چگونه دندان قروچه را ترک کنیم؟

دندان قروچه عارضه ای است که می تواند منجر به درد فک و آسیب قابل توجهی به لبخند شما شود.

طبق گزارش انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)، دندانپزشکان افزایش 69 درصدی را در تعداد بیمارانی که در طول یک اپیدمی کرونری دندان های خود را به هم فشار می دهند یا به هم فشار می دهند، گزارش می دهند.

اکثر افرادی که دندان قروچه می کنند احتمالا متوجه این موضوع نیستند. ویکی کوهن، رئیس انجمن دندانپزشکی آکادمی پزشکی خواب آمریکا می گوید: «براکسیسم یک رفتار ناخودآگاه است. دندان قروچه می تواند تا 200 پوند (90.71 کیلوگرم) نیرو بر روی دندان های شما وارد کند.

به عبارت دیگر، دندان قروچه بیش از شش برابر بیشتر از جویدن معمولی نیرو وارد می کند. بنابراین تعجب آور نیست که دندان قروچه می تواند باعث فرسایش یا حتی شکستن دندان ها شود و برای افراد مسن – که دندان هایشان ممکن است شکننده تر باشد – دندان قروچه می تواند مشکل ساز باشد.

علل دندان قروچه

دندان

دندان قروچه می تواند در طول روز یا در شب رخ دهد. به گفته کوهن، استرس می تواند عامل اصلی دندان قروچه باشد، چه در هنگام استرس حاد و چه در هنگام خواب، زمانی که سطوح بالای هورمون های استرس همچنان می توانند پس از یک روز سخت در گردش باشند.

عاداتی مانند مصرف دخانیات نیز می تواند احتمال دندان قروچه را افزایش دهد. کوپر گفت: «سیگاری ها دو برابر افراد غیرسیگاری دندان قروچه دارند. برخی از داروها – مانند برخی از داروهای ضد افسردگی و ضد روان پریشی – نیز می توانند این خطر را افزایش دهند.

  مارال فرجاد; او با سرطان و شیمی درمانی سر و کار دارد!

شرایطی که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می‌گذارد، مانند زوال عقل، بیماری پارکینسون یا سکته مغزی، می‌تواند باعث ایجاد یا تشدید دندان قروچه شود. اغلب با اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) همراه است که باعث درد در اطراف فک می شود.

در نهایت، آپنه انسدادی خواب (OSA) ایجاد می‌شود که در آن مجاری تنفسی فوقانی در طول خواب مکررا مسدود می‌شود و منجر به توقف‌های تنفسی متعدد در شب می‌شود.

منار عبدالرحیم، دندانپزشک در کلینیک کلیولند، می گوید: «افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب (OSA) به طور ناخودآگاه دندان قروچه می کنند در حالی که فک های خود را به جلو می برند تا راه های هوایی خود را باز کنند.

تشخیص علائم

ترک خوردگی دندان ها، تاج ها یا پرکردگی ها نشانه های آشکار دندان قروچه هستند، اما علائم کمتری وجود دارد که باید مراقب آنها بود. به عنوان مثال، افرادی که دندان قروچه دارند ممکن است با درد در فک یا گردن، سردرد، سفتی فک، زنگ زدن در گوش ها یا لکه هایی در اطراف لبه زبان از خواب بیدار شوند.

ویدئو در آزمایشگاه خواب یا الکترومیوگرافی قطعا می تواند دندان کج را تشخیص دهد. تشخیص دندان قروچه توسط الکترومیوگرافی به این صورت است که الکترودهای متصل به پوست حرکات تکراری عضلات فک را بررسی می کنند.

درمانی که باید در نظر داشته باشید

• محافظ دهان پلاستیکی: عبدالرحیم گفت: «پوشیدن محافظ در شب معمولاً اولین خط دفاعی است. با کمک گارد فضایی بین دندان های بالا و پایین ایجاد می شود و به عضلات فک اجازه استراحت داده می شود. فیوز سفارشی توسط دندانپزشک معمولاً مؤثرتر از فیوزهای فروخته شده بدون نسخه است. لازم به ذکر است استفاده از فیوز باعث عادت دندان قروچه نمی شود بلکه از آسیب بیشتر به دندان جلوگیری می کند.

  حذف مهدی طارمی در دنیای حرفه ای درست است!

محافظ شخصی

• بوتاکس: تزریق سم بوتولینوم به ماهیچه های فک که جویدن را کنترل می کنند، فشاری را که به دندان وارد می کنید کاهش می دهد.

• کاهش استرس: فعالیت های آرامش بخش (مانند یوگا و مدیتیشن) نیز می تواند کمک کننده باشد. کوپر گفت: «اگر احساس می‌کنید در یک لحظه استرس‌زا دارید دندان‌هایتان را به هم فشار می‌دهید، با احتیاط اجازه دهید فک‌هایتان باز شود و دندان‌هایتان به هم برسند».

فیزیوتراپی: فیزیوتراپیست آموزش دیده برای درمان دندان های کج می تواند به شما ورزش هایی را برای کشش، تقویت و شل کردن عضلات گردن و فک آموزش دهد که می تواند تنش عضلانی را کاهش دهد که می تواند منجر به فشرده شدن و سایش شود.

دیدگاهتان را بنویسید