چگونه رنگ خودرو را تغییر دهیم؟

آیا تا به حال فکر کرده اید که خیابان های ایران خیلی خسته کننده هستند؟ اگر پاسخ مثبت است بد نیست بدانید حدود 85 درصد خودروهایی که در خیابان های ایران تردد می کنند سفید یا سیاه هستند. اما آیا امکان تغییر رنگ بدنه خودرو وجود دارد؟

تقریباً در تمام کشورهای دنیا این دو رنگ پرطرفدارترین رنگ ها برای بدنه خودرو هستند، اما نسبت تولید این دو رنگ به کل تولید کارخانه های خودروسازی معمولا چندان زیاد نیست.

اما چرا ایرانی ها این دو رنگ را دوست دارند و آیا می توان این زمینه و سلیقه نامزد را در رنگ بدنه خودرو تغییر داد؟

تقریباً همه “سفیدپوستان دوستانه” هستند

باورش سخت است: رنگ سفید محبوب ترین رنگ بدن در جهان است. بررسی ها نشان می دهد که نبود خط و خش روی بدنه و جذب کمتر گرما از جمله دلایل اصلی انتخاب رنگ سفید توسط رانندگان است.

اما چند درصد از خودروهای جهان سفید هستند؟

آمار موسسه Axalta نشان می دهد که حدود 60 درصد خودروهای ساخت چین (بزرگترین خودروساز جهان) سفید رنگ هستند. حدود 38 درصد از خودروهای جهان سفید هستند.

ایرانی ها هم مثل اکثر مردم دنیا رنگ سفید را به ماشین ترجیح می دهند.

رنگ های بعدی لیست محبوب

بعد از رنگ سفید، رنگ مشکی با حدود 19 درصد فراوانی یکی دیگر از رنگ های محبوب در بین مالکان خودرو است. بعد از رنگ مشکی، نقره 15 درصد سهم دارد. تنها پنج درصد از خودروهای جهان زرد هستند.

البته این موضوع در خودروهای سوپر اسپرت متفاوت است و رنگ زرد در این خودروها بسیار محبوب است و به همین دلیل رنگ زرد یکی از دو رنگ اصلی فراری است.

  آیا می توانید هوای مریخ را تنفس کنید؟

با این حال، آبی رنگ محبوبی در بین رانندگان نیست و تنها 6 درصد از خودروها در جهان آبی هستند.

اما در مورد انتخاب رنگ خودرو توسط ایرانی ها چطور؟

ظاهرا ایرانی ها نیز ذائقه جهانی را دنبال می کنند و بیش از پیش در این زمینه اصرار می کنند. سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو گفت: حدود 85 درصد خودروهای فروخته شده در ایران سیاه یا سفید هستند.

وی ادامه داد: قیمت خودروهای رنگی و سیاه و سفید در کارخانه تفاوتی ندارد و افزایش یا کاهش قیمت خودرو در بازار به عرضه و تقاضا بستگی دارد.

به گفته این فعال صنفی، اگر مثلاً رنگ یک مدل خودرو خاص با رنگ پایه آن مدل خودرو در بازار متفاوت باشد، می توان فرض کرد که فروشنده قیمت بیشتری برای خودروی خود تعیین می کند.

موتمنی گفت: از سوی دیگر بسیاری از افراد هنگام معامله رنگ خودرو را در نظر می گیرند که این امر بازار خودروهای با رنگ خاصی را در بازار دشوارتر می کند.

به گفته وی، خودروی خارجی که در ایران عمدتا مشکی یا سفید وارد می شود، ممکن است کاندیدای رنگ مشخصی داشته باشد و از آنجایی که رنگ خاص این خودرو در بازار بسیار کمیاب است، طبیعتا قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت.

«دو رنگ» در بازار خودرو ایران

این در حالی است که در ماه های اخیر دو خودروساز بزرگ کشور از برنامه های خود برای تولید محصولات دو رنگ و تنوع بخشیدن به سبد محصولات خود خبر داده اند. بررسی سبد محصولات خودروسازان بین المللی نشان می دهد که تولید خودروهای دو رنگ جایگاه ویژه ای در سبد محصولات این شرکت ها به خود اختصاص داده است.

  زندگی در اینجا به "زغال سنگ" بستگی دارد

البته طبق اعلام ایران خودرو، پژو 207 در دو رنگ با دو گیربکس اتوماتیک و دستی تولید خواهد شد.

در این میان کسانی هستند که می خواهند حتی پس از خرید خودروی خود رنگ آن را تغییر دهند. این در ایران به طور کلی دشوارتر از بسیاری از کشورها است، اما هنوز هم ممکن است. داوطلب تغییر رنگ خودرو باید به صورت حضوری به مراکز تعویض پلاک و با در دست داشتن مدارک هویتی و مدارک خودرو مراجعه کرده و در آنجا درخواست تغییر رنگ را پر کند.

امکان تغییر رنگ خودروهای نظامی و تاکسی وجود ندارد و ضمناً کلیه تخلفات خودروها و عوارض در زمان تغییر رنگ باید پرداخت شود. تغییر رنگ در هر مکانی قابل انجام است و نقاش و نقاش مستقیماً مدارک قانونی لازم را بررسی می کنند.

نکته این است که پس از تغییر رنگ، مالک خودرو باید با خودروی خود در مراکز تعویض پلاک حضور یافته و مجدداً تغییر رنگ خودرو را با تایید کارشناسان دریافت کند. در نهایت کارت ماشین جدید با رنگ جدید صادر می شود.

با تغییر رنگ قیمت را تغییر دهید

اما از نظر هزینه، تغییر رنگ خودرو می تواند باعث افزایش یا کاهش قیمت آن شود. برای خودروهای وارداتی و مدل بالا تغییر رنگ و پالایش آن می تواند منجر به افزایش قیمت شود اما برای خودروهای قدیمی و مدل پایین تغییر رنگ می تواند باعث کاهش قیمت خودرو شود.

در هر صورت به نظر می رسد سلیقه اجتماعی سطوح تقاضا برای رنگ خودرو را تعیین می کند. به این ترتیب تلاش خودروسازان برای تولید خودروهای دو رنگ یا تنوع بخشی به دلخواه نامزد (از جمله در مورد رنگ خودروهای تیبا یا کوئیک) می تواند خیابان های ایران را پر رنگ تر کند.

  5G یک ویرانگر است. یک تکنولوژی و این همه انتقاد...؟!

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید