پایان چانه زنی یک ساعته اردوغان و بایدن

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه شب گذشته با همتای آمریکایی خود جو بایدن این سومین دیدار رو در رو روسای جمهور ترکیه و ایالات متحده از زمان روی کار آمدن بایدن بود.

این دو سیاستمدار برای اولین بار در 14 ژوئن 2021 در پایتخت بروکسل بلژیک در حاشیه اجلاس سران ناتو آنها دیدار کردند که نشست بعدی در حاشیه اجلاس سران گروه 20 در رم، پایتخت ایتالیا در 31 اکتبر 2021 و سومین نشست شب گذشته در مادرید برگزار شد. وجه اشتراک هر سه دیدار این است که در ترکیه و آمریکا برگزار شد و جو بایدن در سفر به نیویورک با اردوغان ملاقات نکرد.

مهمترین اهداف دیدار یک ساعته اردوغان و بایدن

در حساب کاربری رسمی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در توییتر به دیدارهای وی با نخست وزیر ژاپن و رئیس جمهور کره جنوبی اشاره شده است، اما پیامی درباره دیدار بایدن و اردوغان منتشر نشده است. اما در قسمت بریفینگ سایت رسمی کاخ سفید پیام کوتاهی درباره محتوای این دیدار منتشر شد.

در بیانیه کاخ سفید آمده است: «امروز، رئیس جمهور جوزف آر. بایدن با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در حاشیه نشست ناتو دیدار کرد. پرزیدنت بایدن از انعقاد توافقنامه سه جانبه ترکیه با فنلاند و سوئد که راه را برای دعوت آنها برای پیوستن به ناتو هموار کرد، استقبال کرد. آنها ادامه حمایت از اوکراین در دفاع از کشور در برابر تجاوز روسیه و همچنین اهمیت رفع موانع روسیه برای صادرات غلات اوکراین را مورد بحث قرار دادند. آنها همچنین در مورد اهمیت حفظ ثبات در دریای اژه و سوریه گفتگو کردند. رئیس جمهور بایدن بر تمایل خود برای حفظ روابط سازنده دوجانبه تاکید کرد و رهبران بر اهمیت ادامه رایزنی نزدیک بین دولت های ما توافق کردند.

  واکسیناسیون کامل؛ مجوز اصلی سفر در نوروز

کاخ ریاست جمهوری ترکیه دیدار اردوغان و بایدن را در وب سایت خود به شرح زیر منعکس کرد: «در ابتدا، رئیس جمهور اردوغان پس از مدت ها وقفه از این دیدار ابراز خرسندی کرد.

وی با تاکید بر اینکه اجلاس ناتو از نظر دستور کار اجلاس بسیار قوی بود، گفت: معتقدم با فعالیت هایمان که فردا در اجلاس ادامه خواهد داشت، این فرصت را خواهیم داشت که با دست پر به کشورهای خود بازگردیم. ایالات متحده پیشگام در ناتو است و اقداماتی برای تقویت ناتو و به ویژه در مورد روسیه و اوکراین انجام شده است که به این روند کمک می کند. با توجه به جنگ بین روسیه و اوکراین، تغییرات منفی در ذخایر غلات و انرژی وجود دارد. سعی می کنیم با یک سیاست متعادل مشکلات را حل کنیم و امیدواریم به نتیجه برسیم. اجازه دهید فرصتی برای حل مشکلات از طریق گذرگاهی که باز است فراهم کنیم. بایدن رئیس جمهور آمریکا از اردوغان به خاطر کار بزرگش در زمینه انتقال غلات به اوکراین و همچنین برای حمایت از روند عضویت سوئد و فنلاند در ناتو تشکر کرد.

همانطور که در هر دو گزارش مشاهده می شود، ترکیه و ایالات متحده تمایلی به ذکر علنی و صریح موضوع F-16 نداشته اند، اما نشانه های دیگر مقامات آمریکایی حاکی از آن است که هدف اصلی مذاکره بین اردوغان و باید کمک به فروش جنگنده های F16 بوده است. ترکیه سرعت گرفته است.

آیا قرارداد F16 بسته شده است؟

پس از دولت دونالد ترامپ، آمریکا ترکیه را به دلیل خرید سامانه اس-400 روسیه تحریم کرد و نام ترکیه را از لیست خریداران اف-35 و سازندگان قطعات این هواپیما حذف کرد.

  ایران و روسیه سهم بزرگی در حل بحران سوریه دارند

ترکیه سپس درخواست فروش 40 فروند F-16 و خرید 80 کیت بازسازی شده برای هواپیماهای قدیمی خود را ارائه کرد. اما جو بایدن گفت: “این موضوع در اختیار کنگره است و آنها باید به توافق برسند.”

به همین دلیل انتظار می رفت موضوع F16 بار دیگر در دیدار اردوغان و بایدن مطرح شود.

گفته می شود ابراهیم کالن، مشاور سیاست خارجی و امنیت ملی ریاست جمهوری ترکیه نیز در دیدار با جیک سالیوان همتای آمریکایی خود گفته است که اگر می خواهید عضویت سوئد و فنلاند را وتو نکنیم، باید به آنها اجازه بدهید. ما یک هواپیما

شب گذشته یک مقام ارشد دولت آمریکا که نخواست نامش فاش شود، به رسانه های کشورش گفت: «آمریکا به عنوان بخشی از توافقنامه عضویت با فنلاند و سوئد به ترکیه پیشنهادی نداده است و ترکیه نیز چیزی درخواست نکرده است. مقامات در حال مذاکره فنی بر سر درخواست ترکیه برای خرید جنگنده های F-16 آمریکا هستند. اما کنگره در مورد چنین فروش هایی حرف آخر را خواهد زد.

پس از انتشار سخنان این مقام ناشناس، این بار سناتوری که اتفاقا به عنوان میهمان ویژه به آنکارا سفر کرده و بارها به دیدار اردوغان رفته و در دیدار ترامپ و اردوغان نیز حضور داشته، به میدان آمد.

او کسی نیست جز لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه کارولینای شمالی. این سناتور وکیل که پیش از این در نیروی هوایی آمریکا به عنوان سرهنگ خدمت می کرد و حضور طولانی مدتی در عراق و افغانستان داشت، درباره نشست اردوغان و بایدن و قرارداد F-16 گفت: من با تصمیم دولت بایدن موافقم. برای حمایت از فروش F- از 16 جدید به ترکیه، متحد ما در ناتو حمایت می کنم. ما اختلافات خود را با ترکیه داریم، اما آنها متحد ناتو هستند و تقویت توانایی های آنها در یک منطقه آشفته به نفع امنیت ملی آمریکا است. بهبود توانایی هوانوردی ترکیه به نفع ترکیه، ایالات متحده، ناتو و امنیت منطقه خواهد بود.”

  چگونه با رژیم غذایی مناسب از سرطان سینه پیشگیری کنیم؟

سلست والاندر، دستیار وزیر دفاع در امور امنیت بین‌الملل در پنتاگون، طی تماسی به خبرنگاران گفت که قابلیت‌های دفاعی قوی ترکیه، دفاع ناتو را تقویت خواهد کرد.

وی گفت: آمریکا از نوسازی ناوگان جنگنده ترکیه حمایت می کند زیرا به امنیت ناتو و در نتیجه امنیت آمریکا کمک می کند. این طرح ها ادامه دارد و باید از طریق فرآیندهای قراردادی ما پردازش شوند.»

واشنگتن قبلاً به طور علنی در مورد این فروش اظهار نظر نکرده است، به جز اینکه گفته است همه فروش تسلیحات باید مراحل قانونی لازم را طی کنند.

در حال حاضر می توان گفت ترکیه مقادیر قابل توجهی نفت از آب بحران اوکراین استخراج کرده است. زیرا اگر موضوع عضویت سوئد و فنلاند و امکان گرفتن حق وتو مطرح نمی شد، آمریکا تمایلی به فروش هواپیماهای جنگنده F16 به ترکیه نداشت.

دیدگاهتان را بنویسید