چسب زخم گیاهی اختراع شده است

گیاه دارواش گیاهی همیشه سبز و انگل چوبی است که قابل درمان است تشنج آرتریت، مشکلات قلبی، خرچنگ پوست، آسم، تب و غیره. موثر هستند.
این گیاه دارای دانه های بسیار چسبنده ای است که به پر، پوست و سایر مواد پرندگان می چسبد تا به سایر درختان میزبان پخش شود.
بر اساس یک مطالعه اخیر، “چسب” روی این دانه ها ممکن است الهام بخش چسب های زیست پزشکی جدید باشد. دانه های دارواش توسط یک ماده موکوس مانند به نام ویسین احاطه شده اند که از نانوالیاف سلولزی معلق در یک ماتریکس ژلاتینی تشکیل شده است.

ایده اصلی این است که وقتی پرندگان میوه می‌خورند، دانه‌ها به منقار یا پرهایشان می‌چسبند و سپس به پوست درختان دیگر منتقل می‌شوند. در آنجا به سایر گیاهان دارواش تبدیل می شوند.

استادیار متیو هرینگتون از دانشگاه مک گیل در کانادا، پس از دیدن دخترش که با لوبیا دارواش در دستش بازی می کند، در مورد کاربردهای بالقوه ویسین در انسان کنجکاو شد. او و همکارانش در موسسه ماکس پلانک برای کلوئیدها و روابط در آلمان تکنیکی را توسعه داده اند که در آن الیاف ویسکوز خیس شده را می توان به لایه های نازک یا ساختارهای سه بعدی تبدیل کرد.

چسب به دست آمده روی تعدادی از مواد مختلف اعمال می شود، سپس اجازه داده می شود تا خشک شود. الیاف سلولزی در یک راستا قرار گرفتند و به هم متصل شدند. در نتیجه، مشخص شده است که این چسب به خوبی به مواد مصنوعی مانند فلز، پلاستیک و شیشه، همراه با بافت‌های بیولوژیکی مانند چرم و غضروف می‌چسبد.

  هدیه 50 میلیونی سارقان بانک ملی برای تولد خاله

همانطور که گفته شد افزایش رطوبت نسبی چسب (با قرار گرفتن در معرض بخار آب) باعث متورم شدن الیاف و آزاد شدن چسبندگی آنها به یکدیگر می شود. بنابراین چسب به راحتی از مواد مختلف جدا می شود و به عنوان مزیت دیگر زیست سازگار و زیست تخریب پذیر است.
در یک آزمایش، یک فیلم چسب مبتنی بر چسبناک با موفقیت برای مهر و موم کردن زخم های بریده شده روی پوست یک حیوان بی جان استفاده شد. اگرچه فیلم به اندازه‌ای انعطاف‌پذیر بود که بدون شکستن از روی پوست حرکت کند، اما در صورت نیاز می‌توان آن را جدا کرد. اکنون برنامه ها برای درک بهتر مواد شیمیایی موجود در چسب به تحقیقات بیشتری نیاز دارند.

چسب زخم گیاهی اختراع شده است

این مطالعه در مقاله اخیر منتشر شده در مجله PNAS Nexus است.

منبع: وب سایت نیواطلس منتشر شده توسط دانشگاه مک گیل

دیدگاهتان را بنویسید