پیش بینی های مهم فوکویاما از جنگ اوکراین!

جنگ در اوکراین در زمانی رخ می دهد که به نظر می رسد ارتش کرملین نتوانسته است به هدف اولیه خود یعنی اشغال سریع پایتخت دست یابد و طرح تهاجم نظامی شکست خورده است. در این شرایط پیش بینی ادامه جنگ و تحولات پس از آن موضوعی است که تحلیلگران در روزهای اخیر به آن توجه کرده اند.

فرانسیس فوکویاما، نظریه‌پرداز مشهور روابط بین‌الملل، یادداشتی با عنوان «آماده برای شکست» در پایگاه تحلیلی پارسیان آمریکا منتشر کرد تا تحولات جنگ در اوکراین را پیش‌بینی کند.

فوکویاما در یادداشت کوتاهی از اسکوپیه در شمال مقدونیه، اذعان کرد که جنگ در اوکراین دسترسی به اطلاعات مربوط به بحران را تغییر نداده است، مگر اینکه به او احساس نزدیک‌تر شدن به منطقه جنگی بدهد. حمایت از پوتین در بالکان نسبت به سایر نقاط اروپا، به دلیل سیاست دولت و نفوذ اسپوتنیک (مسکو).

او پیش بینی های خود را در مورد آینده جنگ در اوکراین در 12 بند بیان کرد:

روسیه به سمت شکست آشکار در اوکراین پیش می رود. از آنجایی که برنامه ریزی روسیه ناکارآمد بود، بر این فرض اشتباه بود که اوکراینی ها از نیروهای روسیه استقبال می کنند و ارتش روسیه بلافاصله پس از تهاجم متلاشی می شود. ظاهراً سربازان روسی در رژه پیروزی در کیف به جای مهمات و جیره اضافی، یونیفرم پوشیده اند [مخصوص سان]با خود داشتند.

در این مرحله، پوتین بسیاری از کل ارتش خود را مستقر کرده است و هیچ نیروی ذخیره بزرگی برای فراخوانی به میدان نبرد باقی نگذاشته است. نیروهای روسی در خارج از شهرهای مختلف اوکراین مسدود شده‌اند و با مشکلات عمده لجستیکی و حملات مداوم اوکراین مواجه هستند.

  هاتون مانور; خانه زنان دربار قاجار

فروپاشی آنها، نه به آرامی و از طریق جنگ فرسایشی، می تواند به طور ناگهانی و فاجعه بار رخ دهد. شاید ارتش در میدان به جایی برسد که نه بتوان آن را حفظ کرد و نه عقب نشینی کرد و به این ترتیب روحیه نیروها به کلی از بین برود.

این حداقل در جبهه شمالی امکان پذیر است. روس ها در جنوب بهتر عمل می کنند، اما در صورت فروپاشی جبهه شمالی، حفظ این مواضع دشوار خواهد بود.

هیچ راه حل دیپلماتیکی برای جنگ قبل از وقوع آن وجود ندارد. با توجه به خساراتی که تاکنون متحمل شده اند، هیچ مصالحه ای وجود ندارد که برای هر دو طرف روسی و اوکراینی قابل قبول باشد.

شورای امنیت سازمان ملل ناکارآمدی آن را تایید کرده است. تنها چیز مفید رأی مجمع عمومی سازمان ملل است که به شناسایی بازیگران بد یا منفور در جهان کمک می کند.

هر دو تصمیم دولت بایدن مبنی بر عدم اعلام منطقه پرواز ممنوع یا کمک به انتقال میگرن لهستانی خوب بود. این رفتار منطقی در اوج هیجان بود. بهتر است اوکراینی ها خودشان روس ها را شکست دهند، مسکو را بهانه ای برای حمله ناتو قرار ندهند و از اقداماتی که آشکارا درگیری را تشدید می کند خودداری کنند – به خصوص که جادوگران لهستانی چیز زیادی به توانایی های اوکراین نمی افزایند.

مهمتر از این، تداوم تامین تجهیزات نظامی جان جاولین، استینگر، S2 TB، تجهیزات پزشکی، تجهیزات ارتباطی و به اشتراک گذاری اطلاعات است. به نظر می رسد که نیروهای اوکراینی همچنان تحت پوشش و رهبری اطلاعات ناتو – خارج از اوکراین – هستند.

  قیمت بلیط هواپیما سر به فلک کشیده است

البته اوکراین هزینه های زیادی را متحمل می شود. اما بیشتر آسیب ها از موشک ها و توپخانه ها وارد می شود که نه میگ ها و نه منطقه پرواز ممنوع نمی توانند کاری برای آنها انجام دهند. تنها چیزی که می تواند جلوی کشتار را بگیرد، شکست ارتش روسیه در زمین است.

پوتین از شکست ارتش خود جان سالم به در نخواهد برد. او به عنوان یک مرد قوی حمایت می شود. در صورت ناتوانی و محرومیت چه چیزی می تواند ارائه دهد؟

این حمله به شدت پوپولیست‌های سراسر جهان را تحت تأثیر قرار داد که قبل از حمله همدردی مشابهی با پوتین داشتند. متئو سالوینی، ژایر بولسونارو، اریک زمور، مارین لوپن، ویکتور اوربان و البته دونالد ترامپ از جمله این افراد هستند. سیاست جنگ تمایلات آشکارا اقتدارگرایانه آنها را آشکار کرد.

تاکنون جنگ درس خوبی به چین داده است. مانند روسیه، چین نیز در دهه گذشته یک نیروی نظامی به ظاهر با فناوری پیشرفته ایجاد کرده است – که البته تجربه رزمی ندارد. عملکرد ضعیف نیروی هوایی روسیه احتمالاً توسط نیروی هوایی ارتش آزادیبخش خلق بازتولید می شود، که به طور مشابه هیچ تجربه ای در مدیریت عملیات هوایی پیچیده ندارد.

می توان امیدوار بود که رهبری چین مانند روس ها فریب توانایی های خود را در مورد اقدام نظامی علیه تایوان نخورند. باید امیدوار بود که تایوان از خواب غفلت بیدار شود و مانند اوکراینی ها نیاز به آمادگی برای جنگ و احیای ارتش وظیفه را درک کند. باید به یاد داشته باشیم که نباید خود را بازنده بدانیم.

  «صداقت» و «شنیدن»؛ مهارتهای گفتگو

پهپادهای ترکیه به فروش می رسد.

شکست روسیه “احیای آزادی” را ممکن می سازد و به وضعیت رو به زوال دموکراسی جهانی پایان می دهد. روح 1989 (فروپاشی بلوک شرق) به لطف اوکراینی های شجاع زنده خواهد ماند.

منبع: اکو ایران

دیدگاهتان را بنویسید