پیرمردها بهتر از پیرزن ها هستند؟!

محققان دریافته‌اند که شرکت‌کنندگان مسن‌تر با سطوح بالاتر اکسی توسین بیشتر احتمال دارد پول خود را به امور خیریه اهدا کنند.

به گزارش سایت نیواطلس؛ پل زک، نویسنده اصلی این مطالعه جدید، متخصص مغز و اعصاب در دانشگاه کلرمونت، گفت: «پیش از این، ما نشان دادیم که بین مهربانی و سخاوت مردم به عنوان رفتار اجتماعی و ترشح اکسی توسین ارتباط وجود دارد. افراد مسن زمان بیشتری را صرف داوطلبانه شدن می کنند و بیشتر از درآمد خود را به افراد جوان تر از خیریه ها اهدا می کنند. بنابراین می‌خواستیم ببینیم که آیا مبنای عصبی شیمیایی برای این رفتار وجود دارد یا خیر.

محققان رابطه ای بین رفتار اجتماعی، سن و اکسی توسین پیدا کرده اند.

تیم تحقیقاتی حدود 100 بزرگسال بین سنین 18 تا 99 سال را انتخاب کردند. برای شرکت در تحقیقات هزینه کمی به آنها پرداخت شد و فیلم کوتاهی از صحبت پدری درباره دو نفر به آنها نشان داده شد.

پسری بر اثر سرطان مغز درگذشت. مطالعات قبلی نشان داده است که این ویدئو به طور موثر ترشح اکسی توسین را هنگام مشاهده تحریک می کند.

زک توضیح داد: «شرکت‌کنندگان این فرصت را داشتند که بخشی از درآمد خود را از مطالعه یک موسسه خیریه سرطان دوران کودکی اهدا کنند.

ما همچنین داده هایی را در مورد حالات عاطفی آنها جمع آوری کردیم تا اطلاعاتی در مورد رضایت کلی آنها از زندگی ارائه دهیم.

نتایج نشان می‌دهد که افراد مسن‌تر نسبت به افراد جوان‌تر در پاسخ به تماشای ویدیو، اکسی‌توسین بیشتری ترشح می‌کنند، و افراد مسن‌تر با سطوح اکسی‌توسین بالاتر تمایل به گزارش سطوح بالاتری از رضایت از زندگی دارند.

  قیمت آپارتمان در نقاط مختلف تهران

زک گفت: «افرادی که در این آزمایش بیشترین اکسی توسین را دادند، نه تنها در امور خیریه سخاوتمندانه‌تر بودند. آنها همچنین بسیاری از رفتارهای مشتری دیگر را انجام دادند. این اولین بار است که تغییر قابل توجهی در اکسی توسین با رفتار اجتماعی گذشته مرتبط است.

زاک گفت: یافته های مطالعه ما با بسیاری از ادیان و فلسفه ها مطابقت دارد. جایی که رضایت از زندگی با کمک به دیگران افزایش می یابد. شرکت‌کنندگانی که در مطالعه ما بیشترین مقدار اکسی توسین را دادند، در زمانی که فرصت داده شد، سخاوتمندانه‌تر در امور خیریه بودند و بسیاری از رفتارهای مفید دیگر را انجام دادند. تغییر در اکسی توسین نیز رابطه مثبتی با همدلی، مشارکت مذهبی و قدردانی شرکت کنندگان داشت.

آیا تجویز اکسی توسین برای سالمندان می تواند رضایت از زندگی را بهبود بخشد؟ یا آیا اکسی توسین مصنوعی می تواند رفتار اجتماعی را بهبود بخشد و افراد را نسبت به دیگران بهتر یا سخاوتمندتر کند؟

برخی از مطالعات نشان می دهد که اکسی توسین خلق و خوی مردان مسن را بهبود می بخشد. اما در زنان مسن بهبود نمی یابد، در حالی که سایر آزمایشات تأثیر قابل توجهی بر خلق و خوی نشان نمی دهند.

دیدگاهتان را بنویسید