چگونه شپش سر را از بین ببریم؟

شپش انگلی به طول حدود 2 تا 3 میلی متر است. هر بخشی از بدن انسان می تواند تحت تاثیر شپش قرار گیرد. اما شایع ترین شپش متعلق به موهای انسان است. این شپش ها که از نظر پزشکی Pediculus capitis نامیده می شوند، خود را به موهای انسان می چسبانند و 4 تا 5 بار در روز از خون او تغذیه می کنند.

قبل از مطالعه روش ها از بین بردن شپش خوب است بدانید:

 • اگرچه شپش می تواند گسترش یابد. اما شخص مبتلا به شپش ناقل بیماری نیست.
 • شپش تنها 24 ساعت در خارج از بدن انسان زنده می ماند. بنابراین، آنها تمایل دارند در موهای انسان زندگی کنند.
 • شرایطی مانند: رفتن به مدرسه، نشستن در کنار افراد دیگر، خوابیدن در یک تخت و استفاده از شانه و حوله مشترک باعث انتقال شپش می شود.

راه های زیادی برای از بین بردن شپش برخی از این روش ها سنتی و خانگی و برخی روش های شیمیایی و پزشکی هستند. در ادامه با هر دو روش درمانی بیشتر آشنا خواهیم شد.

درمان های خانگی برای از بین بردن شپش

تقریباً تمام درمان‌های خانگی به روشی برای خفه کردن شپش تکیه می‌کنند. همچنین استفاده از برخی درمان های خانگی نیز در از بین بردن شپش موثر است. این درمان های خانگی عبارتند از:

موهای خیس را شانه کنید

برس زدن موهای خیس یک روش سنتی برای از بین بردن شپش از روی مو است. با این روش شپش نمایان می شود و از شوره سر قابل تشخیص است. علاوه بر این، این روش بسیار ارزان و در دسترس است. در این روش باید آب یا نرم کننده را روی موهای سر اسپری کنید و از شانه دندانه ریز برای شانه زدن موها و رفع شپش استفاده کنید. اگرچه این روش موثر است. اما زمان می برد و نیاز به صبر دارد.

  شروع به فروش تیگو 8 در نمایندگی های خودرو

شپش را خفه کن

یکی از روش ها ریشه کنی شپش برای خفه کردن آنهاست. البته برخی کارشناسان معتقدند; شانه کردن مو در واقع شپش را از بین می‌برد و درمان‌های خفگی فقط شپش را بی‌حس می‌کند و اتصال آن‌ها به شانه را آسان‌تر می‌کند.

برای استفاده از این تکنیک ابتدا موها را با روغن زیتون یا بادام مرطوب کنید. استفاده از وازلین و مایونز توصیه نمی شود. زیرا شستن هر دو مشکل است. سپس موها را به قسمت های کوچکتر تقسیم کرده و آنها را شانه کنید.

پس از اینکه موها را کاملا شانه کردید، آن ها را با شامپوی معمولی به خوبی بشویید و سپس موها را خشک کنید. شانه و پارچه استفاده شده را به مدت 30 دقیقه در سرکه خیس کنید و به مدت 10 دقیقه در آب بجوشانید تا کاملا تمیز شوند. این کار را هر روز به مدت یک هفته انجام دهید تا از شر شپش خلاص شوید.

کشتن شپش با روغن

تحقیقات نشان داده است که استفاده از روغن های خاص همراه با برس زدن موها در از بین بردن شپش موثر است. قبل از استفاده از این روغن ها مطمئن شوید؛ شما به آنها حساسیت ندارید. برخی از این روغن ها عبارتند از:

 • روغن درخت چای؛
 • روغن اسطخدوس؛
 • روغن چریش؛
 • روغن گل میخک؛
 • روغن اوکالیپتوس؛
 • روغن رازیانه؛
 • روغن برگ دارچین؛
 • روغن آویشن قرمز؛
 • روغن نعناع؛
 • روغن جوز هندی

روغن ها را به پوست سر خود بمالید، سپس موهای خود را برس بزنید و شامپو بزنید. یادم می آید؛ شانه کردن موها برای از بین بردن شپش و تخم آنها ضروری است.

  خودروهایی با قیمت خودروهای برقی ایرانی

درمان های پزشکی برای از بین بردن شپش

طبق یک مطالعه در سال 2014، مادرانی که تحت درمان قرار گرفتند از بین بردن شپش کودکانی که خودشان از آن استفاده می کردند، 79 درصد بیشتر از مادرانی که درمان های خانگی را انتخاب می کردند، از درمان راضی بودند. برخی از درمان های پزشکی را در جدول زیر مشاهده می کنید.

پزشکی

شرح

برس زدن موهایت؟

احتیاط

حشره کش مالاتیون

این دارو را روی موها و پوست سر خود بمالید. اگر هفت تا نه روز پس از درمان همچنان شپش مشاهده کردید، لازم است دارو را برای بار دوم استفاده کنید.

آره

قابل اشتعال؛

در کودکان زیر 6 سال استفاده نشود؛

زنان باردار و شیرده باید با پزشک مشورت کنند.

لوسیون ایورمکتین

دارو را روی موهای خشک و پوست سر بمالید و پس از 10 دقیقه موهای خود را با آب بشویید.

نه

برای کودکان زیر 6 ماه مناسب نیست.

تعلیق اسپینوساد

محلول را روی موهای خشک و پوست سر بمالید و بعد از 10 دقیقه با آب بشویید.

لازم نیست

برای کودکان زیر 6 ماه مناسب نیست.

لوسیون بنزیل الکل

این لوسیون را به مدت 10 دقیقه روی پوست سر و موهای خشک بمالید و سپس با آب بشویید. درمان مکرر اغلب مورد نیاز است. از آنجایی که این لوسیون شپش را از بین می برد. اما تخم مرغ آنها را از بین نمی برد.

آره

برای کودکان زیر 6 ماه مناسب نیست.

مصرف آن در دوران بارداری و شیردهی منعی ندارد.

لوسیون لیندان

شامپو را روی موهای خشک و پوست سر بمالید. سپس موهایتان را خیس کنید و ۴ دقیقه صبر کنید تا کف کند و سپس موهایتان را آبکشی کنید.

نه

لیندان عوارض جانبی جدی ایجاد می کند. بنابراین، تنها زمانی از آن استفاده کنید که سایر داروها شکست خورده باشند. برای نوزادان نارس، افراد مبتلا به HIV، زنان باردار و شیرده، کودکان و افراد مسن مناسب نیست.

  Pg Slot Games Mobile Мод Apk V1 Скачать Бесконечные Деньги

اکثر داروهای دارویی برای از بین بردن شپش سمی هستند. بنابراین هنگام استفاده از آنها مراقب باشید. همچنین هنگام شستن موهای خود از استفاده از شامپوها یا نرم کننده های متعدد خودداری کنید. برخی از عوارض جانبی احتمالی داروهای پزشکی عبارتند از:

 • شوره سر؛
 • احساس سوزش در محل مصرف دارو؛
 • قرمزی چشم؛
 • تحریک پوست بدن، پوست سر و چشم.

نتیجه

در این مقاله از سوال چگونه از شر شپش خلاص شویم، ما پاسخ دادیم. در نظر گرفتن؛ که تراشیدن سر می تواند شما را از شر شپش خلاص کند. اما این مانع از تکرار آن نمی شود. بنابراین، چه داروهای خانگی یا درمانی را انتخاب کنید، شپش باید کاملاً از بین برود.

اگر به دنبال نتایج سریع و آسان هستید، محصولات پزشکی ممکن است انتخاب بهتری باشند. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد مؤثرترین، ایمن ترین و ساده ترین روش صحبت کنید.

2022-12-04 08:26:03

دیدگاهتان را بنویسید