چیزی فراتر از “شادی” و “معنا” زندگی را غنی می کند، آن چیست؟

فرادیک| دستورالعمل برای زندگی.
توجه کنید.
شگفت زده شود
در مورد آن صحبت کنید – مری الیور

به گزارش فرادید، یک روانشناس به نام شیگه اویشی 20 سال بود که روی شادی مطالعه می کرد که در یک تابستان تصمیم گرفت تحقیقات خود را متوقف کند و آنچه را که تاکنون به دست آورده بود بررسی کند. یکی از بزرگترین کشفیات او این است که رابطه ما با دیگران بر کیفیت زندگی ما تأثیر می گذارد.

علم او به همان اندازه که معلوم بود عالی بود و در این زمینه گفت: اگرچه خوشبختی و رفاه پیامدهای زیادی دارد، زندگی خوب – آرزوی مشترک مردم در سراسر جهان که ناامیدانه از آنها فرار می کند – دو مسیر اصلی را دنبال می کند. از جمله شادی eudaimonic. معنی دار) و شادی لذت جویانه (زندگی شاد).

اما اگرچه آویشی شرایط مساعد او را مطالعه کرده بود، داستان او ناقص به نظر می رسید. او احساس می کرد چیزی فراتر از معنا و خوشبختی وجود دارد که زندگی را خوب می کند. ادعاهای اویشی توسط شاگردانش، شخصیت های داستان های نیچه و هسه و داستان های بازماندگان بلایای طبیعی که اویشی آنها را فراموش شده ادبیات رفاه نامید، تأیید شد.

به نظر آویشی می آمد که زندگی خوب حتی در غیاب خوشبختی و معنا همچنان در دسترس است. برای فراگیرتر کردن فضای مفهومی زندگی خوب، آویچی بعد ثروت روانشناختی را پیشنهاد کرد.

یک زندگی غنی از نظر روانشناختی دارای انواع تجربیات جدید، پیچیده و در حال تغییر دیدگاه است و می تواند طبیعت رنگارنگ ماجراهای انسان، از جمله عظمت، بدبختی و هر چیزی در این بین را به تصویر بکشد.

زندگی غنی از نظر روانشناختی، به عنوان یک بعد جداگانه و در عین حال مرتبط از زندگی خوب، از جهات بسیاری با دوگانگی لذت گرایی/ادم گرایی متفاوت است. به عنوان مثال، تأکید بر زندگی شاد به معنای شادی لذت جویانه بر داشتن احساسات مثبت و امنیت است و تأکید شادکامی یا زندگی معنادار بر هدفمندی و انسجام در زندگی است، در حالی که نشانه های زندگی از نظر روانی غنی، تنوع، علاقه و دیدگاه است. .

اگر ذهنیت مثبت یا مثبت اندیشی، زندگی شاد و اصول اخلاقی یک زندگی معنادار را تسهیل می کند. سپس کنجکاوی و خودانگیختگی یک زندگی غنی از نظر روانی را تسهیل می کند.

به گفته آویچی، اگر نتیجه یک زندگی شاد، رضایت شخصی و نتیجه یک زندگی معنادار، خدمات اجتماعی باشد، پس نتیجه یک زندگی غنی از نظر روانی، خرد (خرد یا فضیلت) است.

  نسخه پولی تلگرام منتشر شد

چیزی فراتر از

استعاره باغ برای معنای بهزیستی و شادی از سه منظر لذت‌جویی، شادمانی و ثروت روان‌شناختی.

برای درک معنای ساختار اجتماعی به گونه ای دیگر، استعاره باغ زیبا را در نظر بگیرید. ممکن است هر بار که جوانه های زیبای باغ خود را هنگام قدم زدن در آن می بینید، شادی لذت بخش را تجربه کنید. داشتن هدفی مانند نگهداری از یک باغ و به اشتراک گذاشتن هدایای آن با دیگران، به شما خوشبختی می دهد، یا احساس خوشبختی ناشی از داشتن یک زندگی معنادار. به گفته آویشی، ثروت روانی زمانی ایجاد می شود که باغ شما فصل های مختلفی را تجربه کند.

چشم انداز باغ دائما در حال تغییر است. ساکنان آن، از گیاهان گرفته تا حیوانات، از طبیعت اطاعت می کنند. همانطور که در طول فصول شاهد دگرگونی باغ خود هستید و رنگ های آن را تماشا می کنید و تغییر می دهد و می بینید که فصلی پر محصول و فصلی دیگر خالی و برهنه است، ممکن است غنا و شگفتی و حکمت تغییر کند. در زندگی که متعلق به شماست، شما متعلق به آن هستید، بگذارید برای شما آشکار شود.

آویشی برای توضیح مفهوم ثروت روانشناختی به چند سوال پاسخ می دهد:

یک زندگی غنی از نظر روانی چگونه به نظر می رسد؟
این زندگی پر از کنجکاوی و کشف است. این بدان معنا نیست که باید دائماً به دنبال تجربیات جدید و هیجان انگیز باشید. بلکه شما را به کنجکاوی در مورد تمام جنبه های زندگی دعوت می کند و خود را به منطقه امن آنچه در مورد زندگی می دانید محدود نکنید.

مکانیسمی که به تجربیات ما، حتی گاهی اوقات چالش‌های ما، اجازه می‌دهد تا به خوبی زندگی کنیم چیست؟

به تفاوت ثروت مادی و روانی توجه کنید. ثروت مادی، که می تواند پول و سایر دارایی ها باشد، اغلب ملموس است. به نظر من معادل روانی ثروت مادی داستان های ماست. این داستان ها می تواند شامل خاطرات شاد و خدمات معناداری باشد که ما برای زندگی دیگران ارائه می دهیم.

اما در زمینه ثروت روانشناختی، ما معتقدیم که گاهی اوقات حتی تجربیات سختی که به ما کمک کرده رشد کرده و چیزها را از زاویه ای جدید ببینیم، می توانند به ثروت ما بیافزایند.

دلیلش این است که اینها تجربیاتی هستند که ما با دقت و اندیشمندی به آنها تمایل داریم که در نهایت تبدیل به بینش و دانش می شوند و آنها را با خود حمل می کنیم و با دیگران به اشتراک می گذاریم.

  رکود بورس ادامه دارد؟!

دو نفر می توانند تجربیات غیرعادی مشابهی داشته باشند. برای یک فرد، این تجربیات می تواند به بینش های جدیدی منجر شود و دانش و دیدگاه او را غنی کند. برای شخص دیگری، این تجربیات جذاب باقی می مانند، اما هنوز رویدادهای جداگانه ای هستند که هیچ کمکی به رشد او نمی کنند.

این تفاوت تا حدی به ویژگی های شخصیتی، نظام ارزشی و حتی ذهنیت فرد مربوط می شود. به عنوان مثال، اگر شخصی به زندگی سرشار از زیبایی علاقه مند باشد، درگیر شدن در هنر مفهومی و انعکاسی ممکن است آن را تغییر دهد، در حالی که فرد دیگری ممکن است به این نوع ارزش ها علاقه نداشته باشد.

همچنین این مهم است که فرد تا چه اندازه در مورد خود فکر و تأمل می کند. بازاندیشی خود می تواند عاملی باشد که تجربیات مختلف را به هم پیوند می دهد و به فرد کمک می کند تا از طریق آن تجربیات زندگی بهتری بسازد. وقتی عمیقاً به تجربیات خود فکر می کنیم، ارتباطات و بینش هایی که جمع آوری می کنیم جمع می شوند و به ما کمک می کنند تا زندگی غنی تری بسازیم.

چیزی فراتر از

یک زندگی غنی از نظر روانی شامل تجربیات جدید و پیچیده ای است که دیدگاه را تغییر می دهد. چرا مهم است که دیدگاه خود را تغییر دهید؟

تغییر در دیدگاه دقیقاً همان چیزی است که بخشی از رشد را تشکیل می دهد. به عنوان مثال، یکی از دلایلی که تحصیل در خارج از کشور باعث تغییر در فرد می شود این است که این فرصت را پیدا می کند که زندگی خود را به گونه ای دیگر معنا کند.

ما می توانیم با تازگی و پیچیدگی تجربه به گونه ای درگیر شویم که بر درک ما از جهان تأثیر بگذارد و باعث رشد ما شود.

به عبارت دیگر، یک فرد می تواند فقط برای سرگرمی بانجی پرش کند و نگاه او به زندگی را تغییر نمی دهد. بنابراین، تغییر دیدگاه نشانه آن است که ما توانسته ایم تازگی، پیچیدگی و عمق یک تجربه را به شیوه ای جدید و متفکرانه درک کنیم.

آیا تجربیات ثانویه یا جانشینی، مثلاً از طریق فیلم یا کتاب، می توانند به غنای روانی زندگی کمک کنند؟

ادبیات غنی، شعر، فیلم، موسیقی و هنر بی شک زندگی ما را غنی می کند. من فکر می‌کنم مردم هنر و فرهنگ را خلق کردند تا به خودشان کمک کنند لزوماً تجربه‌ای غنی را در شکل ثانویه کسب کنند.

  العامری به شورشیان در عراق هشدار داد

همانطور که مارسل پروست در «در جستجوی زمان از دست رفته» نوشت، یک رمان می‌تواند به ما در درک شادی‌ها و غم‌های زندگی یک فرد در عرض چند ساعت کمک کند.

تجربیات دست اول مطمئنا واقعی ترند، اما گاهی اوقات جهان های تخیلی که رمان نویسان خلق می کنند می تواند به همان اندازه واقعی و واضح باشد.

چیزی فراتر از

چگونه زندگی خود را از نظر روانی غنی کنیم؟

یکی از درس های بزرگ را می توان با مطالعه پشیمانی آموخت. طبق یافته‌ها، پشیمانی کوتاه‌مدت معمولاً ناشی از اقدامی است که انجام داده‌اید، در حالی که پشیمانی طولانی‌مدت زمانی رخ می‌دهد که کاری را انجام ندهید.

اگر از افراد مسن تر بپرسید که در زندگی از چه چیزی بیشتر پشیمان هستند، به شما می گویند “تجربه زیادی ندارند”، “پیشنهاد شغلی را رد می کنند”، “این یا آن کار را انجام نمی دهند”. این طرز تفکر به ما کمک می‌کند تا نسبت به تغییر مشتاق‌تر باشیم.

تحقیقات انجام شده در زمینه ثروت روانشناختی چگونه می تواند به بهبود زندگی ما کمک کند؟

گاهی اوقات مردم آنقدر عاشق شادی هستند که زندگی خود را فقط به یک جهت می برند و آن داشتن احساسات مثبت و آسایش است.

اما زندگی غیرقابل پیش بینی است و متاسفانه همیشه مطلوب نیست. ثروت روانشناختی مستلزم آن است که زندگی را به طور کامل و کاملاً همانطور که اتفاق می افتد بپذیریم.

اگر داستان‌هایی را که جمع‌آوری می‌کنیم و با دیگران به اشتراک می‌گذاریم به عنوان پول رایج ثروت روانشناختی در نظر بگیریم، بسیاری از تجربیات ما می‌تواند به بینش‌های جدیدی منجر شود، ما را به سمت رشد هدایت کند و در نتیجه به ثروت ما بیافزاید.

فکر می کنم این تحقیق نشان می دهد که مردم زندگی خوب را به روش های مختلفی تجربه می کنند. زندگی شاد یک زندگی عالی است. زندگی معنادار یک زندگی عالی است. اما گاهی دستیابی به خوشبختی و معنای زندگی غیرممکن می شود. به عبارت دیگر، اگر تمایلی به دستیابی به این دو ندارید، باز هم می توانید با داشتن یک زندگی غنی از نظر روانی، رفاه و خوشبختی را تجربه کنید و زندگی ستودنی و خوبی داشته باشید.

منبع: روانشناسی امروز
نویسنده: دکتر ماریانا پوگوسیان
ترجمه: عاطفه رضوانیا – سایت فرادید

دیدگاهتان را بنویسید