چگونه با سلول های بنیادی ناباروری را درمان کنیم؟!

درمان برخی از بیماری های خاص و صعب العلاج با کمک سلول های بنیادی به واقعیت تبدیل شده است و ناباروری یکی از انواع این بیماری هاست.

ناباروری 8 تا 12 درصد از زوج های جهان را در سنین باروری تحت تاثیر قرار می دهد و در حال حاضر یک مشکل رایج در جهان است.

روش های مختلفی برای درمان ناباروری وجود دارد که شامل دارو، لقاح داخل رحمی و لقاح خارج رحمی می شود که هر کدام مزایا و معایبی دارند، همچنین یکی از جدیدترین و مهم ترین روش های درمان ناباروری استفاده از سلول های بنیادی خون قاعدگی است.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفت وگو با ایسنا، درباره نقش سلول های بنیادی در درمان ناباروری اظهار کرد: یک پنجم زوج ها از این مشکل رنج می برند.

دکتر مهدی مهدی پور ادامه داد: ناباروری یک آسیب پیچیده به دستگاه تناسلی است و می تواند به دلایل مردانه و زنانه ایجاد شود. رویکردهای مختلفی در این شکل در قالب روش‌های درمانی مانند هورمون درمانی و فناوری‌های کمک باروری ارائه شده است، اگرچه نتایج همیشه رضایت‌بخش است. «این‌ها تقسیم‌بندی نیستند.

وی افزود: در سه دهه اخیر استفاده از سلول های بنیادی در پزشکی بازساختی به دلیل قابلیت های ویژه این سلول ها برای ترمیم، نه تنها به سلول های بنیادی بلکه به محصولات سلولی مانند پلاسمای غنی از پلاکت (در … اگزوزوم ها (محصولات ترشح شده در مایعات بدن) به تازگی وارد آزمایشات و مداخلات بالینی شده اند و سلول ها و فرآورده های آنها می توانند در روند بهبودی شرکت کرده و به التیام آسیب کمک کنند.

وی خاطرنشان کرد: سلول های بنیادی قابلیت جایگزینی بافت های هدف را دارند و در صورت تمایز می توانند نقش ویژه ای در انجام فعالیت های مختلف بافتی ایفا کنند، همچنین سلول های بنیادی را می توان از طیف وسیعی از بافت ها با قابلیت تمایز متفاوت مشتق کرد. بنابراین، آنها یک درمان جایگزین و یک نسل جدید محسوب می شوند.

  پرداخت عیدی به دعوت شدگان جهت افتتاح حساب بانکی

مهدی پور یادآور شد: انتظار می رود سلول درمانی یکی از موثرترین روش های درمانی در دهه های آینده باشد و تحولات بین المللی اخیر مهندسی ژنتیک این سلول ها را برای اهداف درمانی خاص نشان می دهد.

وی در خصوص فواید سلول های بنیادی مشتق از خون قاعدگی گفت: منابع سلولی متعددی برای بهبودی در دستگاه تناسلی وجود دارد و با توجه به اینکه محیط رحم محیطی بسیار پویا است و این بافت در دوران قاعدگی به شدت آسیب می بیند و پس از آن به سرعت بهبود می یابد، که نشان دهنده اهمیت قوی تر بودن این بافت از سلول های بنیادی و پیش سازها نسبت به سایر بافت های بدن است.

وی ادامه داد: در دوران قاعدگی، سلول ها از لایه های زیرین دیواره رحم می ریزند و به صورت خون قاعدگی آزاد می شوند; بنابراین خون قاعدگی یکی از غنی ترین منابع سلول های بنیادی محسوب می شود.

این عضو دانشکده علوم پزشکی تبریز با اشاره به نقش سلول های بنیادی در درمان مشکلات ناباروری، تاکید کرد: با توجه به اینکه مکانیسم های مولکولی درگیر در اکثر اختلالات ناباروری تا حد زیادی ناشناخته است، ادعا می شود که از این سلول ها استفاده می شود. برای درمان تمام مشکلات ناباروری ناباروری غیر منطقی به نظر می رسد، اگرچه پیشرفت های اخیر دانش ما را در مورد استفاده از درمان های موثرتر مبتنی بر سلول درمانی گسترش داده است.

وی درباره زمان درمان نیز یادآور شد: تعیین زمان درمان به عوامل متعددی بستگی دارد; نوع و شدت ضایعه و روش درمان در طول دوره درمان تاثیر دارد. امروزه دو نوع رویکرد برای اثربخشی سلول درمانی وجود دارد. آنها فعالیت خاصی ندارند و هنگامی که تحت تأثیر عوامل محیطی در معرض عوامل محیطی قرار می گیرند هویت خود را تغییر می دهند و ممکن است ویژگی های سلولی در بافت های هدف به دست آورند، اگرچه کسب عملکرد جدید در بافت ها ممکن است بسته به نوع سلول انتخاب شده برای درمان متفاوت باشد.

  تاج موج ششم به صدا درآمد!

وی با تشریح روند مداخلات مبتنی بر سلول درمانی، افزود: سلول های بنیادی را می توان از منابع مختلفی با توجه به شرایط استخراج کرد. در مرحله اول جداسازی این سلول ها بر اساس ویژگی های بنیادی آنها است که با تکنیک های آزمایشگاهی پیشرفته و تحت شرایط خاصی انجام می شود و گاهی اوقات خود سلول های بنیادی به طور کلی و سایر علوم مرتبط مانند بیوتکنولوژی، ژنتیک و بافت ها قابل بازیابی نیستند. مهندسی برای افزایش توان از این سلول ها و عملکرد بازیابی آنها استفاده می شود.

مهدی پور بیان می کند: این سلول ها پس از تکثیر طبق روش های از پیش تایید شده قابل تزریق به بافت هدف هستند و پس از مداخله معمولاً بیماران زیر نظر پزشکان و کارکنان آزمایشگاه به طور مرتب مورد ارزیابی قرار می گیرند.

وی در خصوص موفقیت این درمان ها گفت: یکی از چالش های مهم در درمان های مبتنی بر سلول، هدایت آن ها در مسیر درست است، اگرچه عوامل محیطی و ترشحی بافتی بر این روند تأثیر مثبت دارند، اما پیوند سلولی 100 نیست. ٪ تاثير گذار. ” و سلول های زیادی در حین آن از بین می روند، اما از نظر ترمیم بافتی و کاهش اثرات بیماری زا می توان به آن توجه کرد.

وی گفت: نکته دیگر استفاده از سلول های شخصی در این روش های درمانی است که خطر و تشکیل بافت نابجا بسیار کم است، البته تحقیقات گسترده آینده باید اثربخشی این درمان ها را توجیه و تشریح کند.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: با توجه به ظهور این روش های درمانی جدید، آمار دقیقی در دست نیست، اما در سال های اخیر چندین کارآزمایی بالینی مرتبط با سلول درمانی انجام شده است. در نارسایی تولید مثل ثبت و ساخته می شوند و نتایج نسبتا خوبی به دست می آید.

  مادر 22 ساله یزدی 4 قلو به دنیا آورد!

وی با تشریح وضعیت کشورمان در این زمینه یادآور شد: در سال های اخیر تحقیقات گسترده ای در زمینه سلول های بنیادی در کشور انجام شده است و ایران در سطح بین المللی در این زمینه در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد که دارای پتانسیل های توانمندی است. فاصله علمی وی با سایر کشورهای پیشرو در زمینه سلول های بنیادی با انجام تحقیقات در مرز دانش.

وی ادامه داد: در شمال غرب کشور، دانشگاه علوم پزشکی تبریز با توجه به وجود مرکز تحقیقات سلول های بنیادی و رشته های مرتبط مانند زیست شناسی تولیدمثلی و سلولی و علوم کاربردی، به عنوان پیشرو و شناخته شده در سطح ملی است. دانشگاه، عزم جدی در ترجمه دانش کسب شده دارد.» و در این زمینه گام های مثبتی برمی دارد و نتایج مثبت مطالعات پیش بالینی خود را در معتبرترین مجلات بین المللی منتشر می کند.

مهدی پور همچنین گفت: اکنون این ظرفیت را دارد که از طیف وسیعی از سلول های بنیادی مشتق از مغز استخوان، چربی و خون قاعدگی و همچنین محصولات سلولی از جمله پلاسمای غنی از پلاکت و اگزوزوم ها در درمان نارسایی باروری زنان استفاده کند. و مردان.”

وی گفت: یکی از چالش ها فناوری سلولی و اتاق های تمیز است. تلاش های زیادی برای ایجاد اتاق های تمیز و آزمایشگاه های مجهز انجام شده است و این مهم به زودی در دانشگاه علوم پزشکی تبریز و مرکز مجتمع سلول های بنیادی بازسازی کننده با کمک نیروهای متخصص محقق خواهد شد.

وی در پایان تاکید کرد: لزوم توجه به قوانین استخراج و استفاده از سلول های بنیادی طبق رویه های GMP بسیار ضروری به نظر می رسد، اما این یک چالش بین المللی است و قوانین موجود باید به ژنتیک، جغرافیایی، نوع سلول، تقسیم بندی بستگی داشته باشد. روشها و پردازش، اتصال، دوزهای مورد استفاده و مسائل اخلاقی مرتبط توسط متخصصان علم توسعه خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید