چگونه از کودک قربانی تجاوز حمایت کنیم؟

جامعه 24 – در دنیا تعداد کودکانی که مورد آزار جنسی قرار می گیرند کم نیست، در واقع زنان تنها قربانی تجاوز و خشونت نیستند. کودکان قربانیان بی پناه و خاموش این نوع خشونت هستند که توسط افراد مورد اعتماد و والدینشان مورد آزار جنسی قرار می گیرند.

در ابتدا بهتر است نام کودک و اینکه چگونه کودکان معمولا مورد آزار جنسی قرار می گیرند را بدانید. طبق کنوانسیون بین المللی حقوق کودک، هر فرد زیر 18 سال کودک نامیده می شود.

قرار گرفتن در معرض عموم، دست زدن به اندام تناسلی و غیر تناسلی کودک، نمایش فیلم های صریح جنسی به کودک و در برخی موارد دخول و آمیزش از جمله راه های آزار جنسی کودک است.

مطالعات نشان می دهد که دو سوم از کودکان در مورد آزار جنسی خود سکوت می کنند و به کسی در مورد آن چیزی نمی گویند و هر چه کودک یا اعضای خانواده به آزارگر نزدیکتر باشند، کمتر احتمال دارد که صحبت کنند.

علاوه بر مجاورت با فرد متجاوز، دلیل سکوت کودکان در این مورد ممکن است تهدید او به کشتن کودک یا والدین و همچنین ترس کودک از بیان این مشکل به اعضای خانواده یا شرمساری از آن باشد.

به گزارش جامعه ۲۴، آزار جنسی در دوران کودکی می تواند عواقب بد و خطرناکی بر زندگی فرد در دوران کودکی و بزرگسالی داشته باشد. برخی مطالعات نشان می دهد که از هر پنج دختر یک نفر و از هر سیزده پسر یک پسر در جهان مورد آزار جنسی قرار می گیرند.

  جزئیاتی از قتل هولناک یک تبعه با چاقو!

اگر فرزندتان موضوع آزار جنسی را مطرح کرد، باید از او حمایت کنید و به او کمک کنید تا به زندگی عادی بازگردد. بنابراین بهتر است احساسات خود و فرزندتان را نسبت به آن شناسایی کنید و از روان درمانگر نیز کمک بگیرید.

احساسات والدین در مورد سوء استفاده جنسی از کودکان

این واقعیت را در نظر داشته باشید که با چنین اخباری احساسات متفاوت و منفی را تجربه خواهید کرد که بر تمام جنبه های زندگی شما تأثیر می گذارد.

عصبانیت از فرد قلدر و شاید حتی سکوت فرزندتان اولین احساسی است که احساس می کنید، اما به خود یادآوری کنید که این تقصیر او نیست.

چگونه از کودک قربانی تجاوز حمایت کنیم

نگرانی در مورد نحوه مدیریت شرایط و نحوه برخورد با کودک و حتی فرد آزارگر، به خصوص اگر او به شما نزدیک باشد، یکی دیگر از موقعیت هایی است که با آن مواجه خواهید شد.

تردید بین شکایت کردن یا عدم شکایت برای حفظ اخلاق فرزندتان و ترس از عواقب شکایت قانونی و خطر آسیب رساندن به فرزندتان از دیگر تجربیات دشواری است که در صورت مواجهه با آن مشکل شما را درگیر خواهد کرد.

ناراحتی از رنجی که فرزندتان دیده و شوکه شدن از چنین اخباری نیز از دیگر واکنش های احساسی شما به این موضوع است، اما باید بدانید که همه این احساسات طبیعی است و شما و فرزندتان باید با یک روانشناس صحبت کنید.

برای غلبه بر حمله ناگهانی این احساسات منفی، به یاد داشته باشید که فرزند شما به حمایت شما اعتماد دارد و به حمایت شما نیاز دارد، در واقع شما تنها پناهگاه او برای رویارویی با این حادثه تلخ هستید، بنابراین باید خود و تنها هدف خود را کنترل کنید. هدف حمایت از فرزندتان و کمک به اوست. او با کمترین آسیب به زندگی عادی باز می گردد.

  دومین یوزپلنگ ایرانی تلف شد

موضوع را با سایر اعضای خانواده، آشنایان و دوستان نزدیک مورد اعتمادتان مطرح کنید و از آنها بخواهید از فرزندتان حمایت کنند. حتی می توانید از گروه هایی که در زمینه قربانیان تجاوز به کودکان کار می کنند کمک بگیرید.

همچنین نباید زندگی خود و فرزندتان را محدود به تجاوز جنسی کنید، بلکه مراقب سایر جنبه های زندگی خانواده و کودک قربانی تجاوز نیز باشید. مراقب روح و جسم خود و همه اعضای خانواده باشید.


بیشتر بخوانید: پدوفیلیا چیست و چه ویژگی هایی دارد؟


واکنش والدین هنگام مطرح کردن موضوع تجاوز جنسی به کودک

به گزارش Community Report 24، با کودک خود آرام و با احتیاط صحبت کنید و از عصبانیت، اضطراب و هراسی که در شما شکل گرفته است بپرهیزید، زیرا ممکن است کودک پس از دیدن این موقعیت ها، حرف های خود را پس بگیرد یا از ادامه صحبت در این زمینه امتناع کند.

به کودک اعتماد کنید، بسیار مهم است که همانطور که فرزندتان به شما اعتماد دارد و موضوع دردناک آزار جنسی را با شما در میان می‌گذارد، شما نیز به او اعتماد کنید و به گفته‌های او باور داشته باشید. به خاطر داشته باشید که کودکان به خصوص در مورد چنین موضوع مهم و حتی پیچیده ای برای این سن دروغ می گویند. به فرزندتان نشان دهید که به او اعتماد دارید.

حواستان باشد که کودک ممکن است این وسط بترسد و حرف هایش را پس بگیرد، گاهی موضوع را فراموش می کند یا برداشت دیگری از آن پیدا می کند و شک می کند که شاید چیزی که تجربه کرده بد نبوده است.

  عکس ها یک مقبره قدیمی در حال ساخت را کشف کنید!

از فرزندتان حمایت کنید و به او اطمینان دهید که گناهی ندارد و کار اشتباهی انجام نداده است، به او نشان دهید که حرف هایش را باور دارید و از او حمایت می کنید.

ترس و تردید خود را کنار بگذارید و از آزارگر شکایت کنید تا قربانی تجاوز به کودک باور کند که شما از او حمایت و محافظت می کنید.

با تکرار نکردن اشتباهات گذشته و مراقبت بیشتر از کودک، احساس امنیت را به او بازگردانید و حتما از روان درمانگر کمک بگیرید تا از تاثیر منفی این تجربه بر آینده کودک و روابط جنسی او جلوگیری کنید. در بزرگسالی

از ناامیدی بپرهیزید و بدانید که اگر کودکان به درستی و با کمک راهکارهای علمی از آنها محافظت و مراقبت شود تا حد زیادی از تاثیر بد این تجربه دردناک رهایی می یابند.

یک نکته آخر

متأسفانه به دلیل تابوهای اجتماعی و سنتی، هیچ توضیحی در مورد مشکلات جنسی به کودکان نمی دهیم، به همین دلیل عموماً کودکان از وجود این نوع خشونت و نحوه انجام آن بی اطلاع هستند. در این میان، اگر کودک از علائم اولیه سوء استفاده جنسی آگاه باشد و بداند چگونه واکنش نشان دهد، از فاجعه جلوگیری می شود.

2022-08-02 09:03:01

دیدگاهتان را بنویسید