کارت واکسن تاج; فقط 500000 تن!

422773 988 خبر مرکزی

تاریخچه فروش کارت دیجیتال واکسن کرونا ابعاد جدیدی به خود گرفته است. اگرچه وزارت بهداشت برای رسیدگی به این موضوع اصرار دارد، اما بررسی ها نشان می دهد که این گروه های انتفاعی همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند. افرادی هستند که اغلب با راه اندازی صفحاتی به نام «کووید-۱۹» یا «کارت دیجیتال» یا «صدور کارت واکسن تاج مورد تایید وزارت بهداشت» و صدور کارت دیجیتال در ازای دریافت هزینه، کسب و کار جدیدی را در فضای مجازی راه اندازی کرده اند. واکسن می زنند؛ کارت هایی که کاملا معتبر و معرف بوده و نشان دهنده دسترسی متخلفان به شبکه اصلی ثبت اطلاعات وزارت بهداشت باشد.

اگر کاندیدای روی کارت یک دوز واکسن تزریق کند و دوز دوم را نخواهد، نیمی از مبلغ را پرداخت می کند، یعنی. 250000 جلد. برای ثبت اطلاعات فقط کارت ملی، سال تولد و شماره تماس کافی است، نوع واکسن نیز اختیاری است. به این معنی که متقاضی می تواند هر واکسنی را که مایل است اعلام کند و در نقشه دیجیتال درج می شود.

فعالیت این افراد در فضای مجازی کاملاً سازماندهی شده است. یعنی با دسترسی به یکی از این صفحات می توانید به راحتی به سایر افراد فعال در این زمینه دسترسی داشته باشید. صفحاتی که اغلب خصوصی هستند و تمامی اطلاعات در بخش ارتباطات و به افراد شخصی در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

اگرچه گاهی اوقات کلاهبرداری وجود دارد. پول گرفته می شود اما کارت صادر نمی شود. هدف این برندگان همان مخالفان واکسن هستند که ممکن است برای سفر یا رفت و آمد به محل کار به کارت واکسن نیاز داشته باشند.

تا امروز 122 میلیون و 998 هزار و 520 دوز واکسن تزریق شده است و در حال حاضر بر اساس اعلام اخیر مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات وزارت بهداشت، 23 مورد نسبت به آن واکسن بی‌اهمیت است. علیرضا رحیمونیا روز شنبه در نشست خبری با تایید این تخلفات، گفت: یکی از آنها با کمک یک خبرگزاری شناسایی شده است.

  هواشناسی ایران امروز 14/08/02/08

همه اینها در حالی است که طبق آخرین اعلام وزارت بهداشت، حدود 8 میلیون نفر از گروه هدف واکسینه نشده اند.

متخلفین چه کسانی هستند؟

4 ژانویه در گزارش پشت صحنه با عنوان «میلیاردها درآمد واکسن» بود که تجارت بزرگی را با فروش واکسن های تاج (داخلی و خارجی) راه اندازی کرد تا محصولاتش را بفروشد. حتی حدس زده می شد که برخی از آنها به شرکت کنندگان در این تجمعات ضد واکسیناسیون پول می دادند تا محصولات گیاهی خود را علیه واکسیناسیون تبلیغ کنند.

کسب‌وکار کرونا شبکه بزرگی را تشکیل می‌دهد، اما به گفته مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت، فروش واکسن واکسن‌های کرونا در دست ضد واکسن نیست. وی در ادامه به همشهری توضیح داد: نمی توان گفت قطعا این موضوع به واکسن ها مربوط می شود، به نظر می رسد این اقدامات توسط افراد سودجو انجام می شود که به نفع شرایط فعلی تجارت می کنند.

این در حالی است که در گروه های واکسن نیز شاهد تبلیغات این برندگان هستیم که می توانند در ازای دریافت پول برای این افراد کارت واکسن صادر کنند.

وی گفت: برخی از کارت هایی که برای افراد واکسینه نشده صادر می شود، کارت اصلی و مربوط به سامانه صدور کارت دیجیتال واکسن است و به نظر می رسد افرادی از وزارت بهداشت مرتکب چنین تخلفاتی می شوند. او عمیقا درگیر این موضوع است و پیگیر است. وی ادامه داد: قطعا با متخلفان در این زمینه برخورد خواهد شد.

یک مقام مسئول در وزارت بهداشت روز شنبه از شناسایی 23 نفر از افرادی که به صورت غیرقانونی کارت واکسن دریافت کرده بودند، خبر داد، اما ارائه اطلاعات بیشتر در مورد متخلفان را موضوع بررسی قرار داد و گفت: برخی از این افراد به سامانه دسترسی دارند از جمله تخلفات. مقابله با آنها به زمان نیاز دارد.

موضوع فروش کارت واکسن از اواسط آذرماه در حالی مطرح شد که رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت اعلام کرد وزارت بهداشت در حال بررسی تمامی تخلفات احتمالی در فروش کارت واکسن کرونا است. .

  مهمترین غذای سالمندان

به گفته علی شریفی زرچی، برخی افراد در شبکه های اجتماعی در ازای دریافت وجه از افراد، فروش کارت دیجیتال واکسن بدون واکسن به وزارت بهداشت را تبلیغ کرده اند. مرکز فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در حال بررسی جدی تمامی الگوهای احتمالی تخلف از جمله ثبت روزانه دو واکسن آسترازنا به ازای هر نفر است و فهرستی از کاربرانی که چنین مواردی را از حفاظت و بازرسی وزارت بهداشت ثبت کرده اند ارائه می کند. دانشگاه های پزشکی

دسترسی به ثبت واکسن نیز برای پرسنل رسمی بهداشت محدود خواهد شد. در کلیه مواردی که تخلف محرز شود، با برداشت دائمی کارت دیجیتال واکسن، متخلف به مراجع قضایی معرفی می شود.

پیشنهادات مالی برای واکسیناتورها

مخالفان واکسن برای اجتناب از تزریق واکسن به هر وسیله ای متوسل می شوند. یکی از واکسیناتورها به همشهری گفت: هر روز تعدادی از افرادی که تمایلی به دریافت واکسن کرون ندارند اما به کارت نیاز دارند مراجعه می کنند و پیشنهاد می کنند که بدون تزریق واکسن، هزینه کارت واکسن را پرداخت کنند.

وی که نخواست نامش در این گزارش ذکر شود به همشهری گفت: برخی می گویند 200 هزار تن می دهیم، فقط کارت واکسن بدهید. این پیشنهادها داده شده اما ما قبول نمی کنیم. شاید اتفاق افتاده باشد که حتماً ساعت شلوغی بوده است.» او گفت تا زمانی که فرد واکسن را دریافت نکند، کارت واکسن صادر نمی شود.

حتی می توان اطلاعات او را ثبت کرد اما وقتی نمی خواهد واکسینه شود اطلاعاتش باطل می شود. واکسیناتور می گوید الان با سود عده ای کنترل خیلی بیشتر شده و این گونه تخلفات کمتر دیده می شود.

اخیراً شایعاتی مبنی بر صدور کارت واکسن در بانک های اطلاعاتی واکسن شنیده می شود و زمانی که افراد برای واکسیناسیون مراجعه می کنند، پس از ثبت اطلاعات و داده های خود، بدون خروج از واکسن و خروج از محل، کارت ملی و کارت واکسن را دریافت می کنند.

  آیا داشتن ده پیراهن ضرر است؟

رحیمونیا همچنین توضیح می دهد: کارت ملی افراد پس از واکسیناسیون صادر می شود و چون واکسن به نوبت تزریق می شود عملاً امکان تخلف وجود ندارد و چنین اقدامی امکان پذیر نیست. وی گفت: وی به کارت های واکسن مهر شده دسترسی دارد که در برخی مراکز موجود است و می تواند منجر به تخلف شود.

«در مورد کارت های مهر شده نگرانی زیادی وجود ندارد، زیرا در سامانه نیست و در صورت استعلام مشخص می شود که جعلی هستند. بیشترین نظارت ما و نهادهای نظارتی مربوط به اقداماتی است که منجر به ثبت کارت واکسن در سامانه صدور کارت دیجیتال می شود.

ما در مراکز واکسیناسیون مشکلی از این بابت نداریم و افراد پس از تزریق کارت واکسیناسیون را دریافت می کنند. برخی از برندگان از افرادی هستند که از طریق تبلیغات و در ازای دریافت پول، کارت واکسن صادر می کنند و برای شناسایی آنها اقدام می شود.

در پایان شهریور ماه گزارشی مبنی بر صدور کارت واکسن علیه آسترازنکا برای یک تا پنج میلیون جلد منتشر شد. این گزارش حاکی از آن است که گروهی از متخلفان و دلالان با ورود به سامانه های وزارت بهداشت، با اخذ این مبالغ، اطلاعات مربوط به واکسیناسیون افراد را تغییر می دهند.

متقاضیان اکثرا افرادی بودند که قصد خروج از کشور را داشتند اما واکسن سینوفارم به آنها تزریق شد. در عین حال کارکنان وزارت بهداشت بدون انکار اصل موضوع، تغییر نوع و برند واکسن تزریقی برای صدور کارت های بین المللی را تخلف و جرم اعلام کردند.

از سوی دیگر اعلام شد که تمامی دسترسی ها به اطلاعات واکسن محدود به بانک های اطلاعاتی و افراد است و به راحتی می توان ردیابی کرد که کدام پایگاه و دانشگاه علوم پزشکی تغییراتی در نوع واکسن تزریقی داشته است. با تکرار تاریخچه دسترسی مجرمان به سیستم های ثبت اطلاعات واکسن وزارت بهداشت، نظارت بر این بخش به نظارت جدی تری نیاز دارد.

منبع: همشهری

دیدگاهتان را بنویسید