پکن: اعمال فشار بر ایران کمکی به حل مسئله هسته ای نمی کند

وانگ چانگ، معاون نمایندگی دائم چین در سازمان های بین المللی وین پس از تصویب قطعنامه هیئت دولت آژانس علیه ایران وی تاکید کرد که اعمال فشار بر ایران کمکی به حل مشکل هسته ای این کشور نخواهد کرد.

خبرگزاری رسمی چین، شین هوا گزارش داد که وانگ چانگ گفت چین با قطعنامه بین ایالات متحده، بریتانیا و آلمان در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) علیه جمهوری اسلامی ایران اوایل امروز مخالفت کرده است. همکاری با آژانس در زمینه پادمان های هسته ای.

وانگ گفت چین با فشار کشورهای مربوطه بر ایران از طریق قطعنامه مخالف است، زیرا کارزار فشار کمکی به حل مشکلات نمی کند، بلکه تنش ها را تشدید می کند و اوضاع را تشدید می کند.

وی گفت: «چنین رویارویی در شورای حکام آژانس تنها همکاری ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به خطر می‌اندازد و مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای 2015 با ایران را که در مرحله نهایی حیاتی قرار دارد، تضعیف می‌کند».

شین هوا در ادامه گفت: مذاکرات در وین برای احیای برجام و لغو تحریم های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی چند ماه است که متوقف شده است.

نماینده چین در وین گفت: چین از ایران و آژانس در حل و فصل اختلافات بر سر تضمین ها از طریق گفتگو و همکاری حمایت می کند.

وانگ گفت: اکنون وظیفه مهم پایان دادن به مذاکرات هسته ای ایران و بازگرداندن برجام به جاده اصلی در اسرع وقت است. ما معتقدیم که تا آن زمان، مسائل مربوط به ضمانت‌های ایران حل خواهد شد.

  اس ام اس و پیام تبریک با درخواست اقامه نماز شب با آرزو

وانگ خاطرنشان کرد که ایالات متحده به عنوان آغازگر بحران هسته ای کنونی ایران باید هر چه سریعتر تصمیمات سیاسی بگیرد و فعالانه به نگرانی های مشروع ایران پاسخ دهد تا به توافقی زودهنگام در مورد مذاکرات هسته ای دست یابد.

سفیر چین در ادامه بر همکاری همه طرف‌ها تاکید کرد و گفت: «همه ذینفعان باید شرایط لازم و فضای سالم را برای تلاش‌های دیپلماتیک ایجاد کنند».

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی چهارشنبه شب با تصویب قطعنامه ای ایران را به عدم همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی متهم کرد.

پکن: اعمال فشار بر ایران کمکی به حل مسئله هسته ای نمی کند

فرانسه، بریتانیا، آلمان و ایالات متحده نیز با صدور بیانیه های مشترک از ایران خواستند بدون تأخیر همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی را از سر بگیرد و از اقدام بیشتر در پاسخ به قطعنامه شورای حاکم خودداری کند.

مقامات ارشد رژیم صهیونیستی همچنین پذیرش قطعنامه ضد ایرانی توسط شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را هشداری به تهران خواندند و خواستار اقدامات بیشتر علیه ایران از جمله بازگرداندن پرونده به شورای امنیت شدند.

این تحول در زمانی رخ داد که مذاکرات برای لغو تحریم ها در وین برای چند ماه به حالت تعلیق درآمده بود. دولت آمریکا از آغاز مذاکرات بارها به جای ارائه ابتکار عملی برای پیشبرد مذاکرات، تلاش کرده است تا کشورهای مختلف را به تاخیر و مانع تراشی در مذاکرات متهم کند.

کشورهای غربی و به ویژه آمریکا از زمان توقف مذاکرات وین به عملیات های رسانه ای و روانی خود ادامه داده و به بهانه های مختلف به جای اجرای تعهدات خود در احیای برجام، ایران را مقصر می دانند.

  هر آنچه باید در مورد فلفل سفید بدانید!

دیدگاهتان را بنویسید