چگونه انگیزه درونی قوی خود را پیدا کنیم؟

فرادید| صبح شنبه را تصور کنید. زنگ هشدار به صدا در می آید. چگونه در این لحظه به خود انگیزه می دهید که بیدار شوید؟ اولین فکری که بعد از باز کردن چشمانتان به ذهنتان می رسد چیست؟ آیا از بیدار شدن و رفتن به سر کار هیجان زده هستید یا از هفته آینده می ترسید؟

به گزارش فراد؛ مهم نیست پاسخ شما چیست، اما این سوال را از خود بپرسید: چه چیزی باعث انگیزه من می شود؟ چه چیزی باعث می شود در اولین روز هفته احساس منفی داشته باشم؟ اگر می خواهید بدانید چگونه بعد از بیدار شدن از خواب به خودتان انگیزه بدهید، ادامه مطلب را بخوانید.

برای شروع به دو گروه از مردم فکر کنید:

گروه اولکسانی که سال ها همین کار را می کنند و به نظر مشکلی برای ثابت ماندن و عدم پیشرفت ندارند. فرقی نمی کند که رکود در ازدواج باشد، کار یا تلاش فردی، آنها بدون پیشرفت با شرایط کنار آمده اند.
گروه دوم کسانی که همیشه نیمه پر لیوان را می بینند، اهداف خود را برنامه ریزی می کنند و مدام برای بهتر شدن تلاش می کنند. ارتقای کار، تشکیل خانواده، جشن گرفتن نقاط عطف زندگی زناشویی، مسافرت یا ادامه تحصیل از جمله اهداف این افراد برای ارتقای کیفیت زندگی است.

تفاوت این دو گروه چیست؟

آنچه فکر می‌کنید می‌توانید انجام دهید ناشی از: انگیزه. وجود یا عدم وجود این نیرو نوع نگرش شما را در مواجهه با چالش ها و موانع دستیابی به اهداف تعیین می کند. بدون انگیزه، پس از کمی تلاش ناموفق یا حتی پس از اولین چالش دشوار زندگی، تسلیم می شوید یا همان جایی که هستید می مانید، بدون تلاش دوباره در غم زانو می زنید.

معنای واقعی انگیزه چیست؟

انگیزه یک نیروی قدرتمند در زندگی است و برای اینکه واقعاً بهتر شوید و از هر کاری که هر روز انجام می دهید لذت ببرید، باید آن قدرت را بشناسید و کنترل کنید. اگر تا به حال فکر کرده اید که به انگیزه نیاز دارید، شک نکنید که راه هایی برای یافتن آن وجود دارد. بسیاری از ما فکر می کنیم که داشتن یا نداشتن انگیزه فقط بله و خیر است. اما انگیزه کلید قدرت نیست، بلکه جریان است. تنها با خواندن یک نقل قول یا سخنرانی انگیزشی، تشویق عزیزان یا نوشتن فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید، نمی توانید در درازمدت انگیزه پایداری پیدا کنید. منظور ما از انگیزه چیزی مانند خورشید است که خودکفا و بادوام است که جریان دائمی انرژی را برای همه موجودات روی زمین فراهم می کند. موتور ما مانند خورشید دارای لایه های مختلفی است. لایه بیرونی قابل مشاهده است، اما جریان واقعی از لایه داخلی که مهمترین لایه است شروع می شود.

  برادران شرور اهل محله «افسریه» دستگیر شدند.

اگر بتوانیم موتور انگیزه خودکفایی خود را روشن کنیم، می‌توانیم زندگی معنادارتری داشته باشیم و از لحظه لحظه کاری که انجام می‌دهیم لذت ببریم و نقش‌ها و مسئولیت‌هایمان را طاقت‌فرسا نبینیم. برای درک بهتر، بیایید موتور انگیزشی را به 3 قسمت تقسیم کنیم:

لایه داخلی: هدف
لایه پشتیبان: تقویت کننده ها
لایه بیرونی: سپاسگزاری

لایه خارجی

انگیزه بعد از بیدار شدن

لایه بیرونی که به عنوان قدردانی شناخته می شود، شامل هر نوع پذیرشی است که می تواند انگیزه بخش باشد. این انگیزه می تواند به صورت احترام یا قدردانی به صورت شنیدن تعریف و تمجید از دیگران یا به صورت حمایت عاطفی به صورت تشویق سازنده، بازخورد و انتقاد و یا به صورت محبت، یعنی با دوستان و رفقا باشد. اهداف یا مسئولیت های مشترک ما. یک مطالعه اخیر نشان داد که «پاداش» تأثیر مثبتی بر انگیزه شغلی دارد، اما بین پاداش و رضایت شغلی رابطه معناداری وجود ندارد. به همین دلیل مهم است که انگیزه پاداش را بشناسید، اما پاداش لزوماً شما را در یک موقعیت نامطلوب خوشحال نمی کند.

لایه پشتیبان

لایه دوم موتور انگیزشی از اهداف شما پشتیبانی می کند و می تواند هسته انگیزه شما را بزرگتر کند. اصولاً شرایط مساعدی را برای روان شدن پرونده ها فراهم می کند. اگر می خواهید انگیزه داشته باشید، عوامل مثبتی برای پاسخ شما وجود دارد، از جمله دوستان، خانواده یا هر شبکه حمایتی که در زندگی خود ایجاد کرده اید.

لایه داخلی

مهمترین لایه و نیروی محرکه واقعی در پشت جریان انگیزه، درونی ترین لایه یا لایه هدف است. هدف چیزی است که انگیزه را از بی انگیزگی، برنده را از بازنده و شاد را از غمگین متمایز می کند. انگیزه اصلی شما هدف شما است که توسط دو چیز پشتیبانی می شود: معنی دارد و ادامه بده. با این دو به عنوان پایه، منبعی از قدرت ایجاد می شود که انرژی انگیزشی شما را به طور نامحدود تغذیه می کند.

  پرداخت وام 100 میلیونی به سهامداران بورس!

چگونه هدف را زنده نگه داریم؟

انگیزه بعد از بیدار شدن

معنی ساده است. اگر می خواهید راهی برای ایجاد انگیزه در خود پیدا کنید، فقط یک سوال از خود بپرسید: چرا هدف خاصی را دنبال می کنم؟ اگر دلیل نامشخص یا نامشخص است، پس انرژی انگیزشی شما به همان اندازه مبهم و نامشخص است. انگیزه انجام کاری به شما انرژی می دهد، اما همان انرژی باید در جایی متمرکز شود (مثل لایه داخلی خورشید که فشار و دما در آن بسیار زیاد است) بنابراین بدون یافتن معنی، راهی برای تمرکز انرژی وجود ندارد. .

شما با یافتن معنا، دنیا را تغییر نخواهید داد و تأثیر زیادی بر جامعه نخواهید داشت. راز کار معنادار ساده است: باید برای فرد یا چیزی که برای شما مهم است ارزش بیافزاید.

بر اساس یک مطالعه، «خلاقیت» راهی ممکن برای یافتن معنا است: «بسیاری از مفاهیم اساسی در زمینه معنای زندگی، مانند نیاز به انسجام، اهمیت و هدف یا میل به جاودانگی نمادین از طریق فعالیت خلاقانه – دست یافتنی است.

ما رو به جلو می رویم یعنی توقف نکردن و ادامه حرکت. مانند یک گلوله برفی، انگیزه با پیشرفت شما تسریع می یابد، بنابراین به حرکت خود ادامه دهید. خوشبختانه، برای درک این موضوع نیازی نیست گام های بزرگی بردارید. پیشرفت‌های کوچک نیز به شما انگیزه می‌دهند، تا زمانی که متوقف نشوند، مانند راننده‌ای که سرعت‌های آهسته اما ثابت رو به جلو را هنگام توقف و توقف کامل خودرو ترجیح می‌دهد.

ایجاد یک شاخص پیشرفت ساده، مانند چک لیست یا نقاط عطف، یک راه عالی برای تجسم برده های بزرگ و کوچک شما است. توجه به این تحولات به مغز کمک می کند تا آنها را بشناسد و بشناسد تا در ازای آن انرژی انگیزشی به شما بدهد.

به همین دلیل است که بازی های ویدیویی اعتیاد آور هستند، زیرا به جای این بازی ها نشانگر پیشرفت وجود دارد. حتی اگر پیشرفت در یک دنیای کاملا مجازی باشد، باز هم مراکز انگیزشی مغز را تحریک می کند.

  کنایه تند علی ضیا به رئیسی درباره قیمت دلار + فیلم

چه چیزی باعث می شود امروز کار کنید؟

انگیزه بعد از بیدار شدن

کمی وقت بگذارید و به این فکر کنید که چقدر پیشرفت کرده اید. به جنبه ای از زندگی خود فکر کنید که دوست دارید آن را پیش ببرید. به عنوان مثال، به شغل فعلی خود فکر کنید. با همان «چرا؟» شروع کنید دلایل حضور شما در این شغل را بنویسید. سپس به ماهیت انگیزه یا هدف خود فکر کنید.

بنویسید چه چیزی برای شغل مهم است و چه ویژگی هایی به پیشرفت شما در زندگی کمک می کند. سپس مقایسه کنید. آیا شغل فعلی شما به شما در رسیدن به اهدافی که نوشته اید کمک می کند؟ اگر پاسخ مثبت است، پس شما در مسیر درستی هستید. اگر منفی است یا زندگی شما در مسیری که می خواهید نیست نترسید. سعی کنید به معنای واقعی کلمه روی نکات منفی تمرکز نکنید. اهداف خود را مرور کنید و آنها را مثبت تعیین کنید، حتی اگر این یک قدم کوچک به نظر برسد.

آخرین کلمه

خوشبختی کلمه ای مبهم یا توهمی نیست که مدام به دنبال آن باشید. هنگامی که انگیزه واقعی زندگی خود را پیدا کردید، یک قدم به شادی و یافتن معنی در هر کاری که انجام می دهید نزدیک تر خواهید بود. ممکن است راه های زیادی را برای با انگیزه ماندن امتحان کرده باشید، اما هیچ کدام جواب ندادند. این به این دلیل است که این راه‌ها فقط تغییرات تدریجی ایجاد می‌کنند، تغییر مداوم چنین چیزی را می‌طلبد رویکرد پیچیده این رویکردی است که تنها بر یک حوزه از زندگی شما تمرکز نمی کند یا بخشی از زندگی یا فعالیت های روزانه شما را تغییر می دهد.

ممکن است به دنبال یک تغییر اساسی باشید، اما احساس می کنید که یک گام بسیار بزرگ یا قلمروی ناآشنا در مقابل خود دارید که در این مرحله از زندگی خود جرأت نمی کنید پا روی آن بگذارید. حقیقت این است که بهبود استاندارد زندگی شما چندان پیچیده نیست، اگر آماده هستید اولین قدم را برای رسیدن به هدف زندگی خود بردارید، اکنون زمان آن فرا رسیده است که “انگیزه” را بیاموزید!

منبع: lifehack.org

دیدگاهتان را بنویسید