چرا روانشناسان اینقدر کاریزماتیک و جذاب هستند؟!

446826 808 خبر مرکزی

فرادید| مطالعه جدیدی که در مجله Research in Personality منتشر شده است، ارتباط بین ویژگی های یک روانپزشک و جذابیت یا کاریزمای او را برجسته می کند. این مطالعه ادعا می کند که سطوح بالای جذابیت در افراد مبتلا به اختلالات روانی باعث موفقیت بیشتر آنها در حرفه خود می شود.

به گزارش فراد؛ اما کلمنتاین ولش، استاد روانشناسی در دانشگاه نیویورک و یکی از نویسندگان مشترک این مقاله، آن را به همراه پروفسور مارک نوشته است. اِف. لنزنوگر می‌نویسد: «افراد مبتلا به اختلالات روانی افرادی هستند که مشکلات بین فردی ناخواسته، بی‌حساس و غیرعادی دارند. اما برخی از افراد روان پریش به عنوان کاریزماتیک، جذاب یا اغوا کننده توصیف می شوند. «افراد دارای صفات روان پریشی، علیرغم نیات درونی خود، می توانند خود را مهربان، نرم، با اعتماد به نفس، متقاعد کننده، تأثیرگذار و جذاب نشان دهند.

مطالعه آنها تلاشی است برای درک اینکه چگونه ویژگی های روان پریشی می تواند منجر به نتایج موفقیت آمیز (هم در زمینه کاری و هم در زمینه موفقیت جنایی) شود و آیا جذابیت (کاریزما) با نتایج به دست آمده ارتباط دارد یا خیر؟

این مطالعه چندین هدف خاص را دنبال می کند، از جمله:

1 تعیین معنای دقیق موفقیت برای افرادی که دارای ویژگی های روان پریشی هستند.
2. درک کنید که چرا بسیاری از افراد روان پریش توسط دیگران به عنوان جذاب یا کاریزماتیک توصیف می شوند.
3. و ارتباط بین صفات روان پریشی و موفقیت بیشتر در زندگی را ارزیابی کنید.

برای انجام این مطالعه، محققان ویژگی های شخصیتی، رفتارها و دستاوردهای زندگی 315 نفر را ارزیابی و رتبه بندی کردند. آنها رابطه مثبتی بین جذابیت یا کاریزما و روان پریشی پیدا کردند. آنها دریافتند که هرچه ارزیابی افراد از ویژگی های روانی بیشتر شود، جذاب تر و کاریزماتیک تر می شوند. محققان همچنین دریافتند که این افراد بیشتر با سیستم برای موفقیت بیشتر همکاری می کنند.

  عملیات انفجاری در متروپولیتن لغو شد

ولش توضیح می دهد: “افراد دارای ویژگی های روان پریشی که جذاب و کاریزماتیک بودند، توانایی آنها در برخورد با سیستم و اجتناب از مجازات برای رفتار بد (خیانت به شریک عاطفی، دروغگویی، سوء استفاده از مقام یا فعالیت مجرمانه). این بیشتر از توانایی افراد بود که در این صفات امتیاز کمتری کسب کنند.»

به گفته ولش، کاریزما و جذابیت با توانایی های بین فردی مانند متقاعدسازی، مهارت های اجتماعی، اعتماد به نفس و نفوذ مرتبط است. بنابراین، افراد روان پریش و کاریزماتیک، به دلیل توانایی های خاص خود، بسیار راحت تر می توانند دیگران را فریب دهند، ذهن آنها را دستکاری کنند یا از آنها استثمار کنند.

با این حال، این مطالعه نشان داد که همه افراد روان پریشی تمام مولفه های کاریزما را نشان نمی دهند. به عنوان مثال، ولش در مطالعه خود از دو مقیاس برای سنجش کاریزما استفاده می کند: یکی که توانایی رهبری را می سنجد و دیگری کاریزما را به صورت کلی، کلی و روزمره می سنجد.

آنها دریافتند که آزار روانی با کاریزمای رهبری و توانایی تأثیرگذاری بر دیگران مرتبط است، اما نه با دوستی یا دوستی با دیگران یا احساس راحتی. این نشان می دهد که سایکوپات ها جذابیت مصنوعی نشان می دهند. سایکوپات های جذاب و کاریزماتیک ممکن است با اعتماد به نفس، فریبنده و جذاب به نظر برسند، اما لزوما مهربان یا خونگرم نیستند.

ولش توصیه های هشدار دهنده و احتیاطی برای افرادی دارد که با روانشناسان جذاب رابطه نزدیک دارند:

او می گوید: «شاید بخواهید به دلیل جذابیت، اعتماد به نفس و بی باکی بودن در کنار آنها باشید. اما کسانی که روابط نزدیکی با روان‌پرستان دارند در خطر استثمار، آزار، فریب، خیانت و دستکاری ذهنی قرار می‌گیرند یا روان‌پزشک می‌تواند به محض رسیدن به هدف یا کسالت آنها را رها کند.»

  روغن جوجوبا برای جوش، مضرات و روش استفاده

ولش گفت، همین امر در مورد افرادی که در محل کار سوء استفاده می کنند نیز صدق می کند. آنها می توانند جذاب و فریبنده باشند، اما همچنین می توانند به طور مرتب از امتیازات کاری سوء استفاده کنند، قوانین شرکت را زیر پا بگذارند، سایر همکاران را مورد آزار و اذیت یا آزار قرار دهند، و حتی بدون دستگیری یا تنبیه از سازمان سرقت کنند.

منبع: روانشناسی امروز
نویسنده: Mark Travers Ph.D.
مترجم: عاطفه رضوانونیا – سایت فرادید

دیدگاهتان را بنویسید