چه کسی بدون قرعه‌کشی ماشین می‌گیرد؟!

طی سهمیه هایی که امسال از قرعه کشی خودرو خارج شد، 10 درصد برای دارندگان خودروهای فرسوده در نظر گرفته شده است.

آنچه در بند (و) پاورقی 7 قانون بودجه 1401 مشاهده می شود حاکی از انصراف بخشی از سهم قرعه کشی از ثبت نام کنندگان است. در این بند مقرر شده است حداقل 10 درصد خودروهای عرضه شده در قرعه کشی بین صاحبان خودروهای فرسوده توزیع شود مشروط بر اینکه خریدار در زمان تحویل خودروی نو گواهی اسقاط خودروی فرسوده خود را ارائه کند.

امسال یک سهمیه دیگر از قرعه کشی طرح حمایت از خانواده و جوانان مصوب آبان ماه 1400 اخذ می شود که طی آن خودرو به مادران دارای دو فرزند یا بیشتر، متولدین دوم یا بعد از تاریخ لازم الاجراء شدن قانون، تحویل داده می شود. یک ماه.

از ابتدای سال 1399 با ورود مجدد شورای رقابت به قیمت گذاری خودرو، روند قرعه کشی برای تعیین خریدار در دستور کار قرار گرفت و علیرغم انتقاداتی که در این زمینه وجود داشت، شورای رقابت همواره از آن دفاع کرده است.

شیوا، رئیس سابق شورای رقابت، معتقد بود که با توجه به عرضه محدود و تقاضای بالا، تصمیم درست این است که قرعه کشی توزیع خودروهای اجاره ای بین مصرف کنندگان بدون رانت انجام شود.

وی تاکید کرد: هیچکس در قرعه کشی نفوذی ندارد، اما در گذشته که فروش خودرو از طریق سایت انجام می شد، مردم دائما گلایه و مشکلات را گزارش می کردند و می گفتند که نفوذ دلال ها و ربات ها در این راه باعث فروش سود بیشتر می شود. بنابراین از نظر شورای رقابت بهترین راه قرعه کشی است اما اگر منتقدان راه جدیدی دارند باید آن را مطرح کنند.

  ویژگی های ساعت هوشمند Huawei Watch 3

اما با تغییر دولت فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت بارها از لغو قرعه کشی صحبت کرده و قول لغو آن در سال جاری را داده است.

آخرین گزارش از طرح‌های فروش فوق‌العاده خودروسازان نشان می‌دهد که در مرحله آخر، پنج میلیون نفر در 4000 خودرو شرکت کرده‌اند که شانس برنده شدن در قرعه‌کشی از هر 1200 خودرو است.

دیدگاهتان را بنویسید