چرا رویاهایمان را فراموش می کنیم؟

حتما تا به حال فکر کرده اید که چرا رویاها پس از بیدار شدن از خواب ما پاک می شوند یا به سرعت فراموش می شوند، اما پاسخ علمی و اثبات شده محققان به این سوال را در مقاله زیر برای شما گردآوری کرده ایم.

وقتی می خوابیم مغز ما چهار مرحله را طی می کند. در این مراحل معمولاً چشم‌های ما حرکت سریعی ندارند، مرحله اول انتقال ما از بیداری به خواب است و در این مرحله بدن ما به آرامی ریتم بیداری و به خواب رفتن را کاهش می‌دهد.

در مرحله دوم وارد یک خواب سبک می شویم و در مرحله سوم خواب ما عمیق تر می شود و تقریباً به حالت استراحت واقعی می رسیم و پس از ورود به مرحله سوم می توانیم احساس شادابی را بعد از خواب و در نهایت زمانی که مغز ما بیشترین خلق را ایجاد می کند، تجربه کنیم. رویاهای زیاد این مرحله چهارم است، اما چرا ما بیشتر اوقات رویاهای خود را فراموش می کنیم و حافظه و پاک شدن رویا چه زمانی اتفاق می افتد؟

نتیجه تحقیق در مورد علت فراموشی خواب

تحقیقات جدیدی روی موش ها انجام شده است و نشان می دهد که این مرحله اغلب شامل دوره ای به نام فراموشی فعال است و این زمانی اتفاق می افتد که مغز ما از بارگذاری اطلاعات اجتناب می کند و نورون های مسئول فراموشی در این مرحله فعال می شوند.

نورون ها کلید اصلی ما برای خواب و اشتها هستند. مطالعات گذشته نشان داده است که هورمون هایی در تنظیم خواب ما نقش دارند که برای همه افراد متفاوت است و باعث می شود در زمان های مختلف به خواب برویم و نام این هورمون اورکسین یا هیپوکرتین است. این هورمون در هیپوتالاموس قرار دارد و باعث خواب آلودگی می شود.

  رئیس جمهور ونزوئلا با رهبر انقلاب دیدار کرد

فراموشی در رویاها

غلظت هورمون ملانین نیز در هیپوتالاموس مهم است، ملانین مولکولی است که به تنظیم خواب و اشتها کمک می کند.

محققان به این نتیجه رسیدند که مولکول ملانین تولید شده در نورون ها ممکن است در این مرحله از خواب فعال باشد. بر اساس نتایج، ضبط های الکتریکی در خواب نیز پیام های مسدود کننده ای را به هیپوتالاموس می فرستند و هیپوتالاموس این پیام ها را دریافت می کند و بخشی از حافظه ما را که مربوط به خواب است پاک می کند.

با توجه به مطالعات انجام شده در گذشته در آزمایشگاه ها، به این نتیجه رسیدیم که سلول های هورمون ملانین در این مرحله از خواب فعال هستند و پس از کشف جریان های جدید، معتقدیم که این سلول ها ممکن است اطلاعات را در حافظه ما ذخیره کرده باشند و در این مراحل، نورون ها به مغز کمک می کنند تا به طور فعال فراموش کند.

شواهد تجربی برای فراموشی خواب

محققان به این نتیجه رسیدند که موش ها به طور طبیعی این نورون ها را تغییر داده و حافظه آنها را پاک کرده اند.

آنها در موش ها به این نتیجه رسیدند که مغز ما هنگام خواب اطلاعات جدیدی دریافت می کند، اما در دقایقی قبل از بیدار شدن از خواب آن را برای مدت طولانی از بین می برد و در این مرحله سطح ملانین افزایش می یابد، بنابراین به این نتیجه می رسیم که وقتی رویاهای خود را در در مرحله چهارم خواب و کاملاً در خواب عمیق هستند، باید انتظار داشته باشیم که رویاهای خود را فراموش کرده باشیم و گاهی اوقات افراد در مرحله دوم یا سوم خواب نیز خواب می بینند و به طور کامل آنها را فراموش می کنند. آنها به یاد میآورند

  توقف تحویل خودرو به بورس کالا

البته مطالعاتی بر روی گروه خاصی از افراد انجام شده و نشان داده شده است که امکان به خاطر سپردن رویاها در چنین مرحله ای از خواب غیرممکن نیست و برای برخی افراد پیش می آید که در چنین مواردی نورون های فراموشی این افراد رخ می دهد. احتمالاً به طور کامل فعال نبودند.

منبع: ایسکانیوز

دیدگاهتان را بنویسید