پشت بام در تهران; چند متر؟

سقف در برخی از نقاط تهران به فروش می رسد. ساخت و سازهای غیرمجاز در شب انجام می شود. یکی از اعضای شورای شهر می گوید: برخی خانه های این منطقه فاقد سند هستند.

سابقه فروش سقف در تهران سال هاست که رو به افزایش است و این مشکل در برخی از مناطق تهران بیشتر به چشم می خورد. اگرچه در گذشته مسئولان گفته بودند که مشکل را حل خواهند کرد، اما مشکل همچنان پابرجاست.

ناصر امانی، یکی از اعضای شورای شهر تهران در این باره گفت: کوچه ای بدون نام و شماره شنیده اید. نه در تمام نقاط کشور بلکه در مرکز تهران. در محله قدیمی و فراموش شده شمیران نه، همسایه لویزان، مردمی که صدایشان در نمی آید.

50 سال است که مشکل ثبت اسناد مسکن مردم را حل نکرده ایم

با تاکید بر اینکه صدای ساکنان محله شمیران نو به گوش نمی رسد، 62 درصد از املاک مسکونی و تجاری این افراد منجر به وعده و تلاش آنها برای ثبت و سندسازی خانه های فرسوده و ناپایدارشان شده است.

عضو شورای شهر تهران ادامه می دهد: شمیران اما محله ای اصیل با مردمانی آبرومند است که مهد قهرمانان دفاع مقدس و سرداران شهدای زنده ای چون سردار علی فضلی هستند و 170 شهید دارد اما به دلیل مشکلات انباشته و تلاش بی ثمر مردم برای توسعه، اکثر آنها به سایر نقاط تهران مهاجرت کرده اند.

امانی تاکید کرد: 50 سال است که مشکل ثبت نام و اسکان مردم را حل نکرده ایم و در عین حال اجازه تخریب و تعمیر را نمی دهیم، اما مردم را مجبور به تخریب فوری منازل خود می کنیم و زمینه را برای بهره برداران از تاجران و دلالان .

  بدهی سهام عدالت متوفی مشخص شد!

یکی مالک پشت بام، دیگری مالک راه پله و دیگری مالک زیرزمین است.

وی گفت: از پشت بام و زیرزمین گرفته تا خانه های چند خانواری، یکی سقف، دیگری راه پله و سومی زیرزمین دارد و برخی از دستفروشان سقف، راهرو، زمین و حیاط را جداگانه می فروشند.

مهاجرت شهری و گسترش شهرها مشکلات زیادی را برای کل جهان ایجاد کرده است

مدیران سابق شهری ابتدا این موضوع را تکذیب کردند و سپس اعلام کردند که اقدام می کنند. مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: شهرنشینی رو به افزایش است در حالی که نیم قرن پیش تنها 40 درصد مردم ایران در شهرها زندگی می کردند.

وی تاکید کرد: مهاجرت شهری و توسعه شهری مشکلات زیادی را برای همه دنیا ایجاد کرده که امیدواریم حل شود. وی همچنین به ساخت و سازهای غیرمجاز اشاره کرد و گفت: هرگونه تخلف رسیدگی خواهد شد.

چالش برانگیزترین و مشکل سازترین رسالت شورا و شهرداری بحث شهرسازی است. جعفر شربیانی، عضو شورای شهر تهران گفت: برای رسیدن به چندین هدف و ایده، طرح یک چالش، یک راه حل را راه اندازی کردیم و اولین جلسه این طرح از سه ماهه چهارم آغاز شد.

وی ادامه داد: از گذشته همواره در این مورد از بالا به پایین تصمیم گیری می شد که به دور از مشکلات جامعه بوده است و شکاف تاریخی بین تصمیمات و مشکلات جامعه تنها با اصلاح روند و تعیین اولویت ها برطرف می شود. “

شربیانی افزود: تصمیم گیری از پایین به بالا و استفاده از متخصصان معماری و شهرسازی در خط مقدم ارتباط با مردم نیز باعث کاهش مشکلات در این حوزه می شود.

  10 زن تأثیرگذار در روانشناسی

وی خاطرنشان کرد: تلاش برای تحریک بازسازی بافت‌های فرسوده و بافت‌های شهری و تسهیل در صدور مجوز برای املاک واقع در بافت‌های فرسوده نیز می‌تواند مشکلات را کاهش دهد. شربیانی گفت: برخورد و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در راستای حفظ حقوق شهر و شهرداری و به ویژه کارکنان شهرسازی در مناطق از دیگر راهکارها است.

کاوه حاج علی اکبری، مدیر عامل سازمان بازآفرینی شهر تهران گفت: گلابدره و شمیران شماره.

وی ادامه داد: در شمیران نو صاحبان پشت بام منازل خود منصرف می شوند و ساخت و ساز در شب صورت می گیرد و این روند ادامه دارد.

مدیرعامل سازمان بازآفرینی شهر تهران افزود: یک ساختمان 10 سال پیش یک طبقه بود و اکنون چهار طبقه است و ساختمان هایی هستند که حداقل استانداردها و ایمنی برای دوام را ندارند. وی با اشاره به سکونتگاه های غیررسمی گفت: تراکم جمعیت در این مناطق زیاد است. ساخت و ساز در این مناطق غیرقانونی است و شهرداری منطقه باید با این ساخت و سازها برخورد کند.

امکان مدیریت ساخت 180000 خانه در سال در تهران وجود دارد

در گران‌ترین منطقه تهران، محله‌ای است که برای ایجاد صنف صادراتی، سقف را متری 10 میلیون تن می‌فروشند.

عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرداری تهران می گوید: میانگین مساحت مسکن در جنوب تهران بالای 90 متر و در شمال 120 متر است که تامین مسکن برای اقشار کم درآمد را غیرممکن می کند.

باید از دولت سازان برای سنجش وضعیت مسکن در رابطه با تولید خانه های کوچک استفاده کنیم تا در یک حالت ترکیبی بتوانیم 20 درصد از خانه های کوچک را بسازیم و مسکن اجتماعی را برای اجاره به افراد کم درآمد ارائه کنیم.

  پودر چای؛ انتخابی متفاوت برای کاهش وزن

گلپایگانی ادامه داد: امکان ساخت یک میلیون و 800 هزار خانه بلندمدت در شهر وجود دارد و می توان سالانه ساخت 180 هزار مسکن در تهران را مدیریت کرد. برخی از این بلوک ها می توانند توسط خود مردم، بخش خصوصی و نهادها ساخته شوند.

ظرفیت هایی که در این موضوع داریم شامل هزاران هکتار زمین کشاورزی و … است که به محله های 18 و 19 اضافه شده است و اگر قانون ممنوعیت فروش زمین های بلااستفاده در مجلس تغییر کند ظرفیت بالایی ایجاد می کند. به گفته گلپایگانی، در گران ترین منطقه تهران محله ای وجود دارد که برای ایجاد صنف صادراتی، سقف را متری 10 میلیون تن می فروشند.

معاون شهردار گفت: طرح های تشویقی و تراکم بالاتر در قسمت های بزرگ سنجیده می شود که منجر به هدایت روند ساخت و ساز و تراکم به سمت شمال شهر می شود. در حالی که از نیمه جنوبی خیابان انقلاب تا جنوب شهر ۶۹ درصد زمین ها زیر ۲۰۰ متر است که باید روند ساخت را تغییر دهیم.

بر اساس این گزارش، پدیده سقف فروشی در تهران وجود دارد. اعضای شورا نسبت به این پدیده هشدار دادند. حال باید دید مدیران چه برنامه ای برای حل این مشکل دارند؟

دیدگاهتان را بنویسید