چالش بازگشایی مدارس، درست یا غلط؟

فرادید| اگرچه هر روز که می گذرد بر تعداد شهرهای سرخ رنگ افزوده می شود، اما این معضل نتوانست مانع از حضور دانش آموزان در مدارس شود و روز گذشته علاوه بر حضور تعداد قابل توجهی دانش آموز، حضور دانش آموزان مقطع ابتدایی و راهنمایی در مدارس مدارس از 1 دسامبر نهایی شد. شد.

به گزارش فرادید; طبق وعده مسئولان کشور، مدارس دیروز بازگشایی شدند و دانش آموزان پایه دهم، یازدهم و دوازدهم پس از دو سال آموزش مجازی راهی مدارس شدند. البته این بازگشایی همزمان با افزایش شهرهای قرمز رنگ در کشور است و دانش آموزان باقی مانده باید در اولین کلاس هازارد شرکت کنند.

البته علیرضا کمره‌ای، سخنگوی وزارت آموزش و پرورش گفت: اگر جمعیت دانش‌آموزی در مدرسه‌ای به گونه‌ای باشد که برای حفظ فاصله باید گروه بندی شود، قطعاً یادگیری ترکیبی است. اما اگر تراکم مدرسه زیاد نباشد، می توانند تمام پنج روز هفته را به صورت حضوری کار کنند.

علیرضا کاظمی سرپرست وزارت آموزش و پرورش نیز گفت: نحوه و روزهای حضور دانش آموزان در مدارس باید به تصویب شورای مدرسه و منطقه برسد. بدین ترتیب مدارس ابتدایی و متوسطه از ابتدای آذرماه دانش آموز می پذیرند.

چالش بازگشایی مدارس، درست یا غلط؟
تصمیم درست؟

افتتاحیه مدارس در شرایطی انجام شد که بر اساس آخرین نقشه رنگی کشور 33 شهر قرمز رنگ هستند. البته در اوایل نوامبر این نقشه با الان تفاوت زیادی داشت و 16 شهر در حالت قرمز تاج قرار داشتند.

اما این وضعیت از 8 شهر آبان تغییر فزاینده ای داشت و ناگهان به 32 شهر رسید، یعنی در عرض 15 روز به تعداد شهرهای قرمز رنگ 17 شهر اضافه شد.

  تصاویر/ پنجاهمین مرحله طرح پلیس رعد و برق

البته علاوه بر شهرهای قرمز، شهرهای نارنجی و زرد نیز افزایش یافته و 95 شهر نارنجی، 220 شهر زرد و 100 شهر آبی هستند.

این امر بازگشایی مدارس را به یک چالش بزرگ تبدیل کرده است، زیرا کارشناسان نسبت به موج ششم احتمالی تاج در اواخر نوامبر هشدار داده اند. اکنون بسیاری از مراکز درمانی و بیمارستان ها آماده هستند.

از سوی دیگر رئیس مرکز مطالعات بیماری های عفونی کودکان بیمارستان مفید نیز گفت: در 40 درصد موارد کلاس ها تهویه مناسبی نداشتند.

علاوه بر این، برخی کارشناسان بر این باورند که اگرچه تعداد قابل توجهی از نوجوانان بالای 12 سال هنوز واکسینه نشده اند، اما خطر بازگشایی مدارس زیاد است و این احتمال وجود دارد که دانش آموزان مبتلا شوند و ویروس را به اطرافیان خود منتقل کنند. .

بنابراین، برخی از کارشناسان بهداشت، بازگشایی مدارس را در شرایطی که دانش آموزان به طور کامل واکسینه نشده اند و دو دوز واکسن دریافت نکرده اند، یک خطر بزرگ می دانند.

از سوی دیگر برخی رسانه ها نیز گزارش های انتقادی در این خصوص منتشر کرده و موضوعاتی از جمله برودت هوا و باز بودن پنجره های مدارس را منتشر کرده اند، به ویژه اینکه برخی شهرها مانند مشهد، همدان، شهرکرد و سنندج با دمای زیر صفر مواجه هستند.

همچنین رسانه ها به مشکل تهیه لباسشویی و ضدعفونی کننده، تهیه ماسک برای دانش آموزان به ویژه در مناطق محروم که منجر به عدم استفاده از ماسک یا استفاده از ماسک های غیر استاندارد و مستعمل می شود، پرداختند و گزارش دادند که وزارت آموزش و پرورش در این زمینه توجه. او هیچ برنامه ای برای رسیدگی به این مسائل اعلام نکرده است.

  اعلام شرایط ثبت زمین خالی

البته برخی منتقدان بازگشایی مدارس را شرط می دانند. این آموزش باید بر بازگشایی کلاس‌های حضور و غیاب به صورت ساده متمرکز شود و اولویت با دانش‌آموزانی باشد که نتوانسته‌اند خود را با آموزش الکترونیکی تطبیق دهند، و امکان بازگشایی عمومی را برای زمانی که شرایط مناسب بوده باشد.

این به این دلیل است که ممکن است تاج روی کودکان تأثیر زیادی نداشته باشد، اما کودکانی که ناقل ویروس هستند، خانواده خود را بیمار می کنند.

رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در این خصوص گفت: نمی توانم تصور کنم که مدارس در شهرهای قرمز باز شود و باید با هوشیاری از پیک تاج ششم در سراسر کشور جلوگیری شود. او ممکن است خطری برای دانش آموزان نداشته باشد آنها در معرض خطر هستند.

چالش بازگشایی مدارس، درست یا غلط؟
افزایش مجدد در بیماران

بازگشایی مدارس در آستانه رونق گرفتن شهرهای قرمز رنگ است و مسئولان آموزش و پرورش می گویند دانش آموزان فقط باید از شهرهای زرد و آبی دیدن کنند.

این در حالی است که برخی کارشناسان نیز نگران افزایش بیماران در شهرهای زرد و آبی هستند.

در همین رابطه مسعود یونسیان، عضو کمیته علمی ستاد تاج و تخت کشور، با بیان اینکه تعداد شهرهای نارنجی رنگ جدید افزایش یافته است، گفت: افزایش تعداد بیماران در این شهرها حاکی از افزایش است.

یونسیان گفت: ما بیش از آنکه نگران ثبات بیماری در شهر نارنجی یا قرمز باشیم، نگران تغییر سیر بیماری در شهرهای زرد و آبی هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید