کانتینر اتوماتیک در بازار 128 درصد گرانتر از کارخانه!

قیمت تارا اتوماتیک در طرح های برون مرزی و پیش فروش شرکت خودروسازی ایران خودرو در مرحله تکمیل مبلغ 415 میلیون تن اعلام شد.

اما با حذف شرط وام مسکن از طرح‌های فروش محصولات ایران خودرو و سایپا، مشتریان برنده قرعه‌کشی شروع به فروش آن‌ها در بازار آزاد کردند.

به گفته برخی منابع در فضای مجازی، قیمت خودرو تارا اتوماتیک در بازار آذر بین 670 تا 970 میلیون تن برآورد شده است. این قیمت گذاری به این معنی است که دستگاه تارا 60 تا 128 درصد بیشتر از قیمت کارخانه در بازار است.

قیمت گذاری بر چه اساسی؟

مرتضی مصطفوی کارشناس خودرو درباره تفاوت قیمت تارا اتوماتیک گفت: بازیگران اصلی بازار که به دنبال سود هستند، بازیگران بزرگی هستند که به شرایط کلان سیاسی کشور پایبند هستند. .

وی افزود: فضای کلان اقتصادی کشور به سمتی می رود که سیگنالی از افزایش احتمالی قیمت ها در بازار وجود دارد. شرکت کننده کلان بازار نیز این سیگنال را به بازیگران خرد مخابره می کند. بنابراین ما مدلی داریم که در آن بازیگران بزرگ معتقدند قیمت ها در آینده افزایش خواهند یافت.

وی گفت: نکته دیگر اینکه بازیگران عمده بازار متوجه شده اند که دستگاه های سیاسی و دولت ها قادر به کنترل بازار نیستند و گاه از این فضا سوء استفاده می کنند. در نتیجه این شرایط با هرج و مرج در بازار خودرو مواجه هستیم و در این بازار هرکسی می تواند قیمت گذاری خود را اعمال کند.

مصطفوی گفت: یکی از جاهایی که این آشفتگی بازار را نشان می دهد، سایت های اعلام قیمت است. در این سایت ها هرکس به دلخواه خود قیمت خودرو را ثبت می کند و مردم شروع به ساخت بادکنک می کنند.

  فروش فوق العاده 5 محصول سایپا

وی گفت: البته عملکرد این افراد طبیعی است اما سیاستمداران باید جاده را به گونه ای طراحی کنند که سود گروهی به ضرر گروهی دیگر تمام نشود. اما در شرایطی که بازار از دست سیاستمداران خارج شده، عده ای منافع خود را از جیب دیگران می گیرند.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید