پایان پاییز خشک؟

موج فراگیر بارش ها از هفته گذشته با پیش بینی پاییز خشک آغاز شد. بررسی ها نشان می دهد اگرچه رکورد بارندگی در نیمه اول پاییز مطلوب نبود، اما در نیمه دوم پاییز این وضعیت تغییر کرد.

اما با توجه به پیشی گرفتن حجم آب خروجی در سدهای کشور، آخرین بارندگی تاثیر چندانی بر مخازن سدها نداشته است.

آیا بارندگی های اخیر هشدارهای متخصصان در مورد پاییز خشک و کم آب را خنثی می کند؟ اواسط مهرماه، مدیرکل دفتر اطلاعات و اطلاعات آب کشور از بارش کم بی سابقه در پاییز امسال خبر داد و هشدار داد که ذخایر سدهای کشور تنها برای این فصل از سال کافی است.

اولین ماه پاییز خشک و بدون باران بود و حتی عنوان «خشک‌ترین مهرماه نیم قرن اخیر» را به خود اختصاص داد، اما بارندگی‌های دو هفته اخیر دوباره این پرسش‌ها را برانگیخت: آیا وضعیت آب در کشور تغییر کرده است. ?

آیا این هشدارها عمداً برای بارندگی های اخیر داده شده است؟ با توجه به نقش مهم سدها در تامین آب کشور، آیا بارندگی های اخیر و وضعیت سدها تغییر کرده است؟

ارتفاع کل بارندگی از اول مهر تا اواسط مهرماه ۱۵ میلی‌متر است که ۱۷ درصد کمتر از میانگین دوره‌های مشابه بلندمدت، اما ۲۰۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته (۵ میلی‌متر) است. با توجه به این موضوع آیا پیش بینی خشکسالی پاییز اشتباه بود؟

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در گفتگو با خبرنگار دنیای اقتصاد گفت: پیش بینی ما پاییز با بارش کم بود و متاسفانه این پیش بینی محقق شد و پاییز را با کم بارشی پشت سر می گذاریم. احد وظیفه گفت: برآورد ما این است که پاییز امسال کمتر از حد نرمال در پاییز گذشته باشد. به خصوص در ماه نوامبر بارندگی بسیار کم است.

موج بارشی که در چند روز اخیر کشور را فرا گرفت به پایان رسید و متاسفانه در 10 روز آینده بارش چندانی نخواهد داشت. تا پایان آبان ماه تنها در نواحی شمال غرب و شمال و دامنه های البرز بارش خواهد بود و در مناطقی مانند تهران، قزوین و کردستان و احتمالا همدان بارش باران خواهد بود.

اما در مناطق جنوبی کشور تقریباً هیچ بارندگی وجود ندارد.» به گفته وی، بارندگی در روزهای اخیر با کل کشور همراه نبوده است: در برخی استان ها از جمله بوشهر اصلا بارندگی نداشته است. در جنوب خوزستان بارندگی نداشتیم. ایلام نیز هیچ بارندگی چشمگیری نداشت. خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان بارندگی چندانی نداشتند. البته روزهای شنبه و یکشنبه در کرمان مقداری بارندگی رخ داد.

پیش از این موج بارشی بیش از 20 استان کشور بدون بارندگی بودند. به عبارتی استان هایی مانند اصفهان، کرمان، فارس، کوم، مرکزی و کرمانشاه اولین سال بارانی خود را در این موج بارانی تجربه کردند! بارش ها در روزهای اخیر وضعیت بارندگی ها را اندکی تغییر داده است، اما مناطق پربارش مانند ایلام، خوزستان و بیشتر مناطق لرستان، کرمانشاه و کردستان که در این فصل همواره از بارندگی های خوبی برخوردار بوده اند، در حال حاضر شاهد بارش شدید باران هستند.

  تیپ و استایل لیلا خاتمی در جشنواره ونیز + عکس

به گفته رئیس مرکز ملی خشکسالی، موج جدید بارندگی در فلات مرکزی بیشتر بوده است. در اصفهان و تا حدودی چهارمحال و بختیاری، شرق لرستان، همدان و مرکزی بارندگی خوبی داشت. وضعیت بارندگی در تهران بد نبود و قزوین، البرز و سواحل خزر نیز بارندگی خوبی داشتند اما این بار میزان بارندگی نسبت به بارندگی های پاییزی کاهش نیافته و آب زیادی به مخازن کشور اضافه نکرده است.

وی گفت: در چند روز اخیر مناطقی از فلات مرکزی که دچار کم آبی حاد هستند تا حدودی رفع شده است، اما در کشور با کم آبی جدی مواجه هستیم. البته کمبود آب «بسیار بسیار زیاد» است. در بسیاری از شهرها تنش آبی حاکم است و آب آنها توسط مخازن تامین می شود. سدها نیز در پایین ترین سطح تاریخی خود قرار دارند.

کاهش حجم آب ورودی به سدها

بررسی آمارها نشان می دهد که آب پشت سدها نگران کننده است. اظهارات برخی از مسئولان آب کشور درباره میزان ذخایر سدها این خطر را زنده کرده است که آب فعلی پشت سدها فقط برای فصل پاییز تامین می شود.

مدیرکل سرویس اطلاعات و داده های آب کشور در این باره به «دنیای اقتصاد» گفت: میزان حجم بهره برداری شده از مخازن کشور در پایان سال آبی 1399-1499 معادل کل آب مصرفی در سال جاری است. کشور در طول پاییز؛ اما بخشی از مصرف کشور از منابع آب زیرزمینی است و اینطور نیست که فقط سدها جوابگوی نیاز فصل پاییز باشند. بنابراین بخشی از حجم موجودی مخازن سدها برای مصارف پاییزه مصرف می شود و می توان گفت که قسمت بهره برداری از این حجم در شرایط عادی تقریباً برابر با کل مصرف پاییزه است.

فیروز قاسم زاده افزود: بر اساس پیش بینی های سازمان هواشناسی، پاییز امسال با کاهش بارش ها نسبت به نرمال همراه است، اما امیدواریم با شروع بارندگی های نسبتا خوب در آذرماه و تداوم آن ها در زمستان، ورودی مخزن سد تقویت می شود و به طور طبیعی آب موجود در مخازن را بهبود می بخشد.

بررسی آمار عملکرد سدهای آبی کشور نشان می دهد که در پایان سال آبی 1399-1399 (31 شهریور) حجم کل آب ورودی به سدهای کشور حدود 29.4 میلیارد مترمکعب است که در مقایسه با نسبت به سال آبی 1399-1398 حدود 47 درصد کاهش داشته است. تا پایان سال آبی 1399-1499 حجم آب موجود در مخازن سدها معادل 19.5 میلیارد مترمکعب بوده است.

آمار جدید بارش

مصاحبه دنیای اقتصاد با معاون وزیر نیرو نشان می دهد نتایج بارندگی های اخیر وضعیت حجم آب پشت سدها را مشخص می کند. کاسم تقی زاده حامسی با اشاره به جزئیات ورودی سدهای کشور گفت: بر اثر آخرین بارندگی تا پایان 14 آبان ماه مجموع ورودی سدهای کشور 1.57 میلیارد مترمکعب است.

  اعلام محدودیت بر تاج در تهران

در عین حال ورودی سدهای کشور در سال گذشته برای مدت مشابه 2.12 میلیارد مترمکعب بوده است. به این ترتیب کشور با کاهش 26 درصدی ورودی آب به سدها مواجه است. معاون آب و فاضلاب کشور در خصوص خروجی آب از سدها گفت: در سال آبی جاری میزان خروج آب حدود 2 میلیارد و 880 میلیون مترمکعب است که اختلاف یک میلیارد مترمکعبی ورودی و خروجی آب را نشان می دهد. آب به سدها.

این مقام مسئول در وزارت نیرو در خصوص حجم آب موجود در سدهای کشور گفت: حجم کل آب موجود در مخازن کشور حدود 17.9 میلیارد مترمکعب است که در مدت مشابه سال گذشته به 24.5 میلیارد مترمکعب رسیده است. سال؛ این عدد به معنای کاهش 27 درصدی حجم آب پشت سدهای کشور است.

تقی زاده حامسی درباره دلیل تاثیر ضعیف بارندگی های اخیر بر حجم آب سدهای کشور گفت: تاثیر بارندگی های اخیر بر آب سدهای کشور حدود یک درصد است. دلیل این امر جذب اولیه بارندگی است.

در واقع آب به رودخانه ها و سدها سرازیر نشد. وی در خصوص دلایل افزایش مصرف آب در کشور گفت: نه تنها بخش شرب، بلکه بخش کشاورزی و صنعت نیز با افزایش مصرف مواجه است. از آنجایی که 90 درصد آب کشور توسط بخش کشاورزی مصرف می شود، مصرف این بخش که کمتر مورد توجه رسانه ها و مطبوعات قرار می گیرد باید مورد توجه قرار گیرد.

تقی زاده حامسی با اشاره به افزایش چشمگیر بارندگی در برخی استان ها گفت: طی هفته گذشته شاهد افزایش بارندگی در استان های قم، مرکزی، اصفهان، تهران و البرز بودیم. به عنوان مثال میزان بارندگی در کوم در هفته گذشته نسبت به هفته قبل 23 درصد افزایش داشته است.

در ردیف های زیر، مناطق جنوب و غرب اصفهان، شهر تهران و استان البرز شرایط بارندگی خوبی داشتند. از آنجایی که هفته گذشته شاهد بارش قابل توجهی در حوزه آب شرب کوهرنگ نبودیم، آخرین بارندگی اصفهان را به خوبی تحلیل نمی کنیم.

وی در پایان با اشاره به حجم 15 میلی متری بارندگی در تهران در هفته گذشته گفت: در البرز این میزان تا 30 میلی متر و در مرکز حدود 23 میلی متر بوده است.

در یزد نیز شاهد 9 میلی متر بارندگی بودیم که رقم بسیار خوبی است. بنابراین با توجه به اینکه بارندگی های اخیر به صورت آب روان وارد سدها و رودخانه ها نشده است، این امر تاثیر محدودی بر ورود آب به سدهای کشور داشته است. از سوی دیگر میزان برداشت سدها حدود یک میلیارد مترمکعب بیشتر از سرمایه گذاری سدها است که از این منظر باید وضعیت مخازن کشور را تحلیل کرد.

  نهنگ کمیاب «برید» در خلیج فارس دیده شده است

چرا آخرین باران ها تخلیه نشد؟

جمال محمدولی سامانی، مدیر اداره آب دفتر زیرساخت های مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در این باره به خبرنگار دنیای اقتصاد گفت: شدت بارش ها تاثیر مهمی در ورود آب باران به سدها دارد. زمانی که میزان و شدت بارندگی کم باشد، نمی توان به افزایش حجم آب پشت سدها اعتماد کرد.

در واقع در این شرایط آب به جای اینکه روی خاک جاری شود و به روان آب تبدیل شود، وارد خاک شده و جذب زمین می شود. این البته به دلیل ماهیت ابرها و جبهه کم شدتی است که وارد کشور شده است. بارندگی کم همچنین به این معنی است که فرض کنیم بارندگی کم در یک زمان وجود دارد، مثلاً یک ساعت.

به طور طبیعی یک میلی متر بارندگی در ساعت منجر به رواناب نمی شود. در حالی که یک طوفان سریع می تواند چنین شرایطی را ایجاد کند. حرکت آب های جاری به دلیل شدت بارش است و در صورت افزایش شدت آب به رودخانه و سد می ریزد.

البته بارندگی های اخیر حتی از یک جهت مثبت و قابل توجه بود. زیرا خاک و گیاه را فرو برده است. بنابراین ما آب را از دست نداده ایم.

استاد دانشگاه تربیت مدرس درباره علت غلبه مصرف آب با ورود آن به سدهای کشور، گفت: زمانی که کارکنان بخش آب و کشاورزی کشور همیشه پیش بینی بارندگی مثبتی داشته باشند، مصرف آب را نیز در سدهای کشور افزایش می دهند. کشور بسته به میزان خوش بینی مقامات نسبت به بارندگی ها افزایش می یابد.

پیش بینی آینده چه می گوید؟

با یک گل بهار نمی آید! رئیس پژوهشکده تحقیقات و تحقیقات آب در گفتگو با دنیای اقتصاد گفت: بارندگی های آن چند روز اتفاق خوبی بود. پیش‌بینی‌های اولیه ما کمی ناامیدکننده‌تر از آنچه اکنون می‌بینیم بود و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند، اما از آنجایی که خشکسالی شدیدی را تجربه کرده‌ایم، جبران این کمبود آب به زمان نیاز دارد.

اشکان فره نیا افزود: سال گذشته در اکثر نقاط کشور خشکسالی بسیار شدیدی داشتیم به طوری که در برخی مناطق حتی در 40 یا 50 سال گذشته این خشکسالی بی سابقه بوده است. وقتی چنین خشکسالی را پشت سر می گذارید، حتی در فصل بارندگی هم نباید انتظار جبران داشته باشیم.

وی در خصوص وضعیت بارندگی ها در ماه های آینده گفت: پیش بینی هوای فصل نشان می دهد که پاییز در حد نرمال است و در اکثر نقاط کشور به سمت خشکی پیش بینی می شود و پیش بینی می شود وضعیت معتدل و برای زمستان بیشتر باشد. بخش هایی از کشور موقعیت میانی.

دیدگاهتان را بنویسید