چرا انگشتان دست و پا بعضی از افراد همیشه سرد است؟

خبر مرکزی کارشناسان می گویند که عوامل مختلفی مانند کم کاری تیروئید، کم خونی، فشار خون پایین، سیگار کشیدن و غیره. منجر به کند شدن جریان خون و احساس سردی و حتی سوزش در دست و پا خواهد شد.

بر اساس اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، سردی دست و پا هشت عامل به شرح زیر است:

کم خونی: کم خونی یکی از علل بالقوه سرد شدن انگشتان دست است. کم خونی زمانی رخ می دهد که بدن قادر به تولید گلبول های قرمز کافی نباشد یا زمانی که تولید هموگلوبین در خون کمتر از حد طبیعی باشد. این وضعیت می تواند منجر به کاهش اکسیژن در خون و خنک شدن اندام ها شود. کم خونی به دلایلی مانند کمبود آهن، مشکلات گوارشی، خونریزی داخلی و غیره رخ می دهد. در بسیاری از موارد، کم خونی را می توان با یک مکمل آهن ساده درمان کرد، اما موارد جدی تر ممکن است نیاز به درمان های دیگری توسط پزشک داشته باشد.

سندرم رینود: افراد مبتلا به این سندرم اغلب احساس سردی انگشتان خود می کنند. افراد مبتلا به این بیماری رگ های خونی غیرطبیعی در دست دارند و شدت علائم رینود به میزان باریک شدن رگ ها بستگی دارد. زمانی که این تنگی به صورت دوره ای و طولانی اتفاق بیفتد، علائم به شکل شدیدتری مشاهده می شود، اما در هر صورت در حمله رینود، سه علامت به طور قطع مشاهده می شود: سردی انگشتان دست و پا، تغییر رنگ و رنگ پریدگی انگشتان دست، احساس خواب آلودگی بی حسی و بی حسی اندام پس از قرار گرفتن مکرر در محیط گرم.

  رژیم صهیونیستی مدعی است سه پهپاد حزب الله را سرنگون کرده است

_ لوپوس: لوپوس تا حد زیادی مرموز است و زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت های خود حمله کند.

_ مشکلات سیستم گردش خون: محدودیت جریان خون به هر قسمت از بدن، به ویژه اندام هایی مانند انگشتان پا یا دست ها، منجر به احساس سردی می شود. مشکلات گردش خون نشان دهنده شروع عوارض قلبی است و در مردان بالای 50 سال شایع تر است.

_ سیگار کشیدن: اگر دلایل ترک سیگار برای شما کافی نیست، باید بدانید که نیکوتین موجود در سیگار باعث کوچک شدن سلول های خونی و تشکیل پلاک در رگ های خونی می شود. این فرآیند باعث کاهش بیشتر جریان خون به اندام هایی مانند انگشتان می شود.

کمبود ویتامین B12: کمبود ویتامین B12 در رژیم غذایی منجر به احساس سردی بیش از حد در انگشتان می شود. اما چرا؟ مصرف ناکافی ویتامین B12 منجر به کاهش تولید گلبول های قرمز خون می شود. اگر گیاهخوار هستید، ممکن است به دلیل کمبود ویتامین B12 سردی انگشتان خود را بیشتر احساس کنید. این مشکل را می توان با مصرف مکمل های ویتامین B12 حل کرد.

داروها: داروهای شما می توانند انگشتان شما را سرد کنند. داروهای زیادی وجود دارند که می توانند سلول های خونی، به ویژه رگ های خونی را منقبض کنند. برخی از این داروها شامل بتابلوکرها (تجویز شده برای کنترل فشار خون)، داروهای خاص سرطان، داروهای میگرن و داروهای ضد احتقان بدون نسخه هستند. با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید تا دریابید که آیا هر یک از این داروهایی که مصرف می کنید می تواند باعث علائم شما شود یا خیر.

  قیمت جهانی طلا امروز ۱۳۰۱/۰۱/۲۹

_ کم کاری تیروئید: اگر انگشتان شما در یک روز سرد و گرم هستند، این وضعیت ممکن است به دلیل فعالیت تیروئید باشد تا دمای بدن یا عملکرد سیستم گردش خون. غده تیروئید نقش مهمی در تنظیم دمای بدن دارد. اساساً غده تیروئید ترموستات بدن ما است. مشکلات تیروئید همچنین می تواند منجر به خستگی، یبوست، نوسانات وزن و غیره به خصوص در افراد بالای 50 سال شود.

2022-11-04 04:25:37

دیدگاهتان را بنویسید