چگونه کودک پرخاشگر را مهار کنیم؟

جامعه 24 – ممکن است از تعبیر “کودک پرخاشگر” تعجب کنید، زیرا ما کودکان را موجوداتی کوچک و مهربان می شناسیم که نه تنها در دنیای خود پرخاشگر هستند، بلکه باید از خشم و پرخاشگری بزرگسالان نیز محافظت شوند.

به گزارش جامعه 24، در مطالعات انجام شده بر روی رفتارهای غیرعادی، پرخاشگری به رفتاری گفته می شود که برای آسیب رساندن به فرد دیگری برنامه ریزی یا انجام می شود. برخی از محققین پرخاشگری را به معنای وسیع کلمه، اما نه لزوماً آسیب جسمانی می دانند و مواردی مانند فحاشی، شایعه، تهمت و سایر اشکال افترا را نیز پرخاشگری می دانند.

اما باید بدانید که کودک پرخاشگر یک پدیده واقعی و رایج است و برخورد با چنین کودکانی فوق العاده دشوار است، آنقدر سخت است که والدین و معلمانی که با کودکان پرخاشگر سروکار دارند احساس می کنند که باید رفتار انفجاری خود را کنترل کنند. دشوارتر از برخورد با بزرگسالان پرخاشگر است زیرا کودکان درک منطقی از موقعیت ندارند و نمی توانند به راحتی دلیل آنچه را که آنها را عصبانی می کند مانند شکست، شکست، ترس و سایر احساسات منفی و در نتیجه ناراحتی بیان کنند. تهاجمی ابراز کنید

به این نکته توجه کنید، هر نوع توجهی به کودک، چه مثبت و چه منفی، همان چیزی است که کودکان به دنبال آن هستند. به عنوان مثال، کودک ترجیح می دهد برای جلب توجه، کار اشتباهی انجام دهد، حتی اگر منفی باشد. او این توجه منفی را به بی توجهی ترجیح می دهد. اما والدین وظیفه دارند فرزندان خود را طوری تربیت کنند که توجه و پاسخ مثبت ما را جلب کنند و به دنبال اقدام مثبت از جانب آنها باشند.

  ددانا در راه فرابورس - به وقت خبر

از سوی دیگر، کنترل احساسات خود در هنگام عصبانیت با کودک، مهارت کنترل و مدیریت خشم را به او می آموزد، بنابراین مهم نیست که کودک چه زمانی عصبانی می شود و در چه موقعیتی مهم است که بتوانیم خشم خود را در برابر رفتار او کنترل کنیم. . .


بیشتر بخوانید: میسوفونیا چیست و چگونه با افراد مبتلا به آن زندگی کنیم؟


پرخاشگری چیست؟

به گزارش جامعه 24، کارشناسان پرخاشگری را به دو نوع پرخاشگری و انفعال تقسیم می کنند.

پرخاشگری ابزاری که به آن پرخاشگری پنهان، پرخاشگرانه یا کنترل شده نیز می گویند، معمولاً به پاسخ هایی مانند فریاد زدن بر سر کودکان برای جلب توجه یا شعار دادن منجر می شود و به دنبال آسیب جسمانی نیست، به عبارت دیگر، این نوع پرخاشگری با پایین ترین سطوح همراه است. از هیجان

هدف از پرخاشگری منفعل، صدمه زدن و صدمه زدن به دیگران است، مانند ضربه زدن کودک به خواهر و برادر یا همکلاسی.

چگونه یک کودک پرخاشگر را رام کنیم؟

رابطه پرخاشگری و سن

بررسی ها نشان داده است که رفتار پرخاشگرانه ارتباطی با دوره رشد ندارد و معمولا از ابتدای زندگی بروز می کند، به طوری که 55 درصد پسران و 41 درصد دختران از سن 2 سالگی و 25 درصد پسران و 34 درصد سایر دختران. رفتارهای پرخاشگرانه را تا 5 سالگی نشان داده است

همچنین محققان می گویند که این رفتارها در زمان حضور کودک در مهدکودک یا مدرسه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد، اما زمانی که به سن نوجوانی می رسد، میزان پرخاشگری نیز به شکل آشکار و قابل توجهی افزایش می یابد و در سن 18 سالگی به اوج خود می رسد. پس از این سن، پرخاشگری نیز کاهش می یابد. اشکال پرخاشگری خشونت‌آمیز و جلب توجه، اما در پسران بین 16 تا 18 سال و در دختران بین 13 تا 15 سال رخ می‌دهد.

  جشنواره گل و رز میمند

علل عصبانیت و پرخاشگری در کودکان

محققان با انجام مطالعاتی در زمینه پرخاشگری کودکان دریافته اند که دلایل مختلفی که معمولاً با یکدیگر ترکیب می شوند می توانند باعث پرخاشگری در کودکان شوند.

مهمترین علل پرخاشگری در کودکان موارد زیر است:

مشاهده و مدل سازی: این دلیل مبتنی بر یادگیری است، به این معنا که کودکانی که الگوهای رفتار پرخاشگرانه از والدین خود و دیگران داشته اند، مانند آن مدل رفتار می کنند، در واقع کودکان ناخودآگاه با والدین خود همذات پنداری می کنند.

شکست: برخی از کودکان اگر به هدف خود نرسند، پرخاشگر می شوند و اگر در ازای آن به خواسته خود برسند، رفتار پرخاشگرانه از خود بروز می دهند.

اضطراب، افسردگی، مصرف برخی داروها و اتفاقاتی که در مدرسه می افتد می تواند از دیگر عوامل تحریک پرخاشگری در کودکان باشد.

برخورد با کودک پرخاشگر

قوانین خانه را به کودک بیاموزید و اگر قوانین را به درستی زیر پا گذاشت، عواقب اشتباهش را به او یادآوری کنید.

کودک را تشویق کنید و به یاد داشته باشید که آموزش یک رفتار جایگزین به جای رفتار نادرست و پرهیز از سرزنش آن راه حل خوبی است.

حواس کودک را از موضوعی که او را عصبانی می کند منحرف کنید و منجر به مسائلی شود که به او علاقه دارد.

از عبارات منطقی و دستوری استفاده نکنید مثلاً نگویید خودتان را کنترل کنید، چون کودک هنوز درک درستی از محیط اطرافش ندارد و توانایی کنترل خودش را ندارد، برای کاهش رفتار پرخاشگرانه، مراجعه به روان درمانگر مفید باشد.

به موقع مداخله کنید این بدان معناست که در اختلافات جزئی کودک با همسالان خود دخالت نکنید و اجازه دهید آنها خودشان مشکل را حل کنند، اما اگر کودک شروع به عصبانیت و پرخاشگری کرد و به دیگران صدمه زد، وارد عمل شوید و آنها را از هم جدا کنید.در این مرحله می توانید به خود آموزش دهید. فرزند .اجازه ندهید دیگران را آزار دهد.

  بیت کوین / اینفوگرافیک در کدام کشورها محدود یا ممنوع است؟

طبق گزارش جامعه 24 فرزند شما نه گفتن را یاد بگیر به این معنا که باید یاد بگیرد به جای بحث و جدل و پرخاشگری، با یک نه محکم از بحث کناره گیری کند.

در برخورد با کودک عصبانی و پرخاشگر ثابت قدم باش و اگر مجبور هستید او را به نحو مقتضی سرزنش کنید و در این مورد احساس گناه نکنید. اگر در این زمینه قاطع نباشید، کودک فکر می کند حق با اوست و شما بد. به یاد داشته باشید که تنبیه بخشی از فرآیند فرزندپروری به عنوان آخرین راه حل است.

شناسایی نوع و علت پرخاشگری، انجام گفتگوی همدلانه پس از پرخاشگری کودک و تلاش برای رفع علل و عوامل بالاخره به روانپزشک مراجعه کن راه حل هایی وجود دارد که می تواند به شما در کاهش یا از بین بردن پرخاشگری فرزندتان کمک کند.

2022-08-19 09:09:02

دیدگاهتان را بنویسید