چرا بعد از غذا خوردن سکسکه می کنیم؟!

سکسکه انقباضات غیر ارادی دیافراگم است. اگر مکرر سکسکه می کنید، بهتر است دلایل این مشکل را بدانید و از آن پیشگیری کنید.

سکسکه زمانی اتفاق می افتد که دیافراگم، ماهیچه ای که قفسه سینه را از شکم جدا می کند و عملکرد آن برای تنفس حیاتی است، دچار اسپاسم یا تنگی می شود. در این حالت تارهای صوتی نیز بسته می شوند و سکسکه رخ می دهد. اما به نظر شما چه چیزی باعث سکسکه بعد از غذا خوردن می شود و چرا بسیاری از افراد بلافاصله بعد از غذا خوردن سکسکه می کنند؟

غذاهای ادویه دار: گاهی اوقات ما بسیار گرسنه هستیم و می خواهیم هر چه زودتر شکم خود را سیر کنیم. اما عجله برای غذا خوردن باعث سکسکه می شود زیرا هوای زیادی وارد شکم شده و منبسط می شود.

معده درست در کنار دیافراگم قرار دارد، بنابراین وقتی شکم متورم می شود، باعث انقباض دیافراگم می شود که به سکسکه معروف است. بهتر است این مشکل حل شود؛ یادتان باشد قبل از غذا نفس عمیق بکشید و خوردن را به تاخیر بیندازید.

خوردن بیش از حد: سکسکه زمانی رخ می دهد که زیاد غذا می خورید که به معده شما فشار زیادی وارد می کند زیرا معده شما بیش از حد باز می شود و دیافراگم شما تحت تاثیر قرار می گیرد، در این صورت باید اندازه غذای خود را کمی محدود کنید.

غذای تند بخورید: خوردن غذاهای تند مانند فلفل باعث تحریک دیافراگم به دلیل وجود ماده ای به نام کپسایسین می شود که باعث گرفتگی و گرفتگی عضلات می شود. پس بهتر است در خوردن غذاهای تند زیاده روی نکنید. حتی برای مدتی آن را کاملاً رها کنید.

  نسخه متحرک «سلام ابراهیم» آماده شده است.

نوشیدنی های گازدار بخورید: نوشابه های گازدار باعث ایجاد تاول در بدن می شود. این گازها در داخل شکم پخش می شوند و باعث تورم شکم می شوند و باعث انقباض دیافراگم می شوند که در نهایت باعث سکسکه می شود. بنابراین بهتر است تا حد امکان از مصرف این نوشیدنی ها خودداری کنید.

خوردن غذاهای خیلی گرم و خیلی سرد: خوردن غذا در دمای خیلی بالا یا خیلی پایین می تواند باعث گرفتگی شکم و گرفتگی در دیافراگم شود. پس بهتر است دمای غذا متعادل شود.

راهکارهایی برای کنترل و از بین بردن سکسکه

در کیسه کاغذی استنشاق کنید
با آب سرد بشویید
نفست را نگه دار
یک جرعه آب سرد بنوشید

منبع: ایسکانیوز

دیدگاهتان را بنویسید