چرا مهدی تاج به جای حضور در دادگاه خواستار ریاست فدراسیون فوتبال شد؟

جامعه 24، طرف حساب من آقای تاج به عنوان رئیس فدراسیون است. همه عهدنامه هایی که در فدراسیون بسته شده به امضای آقای تاج بوده و به خاطر این پیمان ها میلیاردها تومان خسارت پرداخت کرده ایم. تا روزی که امثال تو در این فوتبال باشند هیچکس خوشحال نمی شود» علی کریمی در مناظره با محمدرضا سکوت می کند.

مدت زیادی از گفتن این جملات علی کریمی به محمدرضا ساکت در برنامه نود نمی گذرد. در آن زمان علی کریمی به حضور حلقه مهدی تاج در فدراسیون فوتبال روی آورد که تمامی امور فوتبال زیر نظر آنها اداره می شد و در همین مدت اتفاقات عجیبی افتاد؛ رویدادهایی که مانند صدها رویداد دیگر هرگز روشن نشدند. کریمی حق داشت و واقعاً فوتبال ایران آرامش ندید و بدتر از آن میلیون ها دلار فقط غرامت پرداخت شد و پول از بیت المال هدر رفت که اگر در هر جایی این اتفاق می افتاد به استعفا و دستگیری ده ها نفر منجر می شد. جهان . البته این اتفاق نیفتاد و هفته گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه مهدی تاج مجدداً به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال ثبت نام کرده و حتی غریبه، صلاحیت او تایید شده است!

زمانی که در 17 دی ماه 1396 مهدی تاج به دلیل کسالت از سمت خود در راس فدراسیون فوتبال استعفا داد، همه فکر می کردند مهدی تاج دستگیر می شود. همزمان، افکار عمومی سازمان بازرسی کل کشور رسما اعلام کرد که «پس از تکمیل بررسی ها در پرونده اقدامات مندرج در قرارداد فدراسیون فوتبال با سرمربی سابق تیم ملی. [ویلموتس]این گزارش نهایی برای دادستان و انقلاب تهران ارسال شد. در این گزارش پرونده 8 نفر به اتهام قصور منجر به افترا و ایجاد دین مسئولیت فدراسیون و تضییع اموال دولتی و حقوق عمومی به دادستان و انقلاب تهران ارسال شد.

پس از اعلام رسمی سازمان بازرسی، گمانه زنی ها مبنی بر دستگیری تاج افزایش یافت و همزمان روزنامه فرهیختگان در گزارشی نوشت: پرونده تنها به اشتباه یا بی صلاحیتی تاج و دیگر مسئولان فدراسیون مربوط نمی شود و موضوع می تواند باشد. بازداشت شده است.”

خبرگزاری ایسنا در گزارش تفصیلی از پرونده تشکیل شده علیه مدیران فدراسیون فوتبال اعلام کرد که «نام مهدی تاج به عنوان متهم ردیف اول این پرونده محسوب می شود».

به گزارش ایسنا، مهدی تاج، حیدر بهاروند، لیلا صوفی زاده، محمود اسلامیان، کاظم طالقانی، هدایت ممبینی، محمود شیعی و فریدون اسفاخانیان هشت متهم پرونده ویلموتس هستند.

موضوع قرارداد ویلموتس تنها یکی از چند موردی بود که انتقادهایی را متوجه مهدی تاج کرد. در این مورد مارک ویلموتس به عنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شد و بدون اینکه حضور او تاثیر خاصی در فوتبال ایران داشته باشد، ایران را ترک کرد و غرامت چند میلیون دلاری به دست بیت المال افتاد.

  هافبک سابق استقلال در آستانه پیوستن به فولاد است

قرارداد ویلموتس آنقدر مبهم بود که حسن درویشیان رئیس وقت سازمان بازرسی آن را با قرارداد ترکمنچای مقایسه کرد و گفت: این قرارداد یکی از مصادیق قراردادهای ترکمنچایی است. موضوع مهم دیگر در این قرارداد بحث مالیات است که طبق عرف باید یک طرف باشد. به فردی که منتفع می شود باید پرداخت شود، اما در این مورد مالیات هم بر عهده فدراسیون فوتبال است!»

این تصمیم مدیران فدراسیون برای ویلموتس در شرایطی بود که خبرآنلاین در گزارشی فاش کرد که خود فدراسیون فوتبال 90 میلیارد تومان به سازمان مالیات بدهکار است و با وجود این بدهی در قرارداد سرمربی تیم قول داده بودند 5.7 میلیارد به ویلموتس پرداخت کنند. تومن مالیات و همینطور خودتون بپردازید!

اما کار به همین جا ختم نشد و نمایندگان مجلس نیز به تاریخچه معاهده ویلموتس پرداختند و از ابهامات فراوان این معاهده صحبت کردند. نصرالله پژمان فر، نماینده مجلس از ارجاع این پرونده به دستگاه قضایی خبر داد و گفت: از مسئولان سابق و فعلی فدراسیون به همراه وزیر ورزش در مجلس دعوت می کنیم تا به ابهامات موجود پاسخ داده و اجازه صدور رای بدهند. فضای کارشناسی تا رسیدن به نتیجه. بیا جلو برویم.”

البته پرونده ویلموتس نیز مانند سایر قراردادهایی که در فوتبال ایران بسته می شود و نتیجه ای جز از دست دادن منابع مالی ندارد، با گذشت زمان و تغییر دولت به فراموشی سپرده شد و گزارشی به افراد متخلف داده نشد. . عدم پیگیری و روشن شدن ابعاد پرونده قرارداد ویلموتس باعث شد تا مهدی تاج پس از برکناری عزیزی خادم جسورانه به اتحادیه فوتبال انگلیس بپیوندد و نامزد ریاست فدراسیون فوتبال شود. اتفاقی که امیر خیررضایی کارشناس پیشکسوت فوتبال آن را گستاخی خواند.

اختلافات قبل از پرونده ویلموتس

طبق قوانین فیفا، اگر کارفرمایی نتواند دو ماه از حقوق کارمند خود را پرداخت کند، آن شخص اعم از بازیکن یا مربی حق دارد از کارفرما برای دریافت حقوق کامل خود شکایت کند. ویلموتس با استفاده از همین بند شکایت کرد و دادگاه داوری ورزش که تابع قوانین سوئیس و فرانسه است، فدراسیون فوتبال ایران را به پرداخت بیش از ۶ میلیون یورو محکوم کرد. یعنی روزی 670 میلیون تومان برای 2 ماه!

البته مهدی تاج مدعی هیچ غرامتی نیست. او گفت که “ویلموتس نمی تواند غرامت دریافت کند و باید 300 هزار یورو را پس بدهد زیرا ما پول بیشتری به او دادیم.”

  حمله مزدوران ترکیه به شرکت گاز امارات

بیشتر بخوانید: چرا اسکوچیچ از تیم ملی اخراج شد؟


یکی از مخالفان جدی مهدی تاج، احسان قاضی زاده هاشمی، نماینده سرحس و فریمان در شورای اسلامی بود که درباره قرارداد ویلموتس به ایسنا گفت: تبانی و مشکلات مربوط به مسائل مالی و حتی اقدام علیه عفاف. نمونه آن را می توان در دو فدراسیون فوتبال عراق و افغانستان مشاهده کرد که سیستم قضایی و نظارتی آن ها رابطه قاطعی با دو رئیس فدراسیون داشتند. در کشورهای اروپایی پرونده های کیفری از سوی مراجع قضایی اعلام شده و پلیس و نیروی انتظامی نیز به دلیل ارتکاب جرایم وارد پرونده های زیادی شده اند. در هیچ یک از این اتفاقات مشکل به عنوان تداخل در تصمیمات فوتبال تعبیر نشد. در کشور ما رسیدگی به پرونده ویلموتس به معنای دخالت در تصمیمات فوتبالی مانند اینکه چه کسی باید ریاست فدراسیون فوتبال را بر عهده بگیرد و چه کسی باید در چه سمتی باشد، نیست. ما در تصمیمات فوتبال دخالتی نداریم. بلکه ماهیت کار ما لغو قرارداد با ویلموتس است.”

سایر نمایندگان نیز ماجرا را دنبال کردند و برخی معتقد بودند که پول قرارداد ویلموتس باید از جیب امضاکنندگان آن پرداخت شود. محمدمهدی فروردین، رئیس فراکسیون ورزش گفت: آقایانی که در این موضوع سهل انگاری، تعلل و یا احیاناً تبانی کردند، بیایند و خودشان پاسخگو باشند. آنها باید دارایی خود را بفروشند و پول را از املاک شخصی خود و نه از خزانه به ویلموتس بپردازند.

تاج به طور مداوم در رسانه های مختلف اعلام کرد که اتحادیه فوتبال این مبلغ را از مطالبات فیفا پرداخت خواهد کرد. حرفی که خیلی زود مشخص شد صحت ندارد و آنقدر پول در حساب فدراسیون فوتبال ایران در فیفا وجود ندارد.

تاج پیش از آن برای پرداخت قسط اول قرارداد ویلموتس باید دو میلیون یورو از شستا وام می گرفت. وام هایی که در نهایت منجر به تصرف ساختمان فدراسیون فوتبال و باشگاه پرسپولیس شد. یعنی با احتساب حکم پرونده فیفا و پولی که شستا داده بیش از 200 میلیارد تومان برای فوتبال هزینه کرده است.

امور مالی در فدراسیون فوتبال به تاج ختم نمی شود و به گفته صادق درودگر «فوتبال ایران حدود 45 میلیون دلار بدهی دارد و پرونده این بدهی ها نزد فیفا است».

تا این لحظه مشخص نبود چه کسی پای ویلموتس را به ایران باز کرده است. زمانی گفته شد که سلطانی فر، وزیر وقت ورزش در نامه ای به تاج، ویلموتس را معرفی کرده و پس از بررسی گفته است که «استثمار» کنید، اما پس از این رسوایی، وزارت ورزش بار سنگینی را متحمل نشد. این مشکل را مطرح کرد و گفت: «فقط برای «استعلام فرستادیم و خود تاج مسئول این قضیه است».

  واکنش متفاوت حمید فرهونژاد به حمله روسیه به اوکراین

مسعود طاهری، بازرس کل وزارت، امور جوانان و میراث فرهنگی سازمان بازرسی توضیح داد: آقای تاج شخصا با آقای ویلموتس قرارداد امضا کرد و حدود یک هفته بعد موافقت هیات مدیره را دریافت کرد و قطعا عملکرد ضعیفی داشت. دلیل این ضرر و زیان است.» این برای ورزش کشور بسیار بزرگ شده است و اکنون باید مسئولیت عملکرد خود را بر عهده بگیرد.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به توضیحات وزارت ورزش فاش کرد که سلطانی فر از تمام جزئیات قرارداد مطلع بوده و حتی از پرداخت این پول از منبع تامین کالاهای اساسی خبر داده است.

در جایی دیگر اشاره شد که نامه وزارت ورزش به مهدی تاج برای بررسی سوابق مارک ویلموتس از مرکز فرهنگی ایران و هلند بوده است. مازیار تکشاری تیمجانی، رئیس مرکز فرهنگی ایران و هلند در پاسخ به این سوال که “از طریق رسانه ها از قرارداد فدراسیون فوتبال و ویلموتس مطلع شده و تعجب کرده است که چرا رقم ویلموتس ناگهان اینقدر افزایش یافته است!”

تایید شد که مرکز درگیر بوده است، اما مشخص نیست مرکز برای ارائه چنین پیشنهادی چه کرده و چه کسی پشت آن بوده است؟ مهمتر اینکه معلوم نیست چه اتفاقی افتاده که رقم اولیه توافق شده به یکباره به ده ها برابر افزایش یافته و به نوشته روزنامه شرق فردی به نام «بهروز زنجانی» مرکز ایران و هلند از قلم افتاده و تعداد پیشنهادی این بوده است. تغییر کرد و قرارداد جدید امضا شد!

بنابراین تاج حمایت وزارت ورزش را از دست داد. مهدی تاج وقتی چنین شرایطی را دید و چنین رکوردی را پشت سر گذاشت، در زمستان 1397 به دلیل بیماری استعفا داد و پس از دو سال قصد دارد با سابقه بد به فدراسیون فوتبال بازگردد.

چند سوال: اول اینکه چرا نمایندگان مجلس و نهادهای ذیربط از جمله قوه قضائیه برای احراز جرم احتمالی مهدی تاج وارد پرونده نشدند و مقصران را معرفی نکردند تا فدراسیون فوتبال ثبت نشود. از نو؟

اگر او مقصر نیست، صحبت های نمایندگان و سازمان بازرسی چه بوده و چه کسی مسئول امضای قرارداد هنگفت مربی بلژیکی است؟ آیا از دست دادن بیش از چند میلیون دلار از پول مردم برای مقاماتی که در ماجرای ویلموتس سهل انگاری می کنند مهم نیست؟ مهدی تاج با این رکورد چطور می خواهد فدراسیون فوتبال بیمار را درست کند؟ و از همه مهمتر کسی می داند در فوتبال ایران چه می گذرد؟

2022-07-25 06:08:49

دیدگاهتان را بنویسید