چه کسی گاندی را کشت؟

424492 298 خبر مرکزی

سه سال پیش در آن روز، اول ژانویه، رهبر معروف استقلال هند، مهاتما گاندی توسط یک ملی‌گرای شش ساله هندو ترور شد و هندوستان استاندارد با بزرگ‌ترین فونت ممکن در وسط صفحه اول خود نوشت: مردم خودش که او برای نجات آنها زندگی کرد، او کشته شد. “پدر، ما را ببخش.”

پاکستان و هند از زمان اعلام استقلال مشکلات زیادی با یکدیگر داشته اند که منجر به چندین نبرد نظامی بزرگ، مجموعه ای از درگیری های مرزی و چالش های دیپلماتیک در بیش از یک دهه روابط سیاسی آشفته شده است.

اما شاید مخرب ترین نتیجه این درگیری ادامه دار می تواند ترور مهاتما گاندی رهبر استقلال هند باشد. عامل این فاجعه، Naturam Vinayak Godse، ملی گرای افراطی هندو، معتقد است که آشتی با پاکستان به اعتبار هند لطمه زده است و هیچ کس جز گاندی که همیشه بر صبر اصرار داشته است، مقصر نیست.

گودز معتقد بود که پس از سرنگونی گاندی، هند بهتر می تواند پاسخگوی زیاده خواهی های پاکستان و شخص محمدعلی جینا باشد. ایده ای که او را به ترور بزرگترین رهبر سیاسی و معنوی تمام دوران در هند بدون شلیک سوق داد.

گودز که چند روز قبل به قصد تعقیب گاندی برای عبادت شامگاهی بمبئی را به مقصد دهلی نو ترک کرده بود، در لحظه مناسب خود را به او رساند و پس از تعظیم کوتاهی برای منحرف کردن حواس از سلاح پنهان، بلافاصله به سوی رهبر هند رفت. با سه شلیک به سینه

محاکمه علیه کالا در ماه مه آغاز شد و آخرین دفاعیات او در فوریه انجام شد که بعدها با عنوان “چرا گاندی را کشتم؟” منتشر شده.

  موزه پورشه در اشتوتگارت، آلمان

دادگاه عالی هند سرانجام او را در ماه فوریه به اعدام محکوم کرد. اولین اعتراض به این حکم توسط کسانی صورت گرفت که عزاداران اصلی این ضایعه بزرگ بودند، یعنی جواهر لعل نهرو دوست وفادار گاندی در دوران مبارزه با استعمار انگلیس و همچنین خانواده مقتول!

آنها می خواستند گودسه به حبس ابد محکوم شود زیرا معتقد بودند گاندی هرگز به مجازات اعدام اعتقاد ندارد و این حکم قطعاً بی احترامی بزرگی به این رهبر افسانه ای است. اما اعتراضات نتیجه نداد. از سوی دیگر، گودز نیز از پذیرش عفو خودداری کرد و در ماه نوامبر در زندان آمبالا به دار آویخته شد.

دیدگاهتان را بنویسید