چرا اشتها نداریم؟

فرادید| بیشتر افراد از بی میلی به خوردن، حتی در هنگام گرسنگی، ناتوانی در خوردن درست شکایت دارند که در برخی افراد با حالت تهوع قبل یا بعد از غذا همراه است. از دست دادن اشتها در اصطلاح علمی بی اشتهایی نامیده می شود و یک یا دو روز طول می کشد و اگر بی اشتهایی بیش از دو یا سه روز طول بکشد به یک مشکل اضطراب تبدیل می شود، این عارضه می تواند علل مختلفی داشته باشد و منجر به حالت تهوع، سردرد و تشنگی شود.

شروع بی اشتهایی به شدت و طول مدت مشکل مانند تهوع، استفراغ، کاهش وزن، اسهال، سردرد و بی ثباتی رفتاری بستگی دارد. بی اشتهایی ممکن است به دلیل عدم علاقه به برخی غذاها باشد. علاوه بر این، علل دیگری نیز ممکن است علت بی اشتهایی عصبی باشد، که پزشک بیمار را معاینه می کند و آسیب های جسمی یا روحی، ریشه بی اشتهایی عصبی را بررسی می کند تا بتواند آن را درمان کند.

استرس و فشار روحی تاثیر زیادی روی اشتهای فرد دارد. بنابراین شرایط استرس زا مانند از دست دادن شغل، از دست دادن عزیزان، امتحانات بسیار مهم و افسردگی بر اشتهای فرد تأثیر منفی می گذارد، همچنین شادی و هیجان زیاد مانند ازدواج، یافتن شغل جدید و ارتقاء می تواند به طور موقت اشتها را کاهش دهد. دادن.

چه چیزی باعث بی اشتهایی می شود؟

اثرات بی اشتهایی به شدت و مدت مشکل بستگی دارد. تهوع، استفراغ، کاهش وزن، اسهال، سردرد و بی ثباتی رفتاری از عوارض بی اشتهایی هستند. بی اشتهایی ممکن است به دلیل عدم علاقه به برخی غذاها باشد. علاوه بر این، بی اشتهایی می تواند به دلایل دیگری نیز ایجاد شود. پزشک با معاینه بیمار و بررسی آسیب های جسمی یا روحی، ریشه بی اشتهایی فرد را پیدا می کند تا بتواند آن را درمان کند. شایع ترین علل بی اشتهایی عبارتند از:

  آموزش مجازی و انگیزه های از دست رفته

1 استرس و فشار عاطفی

استرس و خلق و خوی تاثیر زیادی روی اشتهای فرد دارد. بنابراین شرایط استرس زا مانند از دست دادن شغل، از دست دادن عزیزان، امتحانات بسیار مهم و افسردگی بر اشتهای فرد تأثیر منفی می گذارد. شادی و هیجانی مانند ازدواج، یافتن شغل جدید و ارتقای شغلی نیز می تواند به طور موقت اشتها را کاهش دهد. باید علت بی اشتهایی را شناسایی کنید و با کمک پزشک آن را درمان کنید.

2. بارداری

بسیاری از زنان از بی اشتهایی در دوران بارداری شکایت دارند. این اغلب در سه ماهه اول بارداری اتفاق می افتد. بی اشتهایی در دوران بارداری معمولاً با علائمی مانند استفراغ و حالت تهوع همراه است که در آن زنان فقط غذاهای خاصی را دوست دارند. در مراحل بعدی بارداری، فشار رحم به روده ها نیز می تواند باعث یبوست و بی اشتهایی شود.

نوشیدن آب زیاد، خوردن وعده های غذایی بیشتر اما سبک تر در طول روز و پرهیز از غذاهای چرب بهترین کارهایی است که زنان باردار و بی اشتها می توانند انجام دهند. اگر این علائم پس از مدتی از بین نرفت، بهتر است با متخصص زنان مشورت کنید.

3. عفونت ها

برخی از عفونت های ویروسی، باکتریایی و قارچی نیز می توانند باعث بی اشتهایی شوند. عفونت هایی مانند آنفولانزا، ذات الریه، عفونت های کبدی مانند هپاتیت A و B، هپاتیت، عفونت های ریوی مانند سل، عفونت های کلیوی مانند پیلونفریت، ایدز و کولیت اولسراتیو می توانند باعث بی اشتهایی در کودکان و بزرگسالان شوند.

البته این بیماری ها علائم دیگری نیز دارند که تشخیص آنها را آسان می کند. برخی از علائم شایع عفونت عبارتند از: درد، تب، سرماخوردگی، گرفتگی عضلات شکم، اسهال و استفراغ.

  زمان پخش مسابقه «دوران جدید» مشخص شد

4. بیماری های جدی

بی اشتهایی می تواند نشانه بیماری های جدی مانند نارسایی کلیه، نارسایی کبد، نارسایی قلبی و نارسایی مزمن آدرنال باشد. قلب، کلیه، کبد، سیروز، پانکراتیت (التهاب پانکراس)، آپاندیسیت و سندرم روده تحریک پذیر نیز می توانند باعث بی اشتهایی شوند.

سرطان هایی مانند سرطان روده بزرگ، سرطان خون، سرطان کلیه، سرطان ریه و سرطان معده نیز می توانند باعث بی اشتهایی شوند. این بیماری ها نادر هستند، اما علائمی دارند که نباید نادیده گرفته شوند. به همین دلیل توصیه می شود که بی اشتهایی مداوم را نادیده نگیرید و به پزشک مراجعه کنید.

5. اختلالات خود ایمنی

بیماری های خودایمنی مختلف مانند دیابت، بیماری های خودایمنی، اسکلرودرمی (نوعی بیماری روماتیسمی) و انواع مختلف التهاب مفاصل مانند آرتریت روماتوئید نیز می توانند باعث بی اشتهایی شوند. بی اشتهایی می تواند به دو صورت تدریجی یا ناگهانی رخ دهد.

علاوه بر بی اشتهایی، بیماری های خود ایمنی می توانند علائمی مانند کاهش وزن، کاهش قند خون، استفراغ و درد مفاصل را ایجاد کنند. اگر بی اشتهایی شما ادامه دارد و خانواده شما سابقه بیماری های خودایمنی دارند، بهتر است زودتر به پزشک مراجعه کنید.

راه های درمان بی اشتهایی؛  چه چیزی باعث بی اشتهایی می شود؟

6. سایر علل بی اشتهایی

علاوه بر علل ذکر شده، مشکلات روانی مانند اسکیزوفرنی، اضطراب، افسردگی، زوال عقل، بیماری آلزایمر، اختلالات خوردن مانند پرخوری، اختلال خوردن بینگ، بی اشتهایی عصبی و همچنین داروهای افسردگی، داروهای فشار خون، آنتی بیوتیک ها، متفورمین و غیره وجود دارد. . . می توانند باعث بی اشتهایی شوند. درمان هایی مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی نیز می توانند باعث بی اشتهایی، استفراغ و سایر علائم روانی شوند.

  خواص لوبیا قرمز; از کاهش وزن تا سرطان روده بزرگ

بی اشتهایی مداوم دلیل جدی بیماری شما نیست، اما بی اشتهایی شما ممکن است نشانه بیماری دیگری باشد، پس بهتر است آن را جدی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید