چرا اینقدر زود عصبانی می شوم؟

احساس سریع خشم در ساده ترین موارد، زمانی که نیازی به آن نیست، می تواند منجر به عوارضی شود که بهتر است در اسرع وقت از بروز آن جلوگیری شود. با ما همراه باشید تا دلایل عصبانیت و نحوه کنترل آن را بررسی کنیم.

برخی افراد در زندگی پرمشغله خود خیلی زود عصبی می شوند و این احساس منفی را به شکلی ناسالم و اشتباه بروز می دهند.

البته عصبی بودن یک واکنش و هیجان طبیعی است که هر فردی در موقعیت های مختلف زندگی آن را تجربه می کند، اما مهم این است که این هیجان منفی چگونه بروز می کند و چگونه مدیریت می شود. در این مقاله ابتدا علل عصبی شدن زودرس، علائم این مشکل و راهکارهای عمومی و تخصصی برای درمان این مشکل را بیان می کنیم.

انواع خشم

سه نوع خشم توسط روانشناسان تشخیص داده می شود:

خشم ناگهانی و شتابزده به انگیزه حفظ خود مربوط می شود. این در انسان و سایر حیوانات رایج است و زمانی اتفاق می افتد که حیوانی شکنجه یا به دام می افتد. این نوعی خشم اپیزودیک است.

خشم عمدی تثبیت شده واکنشی است به آسیب عمدی یا رفتار ناعادلانه ای که توسط دیگران درک می شود. این نوعی خشم اپیزودیک است.

خشم خلقی بیشتر به ویژگی های شخصیتی مربوط می شود تا غرایز یا دانش. تحریک پذیری، نوسانات خلقی و بی ادبی نمونه هایی از جدیدترین اشکال عصبانیت هستند.

علل عصبی شدن اولیه

عوامل زیادی وجود دارد که باعث عصبانیت می شود. به عنوان مثال: از دست دادن صبر، احساس عدم قدردانی از تلاش شما و بی عدالتی. خاطره یک رویداد آسیب زا یا عصبانی و نگرانی در مورد مشکلات شخصی نیز می تواند خشم را برانگیزد.

علاوه بر این، بر اساس آنچه به ما آموخته اند از خود، دیگران و دنیای اطراف خود انتظار داشته باشیم، محرک های خشم برای هر فردی منحصر به فرد است.

سابقه شخصی نیز در نحوه واکنش شما به خشم نقش دارد. به عنوان مثال، اگر به شما آموزش داده نشود که چگونه خشم خود را به درستی ابراز کنید، احساس نارضایتی بر شما غلبه می کند و شما را درمانده می کند یا در کنار شما می ماند تا سرانجام جایی را باز کنید.

رویکردهای اسنادی، شیمی مغز یا بیماری زمینه‌ای نیز به طغیان خشم کمک می‌کنند.

بیشتر شخصیت همه انسان ها در دوران کودکی شکل می گیرد. اگر در این دوران به کودک به درستی آموزش داده نشود که چگونه خشم و عصبانیت خود را کنترل کند و چگونه این احساسات منفی را به روشی سالم تخلیه کند، مطمئناً در بزرگسالی با مشکلاتی مواجه خواهد شد. در اینجا چند دلیل برای زود عصبی شدن وجود دارد:

  کروز با رویکرد صادراتی دانش بنیان در نمایشگاه بین المللی خودرو تهران حضور می یابد

دوران کودکی و نحوه تربیت شما

اگر در کودکی به شما یاد نداده اند که چگونه خشم خود را کنترل و مدیریت کنید و در چه موقعیت هایی می توانید آن را ابراز کنید و در چه موقعیت هایی باید بیشتر خود را کنترل کنید، در بزرگسالی می تواند شما را عصبی کند، نمی توانید خشم را کنترل و مدیریت کنید و ابراز کنید. عصبانیت به روشی ناسالم و نادرست در هر شرایطی.

ممکن است به شما آموزش داده شود که فکر کنید نباید خشم خود را ابراز کنید، بلکه باید سعی کنید آن را سرکوب کنید. این می تواند در درازمدت بسیار مشکل ساز باشد، زیرا فرد دائماً خشم خود را سرکوب و کنترل می کند و در موقعیتی دیگر به شدت این خشم انباشته شده را بروز می دهد.

یعنی خشم و عصبانیت او پس از مدت ها به تدریج در یک موقعیت خاص جمع می شود و تجلی می یابد. ابراز خشم از این طریق می تواند بسیار آزاردهنده باشد. شاید وقتی عصبانیت غیرقابل کنترل خانواده یا دیگران را دیدید از این احساس منفی ترسیدید و تصمیم گرفتید شبیه آنها نباشید در حالی که نمی دانستید خشم را نمی توان به طور کامل از بین برد.

به همین دلیل است که این احساس منفی را در موقعیت های کوچک و بی اهمیت ابراز می کنید، زیرا در موقعیت هایی که باید آن را به شیوه ای سالم ابراز کنید، این کار را انجام نمی دهید زیرا می ترسید و احساس امنیت نمی کنید، بنابراین در موقعیت های کوچک. خیلی زود عصبی می شود و دیوانه می شود.

تجربیات گذشته

اگر در گذشته تجربیات تلخ و منفی مانند تجاوز جنسی، دعواهای خانوادگی و غیره را تجربه کرده اید، اما به دلایلی نتوانسته اید خشم خود را در این مواقع بروز دهید، می تواند منجر به تجمع خشم پنهان ناشی از این موارد شود. وقایع و به شدت در موقعیت های اشتباه یا بی اهمیت رخ می دهد.

وضعیت فعلی

اگر در زندگی فعلی خود مشکلاتی دارید یا خیلی شلوغ هستید، ممکن است به زودی عصبی شوید. عصبی بودن همچنین می تواند به دلیل جدایی از شریک عاطفی یا مرگ یکی از عزیزان باشد، زیرا عصبی بودن بخشی از دوره عزاداری است.

اگر از شریک عاطفی خود جدا شده اید یا می خواهید جدا شوید، اما به دلیل احساسات، عشق و علاقه نمی توانید از او جدا شوید، توصیه می کنیم پس از جدایی در یک چرخه زندگی موفق شرکت کنید تا بتوانید دوران عزاداری را با موفقیت پشت سر بگذارید. و بعد از جدایی سبک زندگی سالمی داشته باشد.

  قتل همسر دوم در خواب

در این دوره مهارت های مورد نیاز برای کاهش اعتیاد را یاد می گیرید و همچنین با کمک یک متخصص روی خود کار کنید تا اعتماد به نفس خود را افزایش داده و شخصیت خود را تقویت کنید.

خشمگین

علائم فردی که به سرعت عصبی می شود

عصبی بودن زودهنگام شما بر روابط عاطفی یا زندگی مشترک شما تأثیر منفی می گذارد و شما را از گفتگوی دوستانه و آرام با شریک عاطفی یا همسرتان باز می دارد.

احساس می کنید باید خشم خود را بیش از حد کنترل کنید، در غیر این صورت به شما یا دیگران صدمه می زند و در موقعیت هایی رخ می دهد که نباید اتفاق بیفتد.

افکار منفی مدام به ذهن خطور می کند.
بیشتر روی تجربیات و رویدادهای منفی تمرکز کنید.

مدام احساس بی حوصلگی، تحریک پذیری و خصومت می کنید.
اغلب در طول بحث با دیگران بحث می کنید و به سرعت عصبانی می شوید.

وقتی عصبانی هستید می توانید دیگران را تهدید کنید.
شما به سرعت در مورد مسائل بی اهمیت عصبی می شوید و نمی توانید عصبانیت خود را کنترل کنید.

شما بدون توجه به خطرات احتمالی، رفتارهای پرخطری مانند رانندگی بی احتیاطی و بسیار سریع انجام می دهید.
زود نگران میشی

گاهی اوقات شما بسیار افسرده هستید.

یک راه حل سریع و شدید برای خشم

همانطور که در بالا توضیح دادیم، اگر چیزهای کوچک شما را بسیار عصبانی می کند، باید با این مشکل مقابله کنید. یافتن علت اصلی به کاهش محرک های محیطی کمک می کند و همچنین منبع خشم را شناسایی می کند.

یک نفس عمیق بکش

اگر علت مشکل را می‌دانید، هنگام مواجه شدن با آن یک نفس عمیق بکشید. چند دقیقه به خود فرصت دهید تا چند ثانیه نفس بکشید تا بدن و ذهنتان آرام شود تا بتوانید محیط اطراف خود را بهتر ببینید و محیط را درک کنید.

علائم هشدار دهنده را بشناسید

خشم معمولاً با علائم هشدار دهنده همراه است. برای برخی افراد، این ممکن است با دست دادن یا سفت شدن فک همراه باشد، اما برای برخی دیگر ممکن است فقط علائم ذهنی باشد، اما دانستن علائم فیزیکی و علائم هشدار دهنده هنگام عصبانیت باعث می‌شود با خودتان راحت‌تر شوید. دعوت به آرامش

نوشتن

هر بار که عصبانی می شوید، درست قبل از اینکه فریاد بزنید، چیزی پرتاب کنید یا یکی از این احساسات شما را تحت تاثیر قرار دهد، افکار و احساسات خود را بنویسید. احساس ناراحتی، ترس، اضطراب و سردرگمی می تواند منجر به خشم شود. دانستن احساسات خود می تواند به جلوگیری از این امر کمک کند.

  اپوزیسیون ایران مذاکرات در وین را ترک کرد

یک لحظه فکر کنید

وقتی خیلی عصبانی هستید، بهتر است از این فرد یا اتفاق عصبانی دوری کنید و به جای پرخاشگری و تلاش برای یافتن راه بهتری برای حل مشکل، چند دقیقه وقت بگذارید.

به جای فریاد زدن حرف بزن

بدانید که دزدی برای شما خوب نیست و مشکلی را حل نمی کند، پس سعی کنید با ملایمت توضیح دهید و به طرف مقابل فرصت صحبت بدهید.

تنوع را فراموش نکنید

اگر وسیله نقلیه یا رویداد خاصی، مانند ترافیک، معمولاً شما را آزار می دهد، راه های دیگری مانند استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را امتحان کنید.

به فواید و مضرات خشم فکر کنید

به این فکر کنید که آیا مشکل به اندازه خشم، ناامیدی و آسیبی که ممکن است به بدن یا رابطه خود وارد کرده اید ارزش داشته باشد یا اینکه خشم شما اصلا مشکل را حل کرده است.

از مهارت های حل مسئله استفاده کنید

سعی کنید بیشتر فکر کنید تا راه حلی سریعتر برای رهایی از شرایط بد پیدا کنید، عصبانیت فقط مشکل شما را سرعت می بخشد و دیگر کمکی نمی کند.

خشم خود را با فریاد بیرون نریزید

فریاد زدن راه خوبی برای رهایی از خشم نیست، می تواند موقعیت ها و روابط بین فردی را بدتر کند و باعث بدتر شدن کودکان شود.

شرایط را بپذیرید

بعضی چیزها را نمی توان تغییر داد و هیچ کس نمی تواند کاری انجام دهد، بنابراین عصبانیت غیرمنطقی است، بهتر است با شرایط کنار بیایید تا آسیب نبینید.

به فکر سلامتی خود باشید

استرس برای بدن بسیار مضر است و به بافت های بدن آسیب می رساند، شاید مشکلی که شما را عصبانی کرده است حل شود یا ارزشش را از دست بدهد، اما آسیبی که به بدنتان وارد کرده اید هنوز وجود دارد و تنها کسی که از آن رنج می برد شما هستید. شما، خیلی متاسفم. شارژ نکنید.

به دنبال کمک حرفه ای باشید

گاهی دانستن علت اصلی عصبانیت کار ساده ای نیست و نیاز به کمک یک متخصص دارد. درمانگر می تواند به شما کمک کند تا به اعماق وجودتان سفر کنید، احساسات و رفتارهایتان را شناسایی کنید و بفهمید چرا عصبانی هستید.

منبع: ساعد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید