پیش بینی های عجیب؛ 18 هزار تن و تورم 8 درصد ؟!

به تازگی دو پیش بینی امیدوارکننده از وضعیت اقتصاد ایران منتشر شده است. اولی گزارش اکونومیست است که می گوید دلار طی دو سال آینده به 18 هزار تن می رسد و دومی گزارش موسسه فیچ است که پیش بینی می کند تورم در ایران در سال آینده به 8 درصد برسد. اما این پیش بینی ها به لغو تحریم ها و نتیجه مذاکرات بستگی دارد.

موسسه اعتباری فیچ اخیرا گزارشی منتشر کرده است مبنی بر اینکه ایران تا اواسط سال 2022 به توافق هسته ای می رسد، تحریم ها برداشته می شود و خروجی آن برای اقتصاد ایران کاهش تورم و افزایش رشد اقتصادی خواهد بود.

این موسسه معتبر بین المللی پیش بینی کرده است که در 6 ماه آینده تورم در ایران به 8 درصد و رشد اقتصادی ایران 4.4 درصد خواهد بود. این در حالی است که تورم در ایران هم اکنون در آستانه 50 درصد است و اقتصاد ایران برای چندین فصل متوالی نرخ رشد منفی صفر یا صفر درصدی را تجربه کرده است.

مذاکرات تورم را به 8 درصد رساند؟

دو هفته پیش اکونومیست گزارشی منتشر کرد که در آن اعلام کرد که دلار در سال 2022 به 20 هزار تن و در سال 2023 به 18 هزار و 700 تن خواهد رسید.

اما اکنون دو نهاد معتبر بین المللی پیش بینی می کنند که وضعیت اقتصادی ایران در سال آینده بهبود یابد. اما تحقق پیش‌بینی‌های هر دو نهاد یک پیش‌نیاز مهم دارد و آن تکمیل مذاکرات هسته‌ای، لغو تحریم‌ها و افزایش صادرات نفت و رشد تجارت خارجی در ایران است.

  قمه دختران؛ درد بزرگ جامعه!

موسسه فیچ در این گزارش رسما اعلام کرد که با توافق صورت گرفته تورم در ایران به 8 درصد خواهد رسید. تورم تک رقمی که در چند دهه گذشته به آرزوی اقتصاد ایران تبدیل شده است. آرزویی که البته دو سال در دولت روحانی محقق شد. اما بلافاصله پس از لغو تحریم ها و امضای توافق برجام.

باز هم به نظر می رسد کاهش تورم و تقویت رشد اقتصادی ناشی از لغو تحریم ها باشد.

اما چرا بهبود اقتصاد ایران با لغو تحریم ها مرتبط است؟

در گزارش فیچ آمده است: داشتن چشم‌انداز سیاسی مثبت و امید به احیای توافق هسته‌ای، تولید و صادرات نفت خام را افزایش می‌دهد و تجارت خارجی ایران را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. با کاهش تحریم ها و احیای تولید و صادرات نفت، فرصتی برای کاهش فشار بر ارزش ریال ایران فراهم شده است.

در نتیجه تورم کاهش می یابد و قدرت خرید مصرف کننده افزایش می یابد. کاهش مصرف بخش خصوصی منجر به افزایش سرمایه گذاری و بهبود رشد اقتصادی خواهد شد.

به عبارت دیگر تحریم ها از دو جهت بر اقتصاد ایران فشار وارد می کند. از یک سو درآمدهای نفتی کاهش یافت و کاهش درآمدهای نفتی ورود ارز به ایران را محدود کرد و قیمت ارز را به شدت افزایش داد. افزایش نرخ ارز باعث افزایش تورم و کاهش قدرت خرید می شود. کاهش قدرت خرید مردم بر مصرف و تولید اثر منفی می گذارد.

از سوی دیگر نرخ رشد اقتصادی ایران نزدیک به یک دهه است که نزدیک به صفر بوده است. کارشناسان می گویند افزایش رشد اقتصادی در ایران تنها از طریق سرمایه گذاری خارجی محقق می شود و سرمایه گذاری داخلی نمی تواند رشد اقتصادی ایجاد کند.

  امام علی (ع) الگوی بی نظیر خدمت به جامعه است

اگرچه مقامات یهود مدت‌هاست که استدلال می‌کنند که اقتصاد کشور و معیشت مردم را به نتیجه مذاکرات هسته‌ای مرتبط نمی‌کنند، کارشناسان می‌گویند ایران برای افزایش درآمد و افزایش سرمایه به رفع تحریم‌ها نیاز دارد.

گزارش اکونومیست همچنین تاکید کرد که احتمالا در سال 2022 توافق هسته ای منعقد می شود که رشد اقتصادی را تقویت کرده و ارزش دلار را کاهش می دهد. با این حال این اقتصاددان پیش بینی می کند که این روند بهبود اقتصاد ایران احتمالا تنها تا سال 2024 ادامه خواهد داشت چرا که امسال تنش بین ایران و آمریکا دوباره آغاز می شود و اقتصاد ایران دوباره دچار مشکل می شود.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید