پلیس مردم را با باتوم کتک زد

خبر مرکزی- در یک فیلم شاهد رفتار خشن پلیس با عابران و معترضان بودیم. در فیلمی دیگر شاهد ضرب و شتم عابران بدون دلیل با باتوم و برخورد خشونت آمیز پلیس نسبت به صحبت های عابران هستیم. اگرچه این میزان از خشونت پلیس را نمی توان با آتش زدن نیروهای پلیس و آتش زدن آمبولانس های حامل مجروحان مقایسه کرد، اما انتشار این فیلم ها به اوج گیری فضا و بازتولید خشم و اضطراب کمک می کند.

در سال‌های اخیر شاهد تجمعات اعتراضی در سراسر کشور به دلیل گرانی بنزین و سقوط هواپیمای اوکراینی بوده‌ایم، اما تجمعات روزهای اخیر از نظر دامنه و نوع تفاوت‌های زیادی با تجربه سال‌های اخیر دارد. از اعتراضات در اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۷، توزیع مراکز حضور معترضان در اکثر شهرهای کوچک و بزرگ به چشم می خورد، اما در روزهای اخیر اعتراضات به شهرهای بزرگ و مراکز منطقه ای محدود شده است.

از سوی دیگر، در تهران، الگوی توزیع جمعیت مشابه اعتراضات سیاسی است و به جای گسترش گسترده در سطح شهر، در برخی از مراکز اصلی شهر متمرکز شده است. مکان هایی که به طور سنتی کانون اعتراضات سیاسی بوده اند.

اما تفاوت به میزان شیوع محدود نمی شود، در سطح خشونت نیز شاهد نوع جدیدی از ساختارشکنی و خشم هستیم. تصاویر منتشر شده در فضای مجازی نشان از رفتارهای غیرعادی در بین معترضان دارد به طوری که در برخی شهرها فیلم هایی از آتش زدن آمبولانس ها پخش می شود ما در مشهد پلیس بودیم. این تصاویر با واکنش های گسترده ای در فضای مجازی منتشر شد و بسیاری از حامیان مهسا امینی تحت تاثیر این تصاویر قرار گرفتند.

  عکس دیدنی حسن یزدانی 13 ساله

ردیابی ها نشان می دهد که در روزهای اخیر 12 آمبولانس در سراسر کشور مورد حمله معترضان قرار گرفته و از خدمت خارج شده اند و به اموال عمومی و بانک های این شهر نیز خسارت وارد شده است.


بیشتر بخوانید: تور ارشاد از ابتدا تا درگذشت مهسا امینی


اما تلخ ترین قسمت ماجرا حمله معترضان به یک زن محجبه در خیابان بود که چادر را از سر او بیرون کشیدند و او را مورد ضرب و شتم قرار دادند. این فیلم در حالی منتشر شد که این اعتراضات عمدتاً برای حمایت از مهسا امینی به عنوان یک «دختر ایرانی» شکل گرفت و شعار «زن زندگی آزاد» شعار اصلی روزهای اخیر بود.

البته ویدئوهای ویروسی در فضای مجازی تنها به خشونت معترضان محدود نمی شود. در فیلمی دیگر شاهد ضرب و شتم عابران بدون دلیل با باتوم و برخورد خشونت آمیز پلیس نسبت به صحبت های عابران هستیم. اگرچه این میزان از خشونت پلیس را نمی توان با آتش زدن نیروهای پلیس و آتش زدن آمبولانس های حامل مجروحان مقایسه کرد، اما انتشار این فیلم ها به اوج گیری فضا و بازتولید خشم و اضطراب کمک می کند.

رسانه‌های مستقل در روزهای آغازین فاجعه مهسا امینی توانستند نماینده خوبی برای پوشش مطالبات مردم و انعکاس انتقادات از فرآیندهای پرهزینه باشند. محدود.”

2022-09-22 06:45:24

دیدگاهتان را بنویسید