چگونه با افراد افسرده رفتار کنیم؟

افسردگی یک بیماری روانی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد و گاهی باعث ایجاد استرس در اطرافیان آن فرد می شود و این سوال پیش می آید که چگونه با افراد افسرده برخورد کنیم؟

این بیماری می تواند شرایط بدی باشد که بر زندگی، روابط و رفاه عمومی فرد تأثیر منفی می گذارد. برخورد با افراد افسرده نیازمند رویکردی حساس و دلسوزانه است.

افسردگی چیست؟

افسردگی یک وضعیت پیچیده است که می تواند عوامل مختلفی داشته باشد. اغلب ترکیبی از عوامل ژنتیکی، محیطی، روانی و بیولوژیکی است که در ایجاد آن نقش دارند.

در واقع افسردگی یک اختلال خلقی است که باعث احساس غم و ناامیدی می شود. علائم ممکن است شامل تغییر در اشتها یا زمان خواب، از دست دادن علاقه به فعالیت هایی باشد که زمانی لذت بخش بودند، مشکل در تمرکز، و احساس گناه یا بی ارزشی.

همچنین می خوانیم که افسردگی می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله عوامل بیولوژیکی، روانی و اجتماعی باشد. برخی از عواملی که می توانند در بروز افسردگی نقش داشته باشند عبارتند از:

ژنتیک

تحقیقات نشان می دهد که افسردگی یک جزء ژنتیکی دارد. افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به آن باشند.

شیمی مغز

عدم تعادل در سطوح انتقال دهنده های عصبی خاص، مانند سروتونین و دوپامین، با افسردگی مرتبط است. این عدم تعادل می تواند بر خلق و خو، رفتار و عملکرد شناختی تأثیر بگذارد.

اتفاقات زندگی

تروما، سوگ و تغییرات مهم زندگی، مانند طلاق یا از دست دادن شغل، می تواند باعث افسردگی در برخی افراد شود.

بیماری مزمن

برخی از بیماری‌ها مانند سرطان، بیماری قلبی و دیابت می‌توانند خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهند.

سوء مصرف مواد مخدر

این می تواند منجر به افسردگی یا بدتر شدن آن شود. الکل و مواد مخدر می توانند بر شیمی مغز تأثیر بگذارند و خطر افسردگی را افزایش دهند.

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی در دوران بارداری، پس از زایمان و یائسگی می تواند خطر ابتلا به افسردگی را در برخی از زنان افزایش دهد.

استرس مزمن

چنین استرس هایی مانند استرس کاری، استرس مالی یا مشکلات روابط می توانند نقش مهمی در ایجاد افسردگی داشته باشند.

  بیمه دی میزبان مدیران ارشد پژوهشگاه بیمه دی و شرکت بیمه دی است

نحوه برخورد موثر با افراد افسرده

یکی از مهمترین سوالات این است که چگونه با افراد افسرده برخورد کنیم؟ باید بدانید که نحوه برخورد شما با مسائل تاثیر زیادی دارد. پس با هم در ادامه مطلب نحوه برخورد با افراد افسرده به نحوه برخورد با این افراد می پردازیم.

ارائه پشتیبانی

یکی از بهترین راه ها حمایت از یک فرد افسرده است. به او بگویید که در کنار او هستید و به او اهمیت می دهید.

بیمار را تشویق کنید تا در مورد احساسات خود صحبت کند و فعالانه و همدلانه بدون قضاوت گوش دهد. حمایت شما می‌تواند ابزار قدرتمندی برای کمک به کسی باشد که احساس انزوا و ارتباط بیشتر با دیگران کند.

خودت را آموزش بده

سعی کنید خود را در مورد این بیماری آموزش دهید تا بهتر درک کنید که فرد چه می گذرد. این می تواند به شما کمک کند بیشتر همدلی کنید و به خوبی از بیمار حمایت کنید.

بیمار را تشویق کنید

فرد را تشویق کنید که به دنبال کمک باشد. افسردگی یک بیماری قابل درمان است و یافتن فردی برای کمک می تواند تفاوت قابل توجهی در بهبودی فرد ایجاد کند.

از تحقیر احساسات فرد خودداری کنید

از گفتن جملاتی مانند غلبه بر آن یا شاد بودن خودداری کنید. این جملات می تواند برای او آزاردهنده باشد. در عوض، احساسات آنها را بپذیرید و از آنها حمایت کنید.

یک محیط امن ایجاد کنید

یک محیط امن برای ابراز احساسات خود ایجاد کنید. این محیط را می توان با فراهم کردن محیطی بدون قضاوت و حمایت برای آنها به دست آورد. فرد را تشویق کنید تا احساسات خود را بیان و تأیید کند.

صبور باش

با فرد صبور باشید و بدانید که بهبودی از افسردگی یک فرآیند است. ممکن است مدتی طول بکشد تا فرد احساس بهتری داشته باشد و در این مسیر با مشکلاتی مواجه شود. حمایت، تشویق و درک را در طول فرآیند درمان فراموش نکنید.

مراقبت از خود را تمرین کنید

هنگام کار با افراد افسرده، مراقبت از سلامت روان خود ضروری است. اطمینان حاصل کنید که در فعالیت های خودمراقبتی مانند ورزش، تغذیه سالم و خواب کافی شرکت می کنید. برای فعالیت هایی که باعث شادی و آرامش شما می شوند وقت بگذارید.

  رونمایی از حجاب شیوا ابراهیمی در واکنش به درگذشت مهسا امینی + عکس

ایجاد حواس پرتی

این می تواند یک مکانیسم مقابله ای مفید برای یک فرد باشد. فعالیت هایی مانند تماشای فیلم، پیاده روی یا بازی کردن را پیشنهاد دهید.

این فعالیت ها می تواند به فرد کمک کند تا ذهن خود را از مشکلات خود دور کند و روی چیزهای خوشایند تمرکز کند.

من پیشنهاد کمک می کنم

در انجام کارهای روزانه مانند پخت و پز، نظافت یا انجام امور به بیمار کمک کنید. این وظایف می تواند برای فرد طاقت فرسا باشد و ارائه کمک می تواند تا حدودی استرس او را کاهش دهد.

از قضاوت بپرهیز

هنگام کار با افراد افسرده از قضاوت کردن خودداری کنید. افسردگی یک بیماری است و فرد مسئول علائم آن نیست. قضاوت می تواند باعث شود فرد احساس انزوا کند و کمتر به دنبال کمک باشد.

تخصص آنها را تایید کنید

اعتبارسنجی ابزاری قدرتمند برای کمک به افراد افسرده است. تایید تجربیات و احساسات آنها بدون قضاوت ضروری است. تصدیق کنید که آنچه آنها از سر می گذرانند چالش برانگیز است و به آنها حمایت و تشویق کنید.

به آنها کمک کنید تا یک روال عادی را ایجاد کنند

افسردگی می تواند به دست آوردن و حفظ شغل برای افراد چالش برانگیز باشد. کمک به آنها در برنامه روزانه می تواند در ایجاد ساختار و ثبات مفید باشد. آنها را به شرکت در فعالیت هایی مانند ورزش، مراقبت از خود و معاشرت تشویق کنید.

اجتماعی شدن را تشویق کنید

یک فرد افسرده می تواند منزوی شود و گاهی اوقات برخی از افراد ممکن است از فعالیت های اجتماعی کناره گیری کنند. تشویق آنها به معاشرت و شرکت در فعالیت ها با دیگران می تواند در کاهش انزوا و بهبود خلق و خوی آنها مفید باشد.

پیشنهادات مثبت برای تاکید

ارائه جملات تاکیدی مثبت می تواند در تقویت عزت نفس فرد و تشویق مثبت اندیشی مفید باشد. آنها را تشویق کنید تا نقاط قوت و دستاوردهای خود را شناسایی کنند.

  بی نظمی به روان ما مربوط می شود

مقابله با مشکلات اساسی

افسردگی می تواند ناشی از مسائل زمینه ای مانند تروما، غم و اندوه یا مشکلات رابطه باشد. پرداختن به این مسائل اساسی می تواند بخشی از روند درمان باشد. فرد را تشویق کنید تا برای هر مشکل اساسی به دنبال کمک و راه حل باشد.

گوش دادن فعال

این شامل گوش دادن دقیق و همدلانه به افکار و احساسات بیمار است. مهم است که نشان دهید که به تجربه آنها گوش می دهید و درک می کنید. این می تواند به فرد کمک کند تا احساس کند شنیده شده و اعتبار دارد.

انتظارات واقع بینانه تعیین کنید

توقعات واقع بینانه ای برای فرد در نظر بگیرید و از تحت فشار قرار دادن آنها خودداری کنید. بهبودی از افسردگی یک فرآیند است و ممکن است زمان ببرد تا فرد احساس بهتری کند. او را تشویق کنید تا قدم های کوچکی در جهت اهدافش بردارد و موفقیت هایش را جشن بگیرید.

قدردانی را تمرین کنید

تمرین قدردانی می تواند در ترویج تفکر مثبت و کاهش تفکر منفی مفید باشد. فرد را تشویق کنید تا چیزهایی را که به خاطر آنها سپاسگزار است، هر چند کوچک، تشخیص دهد.

حمایت عاطفی ارائه دهید

شما می توانید با ارائه یک گوش شنوا، کلمات تشویق کننده و تأمل مهم در مورد تجربه او، از یک فرد بیمار حمایت عاطفی کنید.

نامزد بمان

توجه داشته باشید که درگیر ماندن در زندگی فرد می تواند در ارائه پشتیبانی مداوم مفید باشد. به طور منظم با آنها ارتباط برقرار کنید، در صورت نیاز به آنها کمک کنید و آنها را تشویق کنید.

اخرین حرف

به انتهای فهرست رسیدیم، نحوه برخورد با افراد افسرده; امیدواریم مطالعه آن برای شما مفید بوده باشد. ما آموخته ایم که کار با افراد افسرده نیازمند رویکردی حساس و دلسوزانه است.

مهم است که به یاد داشته باشید که افسردگی یک بیماری قابل درمان است و بهبودی با حمایت مناسب امکان پذیر است. اگر شما یا شخصی که می شناسید علائم افسردگی را تجربه می کنید، از یک متخصص سلامت روان کمک بگیرید. به یاد داشته باشید، درخواست کمک اشکالی ندارد و امیدی برای بهبودی وجود دارد.

2023-05-10 07:27:57

دیدگاهتان را بنویسید