگزید و در روزی که 81 درصد نمادهای فعال سهام در منطقه قرمز روی تابلو معامله شدند، شاهد فروش خالص 260 میلیارد تنی سهامداران خرد بودیم.

همه این ارقام منفی در حالی بود که قیمت دلار آزاد در روز یکشنبه با افزایش تعداد خریداران افزایش یافت و متغیرهای جهانی نیز نوید افزایش سودآوری شرکت های کالایی را می دادند. اما معامله گران از فروش سهام که به گفته کارشناسان معمولاً در محدوده ارزشی قرار دارند، صرف نظر از محرک های اساسی، دست نخواهند کشید.

نگاهی به اصول اولیه بازار سهام بیندازید

همانطور که اشاره کردیم روز گذشته نرخ دلار در بازار آزاد افزایش یافت و همزمان شاهد افزایش جزئی قیمت ارز در سامانه نیما بودیم.

این در حالی است که کارشناسان اقتصادی معتقدند رفتار دلار در روزهای اخیر نشان داده است که اسکناس آمریکا کف نگهداری 27 هزار تنی را ایجاد می کند و به نظر می رسد حتی در صورت دستیابی به توافق هسته ای و احیای برجام، احتمال افت شدید آن وجود ندارد. در دلار

این در حالی است که درصدهای حدود 24 هزار تومانی در سامانه نیما و 23 هزار تومانی در لایحه بودجه سال آینده، کف محکمی را برای دلار رقم زده است و سطوح بالاتر سودآوری شرکت های ثبت شده را افزایش می دهد. جای نگرانی نیست.

در بازارهای جهانی، قیمت ها نیز حاکی از حمایت قوی از شرکت های مبتنی بر کالا است. جایی که هر تن عسل حدود 10 هزار دلار معامله می شود و قیمت هر بشکه نفت از 80 دلار فراتر رفته و همچنان در حال افزایش است.

  ۷ بیماری که نشان می دهد نان زیاد می خورید

در میان متغیرهای اقتصادی، نگرانی در مورد افزایش نرخ سود بازار بدهی تا حدودی کاهش یافته است، به طوری که نرخ سود خزانه اسلامی در آستانه ورود به کانال 22 درصد و نرخ سود بین بانکی از 20.85 درصد به 20.5 درصد کاهش یافته است. اما در بورس خبری برای خریدار نیست و در ازای آن پول بیشتری از معاملات سهام خارج می شود.

مقدار را تا اواسط 98 برگردانید

آخرین برآورد نسبت قیمت به سود در بازار سهام (براساس گزارش اجماع تحلیلگران) در هفته گذشته رقمی معادل 5.6 واحد را نشان می دهد که پایین ترین سطح از ژانویه 98 است.

یعنی درست قبل از شروع رشد قیمت بورس تهران. بدین ترتیب پس از 2 سال نسبت قیمت به درآمد به کمتر از 6 برابر رسیده و نسبت به روزهای اوج قیمت سهام در مرداد 1378 75 درصد تعدیل شده است.

بر اساس گزارش هفتگی تحلیلگران، برخی بدبینان انتظار P/E کمتر از 4 واحدی را برای بازار سهام مشابه ماه های پایانی سال 96 دارند، اما اغلب کارشناسان سطوح فعلی را فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری می دانند. جالب‌تر اینکه در گروه‌های بازار بزرگ و کوچک شاهد همگرایی قیمت و سود هستیم.

در آگوست 1999، شرکت های بزرگ در بازار سهام دارای نسبت قیمت / سود 20.5 واحد بودند، اما P / E کوچک 32 برابر شد.

اما در حال حاضر همگرایی این نسبت در دو گروه مورد بررسی نشان از اصلاح بیشتر قیمت ها در میان گروه های کوچکتر دارد که شاید به دلیل حمایت بیشتر از سهام بزرگ که شاخص هستند، باشد. در هر صورت قیمت سهام آنقدر جذاب به نظر می رسد که نبود خریدار در بازار عجیب است.

کاهش گردش پول در سالن شیشه ای

برای 12 روز کاری متوالی ارزش معاملات خرد سهام در بورس تهران زیر 2 هزار میلیارد تن است. دیروز این متغیر عدد 1527 میلیارد تن را نشان داد که هر روز بر رکود معاملات در تالار شیشه ای افزوده می شود. با نگاهی به حجم پول در بورس تهران در روزهای اخیر می توان به عمق مشکل پی برد.

بررسی ها نشان می دهد که نرخ گردش مالی سالانه در این دوره (8 تا 26 دی ماه 1400) به 7.4 درصد کاهش یافته است. در زمان وجود بورس اوراق بهادار تهران (اگر مجموع معاملات یک ساله را در نظر بگیریم، نه برای چند دوره زمانی)، گردش پول در چنین سطوحی نبود.

  قتل در ایران به بهانه سرنگونی مورگان شوستر

شایان ذکر است که نسبت گردش مالی یکی از شناخته شده ترین نسبت هاست که میزان نقدینگی در بازارها را نشان می دهد، نسبتی که توانایی بازار را در جذب معاملات کلان بدون ایجاد نوسانات شدید قیمت ها توضیح می دهد.

این نسبت را می توان با تقسیم مجموع معاملات در یک بازار بر میانگین ارزش کل آن بازار در یک دوره زمانی محاسبه کرد.

تعبیر نسبت نقدینگی این است که اگر این رقم 100 درصد باشد یعنی. در طول دوره در نظر گرفته شده، کلیه سهام معامله شده در بازار حداقل یک بار معامله شده است.

آمارها نشان می دهد که نسبت جریان نقدی در بورس های جهانی حدود 100 درصد یا بیشتر است. جالب است بدانید که این نسبت در روزهای اوج سال 99 به 64 درصد رسید و در مقاطع مختلف پس از آغاز کاهش قیمت ها در بورس تهران، نقدینگی آنچنان پایینی در تالار شیشه ای وجود ندارد.

اما واضح است که افزایش این نسبت در روزهای اوج سال 99 نیز نشان دهنده انتظارات تورمی فعالان اقتصادی است و نه نشانه ای از کارایی بالای بورس در سطح جهانی. با این حال، در حال حاضر، بخشی از کاهش ممکن است به دلیل تغییر در انتظارات و بخشی دیگر از محصول در یک بازار ناکارآمد باشد.

یکشنبه بازار سهام از طریق آمار

در روزی که شاخص کل بورس تهران از 345 نماد معامله شده 0.88 درصد افت کرد، قیمت پایانی 55 سهم (16 درصد) مثبت و 278 سهم (81.8 درصد) در سطوح منفی معامله شد. در این بازار 10 نماد (30 درصد) به ارزش 22 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند. اما برخلاف آنها شاهد تشکیل صف فروش 27 نماد بورسی (80 درصد) به ارزش 88 میلیارد تن بوده ایم.

با این حال، در روز افت 0.64 درصدی آیفکس، 142 نماد در فرابورس ایران معامله شد که 19 سهم (13 درصد) مثبت و 118 نماد (83 درصد) منفی بود. در این بازار 5 نماد (40 درصد) برای خرید 80 میلیارد تنی صف تشکیل دادند و در مقابل شاهد تشکیل صف فروش در 12 نماد فرابورس (80 درصد) به ارزش 90 میلیارد تن بودیم.

بازار پایه نیز دیروز میزبان 137 معامله نماد بود. از این تعداد 37 سهم (27 درصد) مثبت ماندند و در مقابل شاهد 88 سهم (64 درصد) در محدوده منفی بودیم. در این بازار 25 نماد (18 درصد) به ارزش 61.8 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند و صف فروش در این بازار به 61 نماد (45 درصد) به ارزش 1933 میلیارد تن تقسیم شد.

  اعتراض حدادیان: پول نفت کجاست؟

همزمان با کاهش 0.88 درصدی شاخص کل، شاخص سهام 1.06 درصد کاهش یافت که نشان دهنده فشار بیشتر برای فروش سهام از گروه‌های پایین‌تر بازار است.

این در حالی است که علائم تجاری پتروشیمی پردیس، ملی صنایع مس ایران، توسعه نفت و گاز پارسیان، معدنی و صنعتی چادرملو و سرمایه گذاری غدیر که در رتبه بندی ارزش معاملاتی قرار گرفتند، بیشترین فشار را بر شاخص بورس تهران وارد کردند.

از جمله اخبار مرتبط با بازار سرمایه، دیروز میثم فدای پس از یک ماه فعالیت در فرابورس ایران، رسما به سمت مدیرعاملی این شرکت منصوب شد.

هماهنگی با فعالان بازار سهام

معاملات در بورس اوراق بهادار تهران روز یکشنبه در حالی به پایان رسید که شاهد واگذاری 259 میلیارد و 874 میلیارد تن سهم در مسیر حقیقی به حقوقی بودیم.

17 روز متوالی سرمایه داران خرد خروج از بورس را انتخاب کردند. نگاهی به عملکرد فعالان بورس در میان صنایع فعال در این بازار، نشان دهنده ورود سرمایه واقعی به 9 صنعت به همراه خروج این گروه از معامله گران از 29 گروه معاملاتی است.

در این راستا بیشترین خالص فروش املاک به میزان 53 میلیارد و 220 میلیون تن در تقسیمات گروه شیمیایی بوده و پس از آن فلزات شاهد واگذاری سهام حقیقی به ارزش 39 میلیارد و 830 میلیون تن به صورت قانونی بوده اند. پالایشگاه ها شرایط مشابهی را تجربه کردند و واقعی ها حدود 30 میلیارد تن از سهام خود را در این گروه از سهامداران بزرگ واگذار کردند.

سپس نوبت به دو گروه بزرگ ریالی یعنی بانک ها و خودروسازان رسید تا با انتقال کل سهام 33 میلیارد و 165 میلیون تنی از سبد سهامداران خرد به سبد قانونی مواجه شوند. با این حال، فهرست معامله گران شامل گروه های کاشی و سرامیک، سنگ معدن فلز، لوازم برقی، محصولات کاغذی، اطلاعات و ارتباطات، سایر معادن، مصنوعات چوبی، محصولات فلزی و منسوجات بود.

ارزش کل بورس اوراق بهادار تهران

دیدگاهتان را بنویسید