پرداخت وام 100 میلیونی به سهامداران بورس!

محمد هدابحی نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از طرح وام مال باختگان در بورس خبر داد.

وی در این خصوص گفت: با توجه به ضرر سهامداران حقیقی خرد در بازار سرمایه، در جلسه ای با رئیس سازمان بورس پیشنهاد شد که به عنوان وثیقه ای برای بورس، اعطای وام قرض الحسنه بین 50 تا 100 میلیون تومان به سهامداران آسیب دیده که باید پرداخت شود.

هدبهسی افزود: با بازپرداخت این وام سه تا پنج ساله می توان بخشی از زیان این افراد را جبران کرد و به این سهامداران خرد کمک کرد و در مقابل از سهام این افراد به عنوان وثیقه استفاده کرد. (تسنیم)

البته به نظر می رسد با کاهش شاخص کل بورس و کاهش ارزش پرتفوی سهامداران، افراد بیشتری مشمول این وام شوند. جزئیات بیشتری از این طرح در دست نیست اما سوال اینجاست که میزان وام هر فرد با چه مکانیزمی تعیین می شود؟ و منبع توزیع این امکانات کجا خواهد بود؟

اگر این وام با سود بالا و اقساط ماهانه به سهامداران داده شود، زیان آنها جبران نمی شود، بلکه باید مبلغ بیشتری را به بانک ها بپردازند.

همچنین شرایط فعلی اعطای وام بانکی به متقاضیان وام سخت و دشوار است که در صورت اجرای چنین طرحی، هر فرد باید علاوه بر سپرده گذاری در بانک، ضامن رسمی مورد تایید بانک نیز ارائه کند. در شرایط فائی به نظر می رسد اجرای آن برای پرهیز از طرح خاصی در این زمینه دشوار باشد.

وام قرض الحسنه با نرخ سود 4 درصد است که در صورت بازپرداخت این وام سه ساله (36 ماهه)، اقساط ماهانه این وام دو میلیون و 952 هزار تن خواهد بود. همچنین در صورت بازپرداخت وام در مدت پنج سال (60 ماه)، اقساط آن یک میلیون و 841 هزار تن خواهد بود.

  عکس/ حمله گرگ های گرسنه به معلم

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید