چرا مردم از پروژه مسکن دولتی استقبال نمی کنند؟

فرادید| با توجه به اینکه ثبت نام در سامانه نهضت ملی مسکن سامان.

به گزارش فرادید؛ یک ماه از آغاز ثبت نام وزارت راه و شهرسازی در نهضت ملی مسکن می گذرد که بر اساس آخرین آمار این وزارتخانه تاکنون 843 هزار و 90 نفر موفق به ثبت نام در سامانه قیمت گذاری شده اند. قرار بود این تسهیلات برای 4 میلیون نفر باشد اما مشارکت چندانی نداشت که شاید به دلیل محدودیت های آن باشد.

در واقع افرادی که دارای شرایطی مانند متاهل و سرپرست خانوار، حداقل پنج سال زندگی در شهر مورد تقاضا، نداشتن ملک شخصی و در نهایت عدم استفاده از امکانات دولتی از ابتدای انقلاب تا کنون می توانند در این طرح شرکت کنند.

این محدودیت ها و همچنین میزان مشارکت در این طرح می تواند یکی از مهم ترین دلایل عدم تمایل شما به دریافت این تسهیلات باشد.

چرا مردم از پروژه مسکن دولتی استقبال نمی کنند؟
چرا نمی خواهیم مسکن بگیریم؟

طرح نهضت ملی مسکن که یکی از سیاست های اصلی دولت در زمینه مسکن است، ساخت چهار میلیون مسکن را پیش بینی کرده است که از این تعداد تاکنون تنها 886 هزار و 354 واحد مسکونی موفق بوده است.

در حالی که آمارها نشان می دهد حدود 2 میلیون و 500 هزار نفر در پنج مرحله برای مسکن ملی درخواست داده اند، وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است که 534 هزار نفر از این افراد واجد شرایط اعلام شده اند.

با این حال، این وزارتخانه دلیل اصلی حضور کم مردم در نهضت ملی مسکن را اعلام نکرده است، اما رسانه ها می گویند که این امر می تواند باعث برکناری برخی از افراد در مسکن ملی شود که این کار را انجام داده اند. پنج شرط را برآورده نمی کند. به منظور عدم ثبت نام داوطلبان برای پروژه جدید.

  لحظه دستگیری قاتلان مجید عبدالباقی

البته برخی از اقتصاددانان گمانه زنی می کنند که دلیل پایان تقاضا ممکن است مربوط به میزان مشارکت باشد.

دلیل آن هم این است که رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی، از بازرسی تسهیلات واحدهای نهضت ملی مسکن از 200 تا 450 میلیون تن خبر داد. بنابراین اگر بازپرداخت 20 ساله این وام ها را در نظر بگیریم، میزان اقساط آن بین 3 تا 7 میلیون تن خواهد بود.

البته اقبال شاکری، نماینده مجلس، میزان کمک ها را بین 3 میلیون و 750 هزار تن تا 5 میلیون تن عنوان کرد. که همچنان مبلغ هنگفتی است و پرداخت این مبالغ برای دهک های پایین جامعه پرداخت نشده است.

این در حالی است که معاون وزیر راه و شهرسازی نرخ سود وام بر اساس قانون جهش تولید برای سه دهک اول را 5 درصد اعلام کرد.

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر مسکن می گوید 40 میلیون تن بین کاندیداهای عادی و 20 میلیون تن بین دو تا سه دهک توزیع شده است.

علاوه بر کمک های کلان، وزارت راه و شهرسازی که به افراد مجرد قول مشارکت در این طرح را داده بود، اخیرا اعلام کرده است که اگر مردان مجرد بخواهند ثبت نام کنند، قبل از تکمیل خانه باید ازدواج کنند.

وزیر راه و شهرسازی در این خصوص گفت که بر اساس توافقی که با دولت و شخص رئیس جمهور صورت گرفته که دوشنبه هفته آینده به تصویب و تصویب می رسد، در نظر داریم به مجردان اجازه ثبت نام در پروژه و پس از تحویل را بدهیم. خانه ازدواج خود را ثابت کنید.

  آلبالو به خواب بهتر کمک می کند

این امر باعث شده است که بسیاری از مردان مجرد با این طرح مخالفت کرده و تعداد نامزدها را کاهش دهند.

علاوه بر این، دلیل دیگر تجربه مسکن مهر است. واحدهایی که قبلا دور از شهر و بدون امکانات ساخته شده بودند.

حتی برخی از این واحدها پس از گذشت چندین سال و یا در صورت تحویل با نقص به متقاضیان تحویل داده نشد.

مستاجران نیز به دلیل دور بودن امکانات و عدم اقساط از طرح جهش مسکن استقبال نمی کنند.

دهک های پایین جامعه کدامند؟

محمود محمودزاده گفت: اندازه تسهیلات بر اساس دهک های درآمدی و سود مربوطه و بسته به نوع درآمد و بر اساس منابع تامین شده از طریق صندوق ملی مسکن تنظیم می شود. بخشی از سود تسهیلات بانکی را دولت پوشش می دهد که بر اساس دهک های درآمدی تعدیل می شود و میزان مشارکت ها بستگی به میزان وام ها و دهک های درآمدی دارد.

به گفته محمودزاده، دهک های اول تا سوم، خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند و برای سایر دهک ها از طریق سامانه بهزیستی ایران، از اطلاعات خانوار در سامانه ثبت شده در وزارت تعاون استفاده می شود و دهک ها قرار است. طبقه بندی و بر اساس آن شناسایی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید