چگونه گیاهخوار/گیاهخوار شویم؟

417089 470 خبر مرکزی

شیرین احمدنیا| وقتی نوجوان بودم، وقتی کتاب گیاهخواری صادق هدایت را خواندم مطمئن شدم که این شیوه زندگی مورد علاقه من است.

این را به خانواده‌ام گفتم، اما از سوی مادرم مورد سرزنش قرار گرفتم که این رژیم غذایی را برای رشد و سلامتی من مناسب نمی‌دانست و از تقاضای من برای غذاهای بدون گوشت فراتر نمی‌رفت.

خیلی زود مجبور شدم تسلیم اراده مادر خانواده شوم که مانند اکثر مادران دیگر تصمیم گیرنده اصلی در مورد چقدر است زیرا به اعضای خانواده غذا می دهد. [اینجاست که باید یادآور شد آموزش مادران، چه عامل کلیدی‌ای در ارتقای سلامت و بهداشت تغذیه جوامع است و بحق باید هدف برنامه‌های توسعه قرار گیرد].

سال ها گذشت و من آموزه های کتاب راهنمای ارزشمند را فراموش کردم و درگیر زندگی روزمره شدم. زمانی رسید که من خودم مادر شدم و وظیفه تغذیه خانواده را بر عهده داشتم. زمانی که برای تحصیل با خانواده ام به انگلستان رفتم، رسانه ها بارها به من توصیه کردند که مصرف گوشت قرمز را کاهش دهم و بر ارزش غذایی رژیم های غذایی گیاهی تاکید کنم.

متوجه شدم که بخش های گیاهخواری در مغازه ها وجود دارد و اغلب برچسب محصولات گیاهی سالم را می دیدم یا قسمت گیاهخواری را در منوی بسیاری از رستوران ها می دیدم. حتی هنگام سفر با هواپیما، حداقل یک گزینه اصلی غذای گیاهی (معمولاً ماکارونی) به همراه گزینه گوشت ارائه می شد.

بله، و گیاهخواری برای من مناسب نیست.

من فکر می کردم بالاخره ممکن است بدن به گوشت نیاز داشته باشد، الان کمتر گوشت قرمز می خوریم، اما بالاخره گوشت سفید جای خود را در سلامتی دارد و بسیاری از پزشکان که مرتب می گویند برخی از عناصر اولیه سلامت فقط از طریق گوشت به بدن می رسد. [از‌جمله باور‌های غلط که خوشبختانه در نهایت متوجه نادرست‌بودنش شدم].

  یک دوز دیگر از واکسن کرون تا پایان امسال

خلاصه تا همین چند سال پیش که یکی از همین پزشکان مرسوم که به بیماری مهلکی مبتلا شدم و فوت کردم ولی شفا پیدا کردم به شدت به من توصیه کرد که مصرف گوشت را کم کنم! در این مرحله فکر کردم شاید مشکلی برای ادامه خوردن سالم ترین نوع گوشت یعنی ماهی نداشته باشم!

کم کم شروع به مطالعه جدی در مورد رژیم گیاهخواری کردم و سال ها پیش بود که با آموزه های صادق هدایت آشنا شدم که مرا مجذوب رژیم گیاهخواری کرد. به همین دلیل است که موفقیت رژیم گیاهخواری در بزرگسالی من ابتدا با انگیزه سالم ماندن به دست آمد، سپس به تدریج با ابعاد و انگیزه های مختلف برای اجتناب از خوردن گوشت آشنا شدم و چشمانم به حقایقی باز شد که به اندازه بسیاری از مردم قبلاً نادیده گرفته شده‌اند. قبلاً نادیده گرفته‌ام.

یکی از انگیزه های اصلی حفاظت از محیط زیست است. از آنجایی که جهان امروز می‌داند که در نتیجه افزایش دام‌های صنعتی در سطح بین‌المللی، سیاره زمین در معرض خطر جدی قرار گرفته، حیات حیوانات آسیب دیده و بسیاری از گونه‌ها در نتیجه تخریب مراتع و جنگل‌ها (برای پرورش اشیا) در معرض خطر هستند. برای دامپروری لازم است). در آستانه انقراض است.

دلیل دیگر آگاهی از خشونت های گسترده ای است که علیه این موجودات نگون بخت در شرایط پرورش و سپس کشتار حیوانات در کشتارگاه ها (و عملاً دور از چشم مصرف کنندگانی که از شرایط دردناک پشت سر آنها اطلاعی ندارند) اعمال می شود. نادیده گرفتن رنج حیوانات به یک امر عادی تبدیل شده است.

  قیمت آپارتمان در ارزان ترین منطقه تهران

مدتی است که انسان هایی که به اشرف مخلوقات معروف هستند به وجود موجودات مختلف حمله می کنند.

در نتیجه، با نوع پیشرفته‌تری از جنبش گیاه‌خواری به نام وگانیسم آشنا شدم که مردم را در مورد استثمار ناعادلانه حیوانات برای اهدافی غیر از کشتن حیوانات برای غذا هشدار می‌دهد.

به عنوان مثال مصرف شیر گاو (که در واقع سهم آنها و حق اولاد آنهاست، نه شخصی که سالها پیش از شیر گرفته شده است و چرا باید به خوردن شیر گوساله بالغ ادامه دهد، گوساله را از مادر جدا می کند. کشتن؟)، تخم مرغ و مرغ، عسل، خاویار ماهی و مانند آن برای مصرف انسان و انواع دیگر استثمار، مانند پوست حیوانات برای لباس، عاج برای تزئین، سواری و بارگیری دام، حیوان آزاری برای انواع آزمایشات مواد مخدر و لوازم آرایشی و به طور خلاصه متوجه شدم که وگانیسم مردم را از هرگونه دخالت غیرمجاز در زندگی موجودات دیگر که حق زندگی، آزادی و استقلال حیوانات در طبیعت را به منظور لذت خودخواهانه انسان نقض می کند، هشدار می دهد.

پایبندی به اصول وگان، سبک زندگی من را به روش های مختلف، مانند امواج مداوم، متحول می کند. یعنی علاوه بر آرامش بیشتر با طبیعت، باعث شد از دست دادن آب، جداسازی زباله و بازیافت آن، پرهیز از استفاده از پلاستیک، کاشت گیاهان، سبزیجات و میوه جات و … جلوگیری کنم.

این سلسله تغییرات مهم در سبک زندگی من باعث شد روابطم با اطرافیانم آرام تر و با آرامش و رضایت و رضایت بیشتری همراه باشد. این انتخاب خوشایندترین و افتخارآمیزترین تغییر زندگی من بود.

  عملیات و چشم انداز صنعت شوینده توسعه صنعتی بهشهر

* دانشیار گروه جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی و عضو هیئت مدیره انجمن جامعه شناسی ایران

دیدگاهتان را بنویسید