کاشف قطب جنوب کی بود؟!

415141 496 خبر مرکزی

Emil Gheorghe Rakovitz یک زیست شناس، جانورشناس و غارنشین رومانیایی است که قطب جنوب را کشف کرد. او به همراه گریگوری آنتیپاس یکی از برجسته ترین پیشگامان علوم طبیعی در رومانی است.

راکوویکا اولین رومانیایی بود که برای یک سفر تحقیقاتی به قطب جنوب رفت. او یک استاد، محقق و دانشمند برجسته و تأثیرگذار است و از سال 1926 به مدت سه سال رئیس آکادمی علوم رومانی بوده است.

راکوویکا در 15 نوامبر 1868 در ایاشی به دنیا آمد و در یک مزرعه خانوادگی در تورانستوف بزرگ شد. تحصیلات خود را در عیاشی آغاز کرد و تحصیلات دبیرستان را در موسسه تله یونیت ادامه داد. او مدرک لیسانس خود را در سال 1886 دریافت کرد و بعداً در دانشگاه پاریس در رشته حقوق تحصیل کرد تا اینکه در سال 1889 فارغ التحصیل شد.

اما در رشته حقوق کار نمی کند و در عوض به سراغ علوم طبیعی می رود. راکوویکا در سال 1896 دکترای علوم طبیعی گرفت.

به عنوان یک دانشمند برجسته، او به یک تیم بین المللی می پیوندد که برای کشف اکتشافات در قطب جنوب با منشاء بلژیکی سفری را آغاز می کنند. این سفر توسط یک افسر بلژیکی به نام آدرین داگلارش، که مالک کشتی نیز بود، انجام شد.

در 16 اوت 1897، با حمایت انجمن سلطنتی جغرافیایی در بروکسل، نهنگ نروژی سابق، بلژیکی، بندر آنتورپ را به مقصد جنوبی ترک کرد. این کشتی سه دکلی مجهز به موتور 160 اسب بخاری است.

19 عضو این تیم از ملیت های مختلف بودند و در زمینه هایی مانند زمین شناسی و فیزیک تخصص داشتند. در مجموع، اعضای تیم 22 بار عرشه را برای جمع آوری داده های علمی ترک کردند. خرچنگ اولین محققی است که نمونه های گیاهی و جانوری را از سراسر مدار قطب جنوب جمع آوری کرد.

  هوای تهران در هفته اول قرن جدید

تیم تحقیقاتی بلژیکی اولین داده های هواشناسی روزانه را به صورت ساعتی به مدت یک سال ثبت کردند. دانشمندان اطلاعاتی در مورد جریان های اقیانوسی جمع آوری کرده اند.

راکوویکا در خاطرات خود که در سال 1899 منتشر شد، از دشواری های این سفر صحبت کرد. او یک سال بعد یافته های خود را با عنوان حیات حیوانات و گیاهان در قطب جنوب منتشر کرد. Rakovica سپس به تحقیقات خود در غارها ادامه داد و بیش از 1400 غار را در فرانسه، اسپانیا، الجزایر، ایتالیا و اسلوونی کشف کرد. او در 17 نوامبر 1947 درگذشت.

دیدگاهتان را بنویسید