پیشگیری از آبله میمون نیاز به مراقبت دارد نه واکسن!

جامعه 24 – اولین مورد آبله میمون در ایران کشف شد. این خبر شامگاه چهارشنبه از سوی رئیس انستیتوی کشیش کشور برای دامن زدن به برخی نگرانی‌های عمومی از این بیماری اعلام شد. اکنون مجموعه ویروس های عفونی گرد هم آمده اند. کرونا، وبا، تب کریمه و بیماری های گوارشی از یک سو و آبله میمونی از سوی دیگر کشورمان را مورد حمله قرار دادند. همانطور که پزشکان می گویند، آبله میمونی که در سال 2022 شیوع پیدا کرده، ویروسی متفاوت از ویروسی است که در سال 1970 شناسایی شده است. اما راه های پیشگیری از عفونت مانند گذشته است، یعنی افراد باید از تماس با فرد مشکوک خودداری کنند. تا بیماری به پوست فرد دیگری سرایت نکند.

اولین فرد مبتلا به آبله میمون زن 34 ساله اهوازی بود که توسط همسرش که به کانادا سفر کرده بود به این بیماری مبتلا شد. به گفته کمال حیدری، معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وی هفته گذشته با علائم بیماری کرونا یعنی سردرد و تب به پزشک مراجعه کرد. بعد از دو روز جوش های ریز مثل تاول روی پوستش ظاهر شد و دوباره به دکتر مراجعه کرد. متخصص آزمایشات را انجام داد و نمونه را به آزمایشگاه مرجع فرستاد و حدود یک هفته بعد نتیجه نشان داد که او به آبله میمون مبتلا شده است. دوره کمون آبله میمون پنج روز است.

با توجه به اینکه بیمار آبله میمون پس از چند روز ابتلا به این بیماری به پزشک مراجعه کرد، طبق تحقیقات انجام شده با بستگان بیمار، هیچ گونه علائمی از بیماری در بین آنها مشاهده نشد. رحیم سروری، رئیس انستیتو پاستور ایران درباره آمادگی برای انجام آزمایش های تشخیصی آبله میمون به فارس گفت: کیت غربالگری ویروس ارتوپاکس طراحی و با آموزش های لازم به آزمایشگاه های منتخب شبکه آزمایشگاهی در 14 مرکز آزمایشگاهی ارسال شده است.

هشدار جدی آبله میمون

  مدل خواهران فرجاد با موهای مجعد + عکس

هشدارهای سازمان جهانی بهداشت جدی است. این سازمان به دلیل افزایش شیوع این بیماری وضعیت اضطراری بین المللی اعلام کرده است. طی چند ماه گذشته، بیش از 34000 مورد در 82 کشور شناسایی شده است. ایران هم اکنون به جمع 82 کشور پیوسته است. در کشور همسایه ما کشورهایی مانند قطر، امارات، عربستان سعودی، ترکیه و لبنان گزارش هایی از تشخیص بیماری منتشر کرده اند. خبر خوب در مورد این بیماری اما این است که با وجود میزان بالای ابتلا، تعداد مرگ و میرهای گزارش شده کم است.


بیشتر بخوانید: همه گیری بعدی جهان آبله میمون نیست


مسعود مردانی متخصص بیماری های عفونی به شیوع بالای آبله میمون در انگلیس، اسپانیا، آمریکا و کانادا اشاره می کند. وی توضیح می دهد که در این کشورها و بر اساس اخبار منتشر شده، 99 درصد مبتلایان به این بیماری مردانی هستند که بخشی از جامعه همجنس گرایان هستند. او ادامه می دهد که افرادی که از بیماری HIV نیز رنج می برند درصد بالایی از مبتلایان را تشکیل می دهند. به همین دلیل است که افراد مبتلا به اچ آی وی و افراد با گرایش جنسی همجنس باید بیش از سایر افراد جامعه مراقب باشند. اما ویروس آبله میمونی که امروزه در گردش است با ویروسی که در سال 1970 شناسایی شد متفاوت است. مردانی توضیح می دهد که ویروس آبله میمون تغییر کرده است، در واقع شکل جدیدی از ویروس است که تفاوت های زیادی با آبله میمون های آن سال ها دارد. ویروس آبله میمون اکنون سریعتر از 52 سال پیش منتقل می شود.

واکسیناسیون چقدر موثر است؟

برای مدت طولانی، پدربزرگ و مادربزرگ ما واکسیناسیون نامیده می شود. آنها در دوران کودکی به دلیل شیوع بالای آبله مرغان در کشور اجازه یافتند اولین واکسیناسیون عمومی را در کشور شاهد باشند. در حال حاضر، بسیاری از والدین بالای 50 سال دارای اسکار واکسیناسیون آبله در بازوی چپ خود هستند.

  گروه بهمن قهرمان پلی آف لیگ برتر بسکتبال بانوان شد

در حال حاضر تنها یک مورد ابتلا در کشور شناسایی شده است و با وجود شیوع بالای این ویروس، آبله میمون در کشور به یک اپیدمی تبدیل نشده است. سوال این است که آیا وزارت بهداشت باید علاوه بر برنامه عمومی واکسیناسیون کرونا، برنامه واکسیناسیون آبله میمون را نیز تدوین کند؟
مقالات علمی نشان می دهد که واکسیناسیونی که علیه آبله مرغان داده شده است در برابر آبله میمون موثر نیست. مردانی توضیح می دهد که بیش از 60 تا 70 درصد جمعیت کشور علیه آبله مرغان واکسینه شده اند. اما مشکل این است که افراد واکسینه شده تنها 75 درصد در برابر آبله میمون ایمن هستند.

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه بیماری آبله میمون چندان مسری نیست و افراد از طریق تماس نزدیک با فرد مبتلا به این بیماری مبتلا می شوند، تصریح کرد: در حال حاضر نیازی به واکسیناسیون علیه آبله میمون در کشور نیست. مطالعات نشان داده است افرادی که علیه آبله واکسینه شده اند تا حدی در برابر این بیماری مصونیت دارند.

سید محسن زهرایی، رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری وزارت بهداشت، پیش از این از لزوم واکسیناسیون علیه آبله میمون در کشورهای پر شیوع مانند انگلیس، آمریکا و کانادا گفته بود، هرچند شیوع این بیماری در این کشورها نگران کننده است. .

دوستی کرونا و آبله میمون

علائم بیماری کرونری و آبله میمون ها مشابه هستند، هر دو علائمی مانند تب، سردرد، دردهای عضلانی، کمردرد، لرز و خستگی دارند، اما با آبله میمون، تورم غدد لنفاوی و ظاهر ضایعات پوستی تاول مانند و قرمز مانند جوش های پشت کمر و بازوها قابل مشاهده است. بر این اساس علی گل محمدی، مدیر گروه بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: آبله میمون و کرونا با وجود علائم مشابه هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند.

  آیا دلار به رشد خود ادامه می دهد؟!

آبله میمون در واقع به خانواده ویروس آبله تعلق دارد. به گفته گل محمدی دوره کمون آبله میمون 7 تا 14 روز است که می تواند از 5 تا 21 روز طول بکشد. اما یک تا دو روز بعد، فرد مبتلا به ویروس آبله میمون دچار تب می شود. 95 درصد مواقع صورت و 75 درصد پاها درگیر می شود. در برخی افراد، مخاط دهان نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. 75 درصد احتمال دارد که مخاط دهان تحت تأثیر قرار گیرد. 30 درصد مواقع اما چشم ها هم درگیر این بیماری هستند. بروز هر یک از این علائم ممکن است دلیلی برای مراجعه به پزشک باشد. معمولاً آزمایش PCR از عوارض پوستی گرفته می شود. افراد مبتلا به این بیماری باید ایزوله باشند و تا زمانی که زخم ها ناپدید نشده اند با کسی در تماس نباشند.

احیا

آبله میمون نیز یک بیماری عفونی است اما برخلاف کرونا از طریق تنفس منتقل نمی شود. مردانی توضیح می دهد که افراد در حین رابطه باید بهداشت را رعایت کنند و از محافظ استفاده کنند. همچنین راه انتقال این بیماری از طریق تماس است، مانند بوسیدن، در آغوش گرفتن و یا تماس با ترشحات پوستی فرد مبتلا می تواند باعث انتقال بیماری شود. مردانی، اما هشدار می دهد که این روزها بسیاری از خانواده ها بازدیدکنندگانی از انگلیس یا خارج از کشور دارند. بنابراین خانواده ها باید حداقل به مدت دو هفته خود را قرنطینه کنند تا در صورت بروز علائم دیگر بیماری مانند سردرد، بی حالی یا ضایعات پوستی به پزشک مراجعه کنند.

علائم
تب
ضعف
سردرد قوی
کمردردها
تورم غدد لنفاوی
بثورات پوستی

روش های انتقال
تماس مستقیم با ضایعات پوستی و مخاطی عفونی
انتقال از مادر به جنین
انتقال ترشحات تنفسی

مراقبت از بیماری
از تماس با فرد مبتلا خودداری کنید
فرد مبتلا را ایزوله کنید
از ماسک استفاده کنید

2022-08-19 05:33:02

دیدگاهتان را بنویسید