چه کسانی در معرض آسپرین هستند؟

440344 503 خبر مرکزی

فرادید| دکتر سان ژنگ که سرپرستی این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: این نتایج این سوال را مطرح می کند که آیا افراد دارای سابقه بیماری قلبی باید آسپرین مصرف کنند.

وی تاکید کرد: مصرف یک عدد قرص آسپرین در روز برای همه افراد توصیه نمی شود.

به گزارش فراد به گزارش مجله پزشکی جاما، اگرچه آسپرین ممکن است خطر خونریزی در معده و جمجمه را افزایش دهد، افرادی که سابقه بیماری قلبی دارند ممکن است روزانه دوزهای پایینی از این دارو مصرف کنند.

طبق تحقیقات انجام شده مصرف این قرص در افرادی که یک بار دچار حمله قلبی شده اند و یا در معرض خطر بالای سکته هستند بسیار مفید است و می تواند از حملات احتمالی بعدی جلوگیری کند.

اما هنوز در سراسر جهان در مورد نقش آسپرین در پیشگیری از حملات قلبی و سکته بحث و جدل وجود دارد. به عنوان مثال، در حالی که در ایالات متحده برای جلوگیری از حمله قلبی و سکته مغزی دوز پایین روزانه آسپرین تجویز می شود، در اروپا برای همه توصیه نمی شود.

ژن گفت: «گزارش‌های قبلی از دهه 1980 حاوی یافته‌های متناقضی بود و ما از آن زمان تلاش کرده‌ایم تا آگاهی عمومی را در مورد خطرات مصرف این دارو افزایش دهیم.
یک مطالعه اخیر در مورد عوارض جانبی آسپرین شامل 164255 نفر بدون سابقه بیماری قلبی بود. این مطالعات نتایج مصرف و عدم مصرف آسپرین را برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی در این افراد بررسی کردند.
نتایج نشان می دهد که آسپرین خطر حمله قلبی و سکته را تا 0.38 درصد کاهش می دهد، اما خطر خونریزی معده و مغز را نیز 0.47 درصد افزایش می دهد.

  درآمدها و مخارج ایران؛ قیمت کالیفرنیا، کیفیت در تهران

دقیقا چی معنی میده؟

ژن گفت: از هر 265 نفری که به مدت پنج سال آسپرین مصرف می کنند، تنها یک نفر از حمله قلبی، سکته مغزی یا مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی جلوگیری می کند. از سوی دیگر، از هر 210 بیمار که در همان دوره آسپرین مصرف می کنند، یک نفر دچار خونریزی شدید خواهد شد.

این مطالعه ارتباط معناداری بین مصرف آسپرین و مرگ زودرس، مانند مرگ ناشی از بیماری قلبی یا افزایش خطر ابتلا به سرطان یا مرگ ناشی از سرطان گزارش نکرد.

این اکتشافات جدید نیستند

دونا آرنت، رئیس سابق انجمن قلب آمریکا و رئیس کالج بهداشت عمومی در دانشگاه کنتاکی گفت: «این یافته‌ها واقعاً جدید نیستند، اما نتایج متاآنالیزهای قبلی را تأیید می‌کنند.

آرنت گفت: بیماران باید در مورد مصرف آسپرین با پزشک خود مشورت کنند. چیزهایی مانند ترک سیگار یا کاهش فشار خون یا کلسترول می تواند بسیار مفیدتر از مصرف آسپرین باشد. وی تاکید کرد: افرادی که سابقه خونریزی دارند قبل از مصرف آسپرین با پزشک مشورت کنند.

دکتر مایکل گازیانو، استاد دانشکده پزشکی هاروارد نیز نتایج این مطالعه را ستایش کرد، هرچند که جدید نبود، و گفت که “صحت نتایج قدیمی را تایید می کند”.

منبع: CNN

ترجمه: سایت فرادید

دیدگاهتان را بنویسید