پیامدهای سیاست بانک مرکزی چیست؟

جامعه 24- مدتی است که بحث نرخ سود به موضوعی داغ در محافل اقتصادی تبدیل شده است که موافقان طرح آن با طرح استدلال های عجیب و غریب و بعضا خودخواهانه سعی در تحمیل دیدگاه های خود به تصمیم گیران اقتصادی کشور دارند.

اخیراً با اشاره به اینکه آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و روسیه پس از افزایش تورم ناشی از ناآرامی های ناشی از جنگ اوکراین، توانسته اند با افزایش نرخ بهره، تورم را کنترل کنند، سعی در تغییر برچسب مماشات دارند. به نام نرخ بهره و برای سرپوش گذاشتن بر آسیب های فراوان اقتصاد ایران، آن را تنها راه درمان تورم افسارگسیخته کشور معرفی کنید.

اگرچه ساختار اقتصاد ایران با اقتصاد کشورهایی که از آنها به عنوان نمونه های موفق استفاده از نرخ بهره برای کنترل تورم نام برده شده است آنقدر متفاوت است که مقایسه آنها با یکدیگر یک شوخی است. در کشورهای پیشرفته که اقتصادهای مبتنی بر تولید و فناوری دارند، مدت‌هاست که تورم تک رقمی و در برخی موارد زیر یک درصد بوده است.

از سوی دیگر، بانک‌های مرکزی این کشورها مستقل از دولت‌ها عمل می‌کنند و از نظر سیاست‌گذاری اقتصادی، منافع عمومی اقتصاد کشورهای متبوع را در نظر می‌گیرند. در این کشورها مسائلی مانند کسری بودجه دولت مدت هاست که حل شده و از ابزارهای مختلفی مانند مالیات، ارائه اوراق قرضه و نرخ بهره به درستی استفاده می شود، به این معنا که عناوینی مانند «فرار مالیاتی 50 درصدی» نشانه فساد و فساد است. ضعف دولت است و ممکن است باعث سقوط دولت شود. بگذار باشد!

  نکات ساده ای که می توانید برای داشتن قلب سالم دنبال کنید!

علاوه بر این، نهادهای نظارتی این کشورها قوانین سخت گیرانه ای برای فعالیت موسسات مالی ایجاد می کنند و عملاً بانک های مرکزی و دولت های آنها برای سرپوش گذاشتن بر تخلفات موسسات مالی و سودجویی برخی افراد، مرتب اقدام به چاپ پول و افزایش تورم می کنند!


بیشتر بخوانید: قیمت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟


به عنوان مثال، اقتصاد کنترل شده روسیه که در تحلیل فوق به آن پرداخته شد، حاصل اصلاحات اقتصادی است که در حدود 8 سال در این کشور انجام شده است و در اولین و مهمترین آنها پس از تصویب با تقویت سیاست های نظارتی و نظارتی بانک مرکزی این کشور، ده ها مجوز صادر شد و بانک و موسسه اعتباری معوق، ضعیف و ناکارآمد لغو شد. اگر در ایران برخی بانک ها و مؤسسات به نابسامانی مالی دولت و وابستگی دولت به بانک ها متوسل می شوند (تسهیلات بدهی، دور زدن تحریم ها و …) مشتریان خاص در قالب صندوق های با درآمد ثابت و بعضاً قراردادهای غیرشفاف پرداخت تسهیلات و غیره. اگر مشکلی داشته باشند به بانک مرکزی مراجعه می کنند!

گواه این گفته، گزارش مرکز پژوهش های شورای اسلامی با عنوان «ناهماهنگی پنهان در شبکه بانکی ایران (1395-1395): تحلیلی از ماهیت و ریشه آن» است. بر اساس این گزارش، اگرچه نرخ سود بالا را عامل اصلی افزایش شدید مابه‌التفاوت دارایی‌ها و بدهی‌های بانک‌ها و در نتیجه عدم تعادل آن‌ها اعلام می‌کند که برای بسیاری از اقتصادها به‌عنوان عامل اصلی معرفی می‌شود. راه حل اصلی برای حل این بحران، «انجام اصلاحات اساسی در نظام بانکی، انحلال و بیرون راندن عوامل بد از نظام بانکی، افشای دارایی های موهوم بانک ها و تحمیل هزینه به سهامداران و سپرده گذاران اصلی است. هزینه های قابل توجهی از نظر اقتصاد سیاسی و نقطه شروع آن تدوین بسته ای برای خروج از نارضایتی پنهان است. این یک بانک است.» او می داند.

  برندگان قرعه کشی ایران خودرو چقدر برنده می شوند؟

در مقایسه ای دیگر می توان به نظام مالیاتی ایران و کشورهای پیشرفته اشاره کرد. در حالی که در کشورهای پیشرفته به دلیل وابستگی درآمد دولت به مالیات و پاسخگویی آنها به مودیان، همواره تلاش می شود تا شفافیت مالیاتی به حداکثر برسد و فرار مالیاتی به حداقل برسد، در ایران نیز بنا به اظهارات رئیس سازمان مالیاتی کشور. در سال 2019 به 100 هزار میلیارد تومان رسید. با این توضیح مشخص می شود آنچه امروز عده ای با انحراف افکار عمومی به دنبال آن هستند نه تنها درمان نیست بلکه عامل خود بیماری است.

در حالی که وضعیت تولید در کشور رو به وخامت است و شرکت های تولیدی به دلیل اخذ تسهیلات بانکی و احتمال عدم امکان بازپرداخت وام های سنگین همواره با خطر تعطیلی مواجه هستند، از سوی دیگر به دلیل کمبود سرمایه در گردش. مجبور به تعدیل و کاهش حجم تولید خود هستند، معلوم نیست در صورت افزایش نرخ سود بانک ها از چه منابعی سود سپرده ها را پرداخت می کنند!

شاید چاپ پول و افتادن در دور باطل ابدی اقتصاد ایران و استفاده از نرخ سود تنها زمانی بتواند به عنوان مسکن عمل کند که وابستگی درآمد دولت به نفت کاهش یابد، نظام بودجه دولت اصلاح شود و هزینه های مازاد کاهش یابد، رشد نقدینگی افزایش یابد. تنش بین المللی در کشور کاهش می یابد و تا زمانی که روابط با کشورهای مختلف عادی شود و مبادلات بین المللی باز شود، سرمایه گذاری اقتصادی خارجی در کشور رونق می گیرد، فضای کسب و کار از حالت رانتی و غیرشفاف خارج می شود. سرانجام در نظام مالیاتی کشور بازنگری می شود و میزان فرار مالیاتی به حداقل می رسد این موارد تنها گوشه ای از تفاوت هایی است که موافقان (سپرده گذاران بانک های بزرگ) افزایش نرخ سود با سرپوش گذاشتن بر آن سعی در القای آن به نظر خود دارند.

  قیمت بیت کوین امروز 1400/10/23

2022-08-14 05:57:49

دیدگاهتان را بنویسید