پرسپولیس و استقلال از لیگ آسیا حذف می شوند؟!

گفته می شود وزیر ورزش و رئیس فدراسیون فوتبال احتمالا برای جلوگیری از حذف احتمالی پرسپولیس و استقلال به مالزی سفر می کنند تا با مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا دیدار کنند.

این هنوز نهایی و گمانه زنی نیست. اما آیا حضور وزیر و رئیس فدراسیون فوتبال در مقر AFC دوای درد است؟

فوتبال ایران مدت هاست به شوکه شدن عادت کرده است. فوتبال هنوز از کابوس قرارداد جنجالی مارک ویلموتس بلژیکی، تامین خانه داری، جریمه های مالی، اعزام تماشاگران به ورزشگاه و جلوگیری از اهدای جوایز در کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا رهایی پیدا نکرده است. آنها از رقابت های لیگ قهرمانان آسیا هستند.

این خبر این روزها در ایران به یک عنوان ورزشی تبدیل شده است، جایی که پیش از این عنوان شده بود مشکل هر دو باشگاه حل شده و هیچ مانعی برای صدور مجوز حرفه ای برای آنها وجود ندارد. اما نامه ارسالی کنفدراسیون فوتبال آسیا به این دو باشگاه حاکی از آن است که تا 48 ساعت آینده (تا روز دوشنبه) خطر حذف عملی از بین خواهد رفت و هر دو باشگاه از مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در سال آینده کنار خواهند رفت.

پیش از این کمیته صدور مجوزهای حرفه ای فدراسیون فوتبال نیز اعلام کرده بود که هر دو تیم پرسپولیس و استقلال مجوز لازم را دریافت نمی کنند. اما با ورود موسسات بالاتر این مجوز صادر شد و البته موقت و تنها سه ماه اعتبار اعلام شد.

البته پیش از پایان مهلت مقرر، کنفدراسیون فوتبال آسیا بلافاصله وارد عمل شد و هشدار داد که پرسپولیس و استقلال به همراه سیریان گل گهر مجوز حرفه ای دریافت نکرده اند و در صورت عدم ارائه مدارک مورد نیاز تا روز دوشنبه، از چرخه لیگ قهرمانان آسیا خارج خواهند شد. آنها در حال دور شدن هستند.

  معلمان غیر رسمی و غیر رسمی چگونه مشمول قانون می شوند؟

مشکل تیم های ایرانی چیست؟

کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در نامه‌های خود به دو باشگاه مطرح ایرانی، سه دلیل اصلی را برای عدم صدور مجوز حرفه‌ای برای این باشگاه‌ها ذکر کرده است.

اولی میزان بدهی داخلی و خارجی است. گفته می شود دو باشگاه مطرح ایرانی نزدیک به 200 شکایت داخلی و خارجی دریافت کرده اند که حساسیت AFC را برانگیخته است. اما مورد دوم بدهی مالیاتی باشگاه های ایرانی است که رقم بسیار زیادی را انباشته و تشکیل داده است.

مشکل سوم مالکیت دو باشگاه دولتی است و ریاست آن بر عهده وزیر ورزش است. این موارد به قوت خود باقی است و اکنون کنفدراسیون فوتبال آسیا دیگر تمایلی به همکاری با باشگاه های ایرانی ندارد. کنفدراسیون فوتبال آسیا آنقدر سختگیر بود که حتی مدارک جدید را هم قبول نکرد.

شرکت آلمانی درگیر است

کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) دپارتمان های تخصصی شرکت های بزرگ را برون سپاری کرده است تا حرفه ای شدن در فوتبال قاره ای را به شیوه ای تخصصی تر دنبال کنند. یک شرکت تخصصی از آلمان به بررسی مدارک حرفه ای باشگاه های ایرانی می پردازد.

آنها با بررسی پرونده ها و مستندات موجود اعلام کردند که اطلاعات باشگاه های ایرانی با واقعیت موجود مطابقت ندارد و به نظر می رسد در این زمینه موردی وجود داشته باشد. علاوه بر این، شدت AFC نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است.

به عنوان مثال مشکلی که منجر به عدم صدور مجوز حرفه ای باشگاه گل گهر شد این بود که این باشگاه مبلغ مورد نیاز را به یکی از بدنسازان خود که شاکی بود با 40 روز تاخیر پرداخت کرد. اگرچه این رقم پرداخت می شود; اما کنفدراسیون فوتبال آسیا در مورد به تعویق انداختن این پرونده بسیار متشنج است.

  شرایط نامناسب "شیر آفریقایی" در باغ وحش ارم

در مورد پرسپولیس در یک مورد فقط داستان کالدرون گفته و گفته شد، چون تاریخ پرداخت شهریور بوده است. اما تاخیر اتفاق افتاد، نباید امتیاز مثبتی برای این باشگاه وجود داشته باشد.

این در حالی است که فدراسیون فوتبال ایران علاوه بر محرومیت های احتمالی تحت پوشش استقلال و پرسپولیس، ناخواسته ریسک پرمخاطره ای را متحمل شد که حالا می تواند تاوان سنگینی را بپردازد. ماجرا از این قرار است که کنفدراسیون فوتبال آسیا ابتدا برای صدور مجوز حرفه ای به فدراسیون های مربوطه اعتماد کرد. مشکل اینجاست که فدراسیون فوتبال ایران به دلیل حمایت های این دو باشگاه و البته منافع ملی، اسناد مربوط به حرفه ای بودن این دو باشگاه را تایید و در اختیار کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار داد.

حتی عنوان شد که فدراسیون عزیزی هادم در این زمینه همکاری حداکثری داشته است و همین دیروز اعلام شد که رئیس فدراسیون با ارائه نامه سفید برای حل مشکل این دو باشگاه موافقت کرده است. اما حالا این موارد می تواند در وهله اول کار را برای فدراسیون و فوتبال ایران در سطح بالاتر سخت کند.

اگر فدراسیون متهم به شکایت در این زمینه شود، احتمالاً در شدیدترین حالت ممکن، AFC تعلیق خواهد شد. در مورد اخیر، اگر ثابت شود که فدراسیون به عمد ناقص بودن مدارک هر دو باشگاه را تایید کرده است، باید منتظر جریمه مالی سنگین کنفدراسیون فوتبال آسیا بود.

فدراسیون پارسال جریمه شد!

این یکی از آن چیزهای عجیبی است که تا به حال گفته نشده است. ماجرا از این قرار است که کنفدراسیون فوتبال آسیا سال گذشته به تیم های ایرانی اجازه حضور در لیگ قهرمانان آسیا را نداد. اما فدراسیون فوتبال به همراه وزارت ورزش تضمین های لازم را برای حل این مشکل ارائه کردند. اما مشکل جدیدی در این زمینه به وجود آمده و برای کنفدراسیون فوتبال آسیا مشخص شده است که فدراسیون ایران اقدامات درستی برای تایید مدارک انجام نداده است. کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز به دلیل این اشتباه فدراسیون فوتبال ایران را با جریمه 120 هزار دلاری متوقف کرد.

  توافق لغو روادید بین ایران و عراق در مراحل قانونی و اداری است

از این مبلغ 30000 دلار اخذ و مابقی در صورت تکرار تخلف اعمال خواهد شد. مشکل بزرگ این است که اگر دوباره معلوم شود که فدراسیون مدارک جعلی را تایید کرده است، فقط باید 90000 دلار قبلی را بپردازد. او احتمالا با جریمه 200000 دلاری جدیدی روبرو خواهد شد. اکنون 300 هزار دلار جریمه برای فدراسیون فوتبال در نظر گرفته شده است که هیچ نقشی در اداره امور باشگاه ها ندارد.

آیا مشاوره جواب می دهد؟

در چنین شرایطی حالا خبر می رسد وزیر ورزش و رئیس فدراسیون فوتبال برای جلوگیری از حذف احتمالی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به احتمال زیاد راهی مالزی شوند تا با نمایندگان AFC دیدار کنند.

این هنوز نهایی و گمانه زنی نیست. اما آیا حضور وزیر و رئیس فدراسیون فوتبال در مقر AFC دوای درد است؟ شاید اینطور باشد؛ اما به طور مشخص برای فدراسیون فوتبال این سوال وجود دارد که رئیس فدراسیون فوتبال برای توضیح چه چیزی باید مراجعه کند. اینکه فدراسیون او درگیر درخواست این دو باشگاه بوده است؟

این یکی از آن بحران های عجیبی است که می توان به فوتبال ایران تحمیل کرد. بحرانی که ربطی به موضوع اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال ندارد که با وجود تذکرات فراوان در مجلس شورای اسلامی همچنان در حال فرسایش است و تصویب نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید