ویلموتس به اندازه کیروش و اسکوچیچ تعصب نداشت

مهدی محمد نبی وی در خصوص درخواست باشگاه شهر خودرو از پرسپولیس که سابقه آن از عضویت وی در هیات مدیره تیم تهرانی آغاز شد، گفت: درویش مدت کوتاهی است که هدایت پرسپولیس را برعهده داشته و بحث بدهی محله های مختلف است. به او فشار می آورد امیدواریم هر چه زودتر بدهی شهر هودرو را تسویه کند. در آن زمان انصاری فرد با توافق با حمیداوی با پرداخت بدهی پرسپولیس موافقت کرد. این مدت گذشت و هیات مدیره و مدیرعاملی که در این مدت در پرسپولیس بودند از هم جدا شدند.

پرسپولیس و شهرهدرو موافق هستند

وی ادامه داد: حالا بحث سلطنت دراویش پیش آمد. او یکی از پیشکسوتانی است که سابقه این ورزش را دارد و امیدوارم دو طرف بنشینند و دور هم جمع شوند تا پنجره باشگاه پرسپولیس را باز کنند. البته خود هایپور می داند که ناگهان پنج تا هفت میلیارد دلار بابت معوقات و پرداخت ها به شهرهدی نمی رسد و باید برای آن مبلغ بررسی های لازم انجام شود.

سوال پاشنه آشیل فدراسیون

نبی گفت: بخشی از دلیل این امر این است که ما منابع درآمدی خود را از فیفا و AFC دریافت نمی کنیم. همه می دانیم که چه مشکلاتی داریم و به همان دلایلی پول را به فدراسیون ندادند. طبیعی بود که فدراسیون فوتبال با گیشه خالی روبرو شود. از طرفی وقتی کرونا آمد اکثر تیم هایی که قرارداد تبلیغاتی با فدراسیون، سازمان لیگ و حتی باشگاه ها داشتند به دنبال فسخ قرارداد بودند چون خودشان درآمدی برای پرداخت هزینه فدراسیون نداشتند.

وی افزود: جدا از این موضوع، اساسنامه پاشنه آشیل فدراسیون بود. فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا بارها اولتیماتوم داده و خواستار نهایی شدن قانون اساسی و برگزاری هر چه سریعتر انتخابات شده اند. این موارد از جمله بحران های زمین فوتبال بود. بحران های دیگری نیز وجود داشت. در سال 1378 سعی کردیم در فوتبال ملی کشور آرامش ایجاد کنیم و نمی خواستیم این بحران ها زیاد حل شود.

داستان تاییدیه!

دبیرکل سابق فدراسیون فوتبال با بیان اینکه توانسته بود وضعیت اساسنامه را بهبود ببخشد، اما اتفاقی که افتاد این بود که برای بند یک تایید نشدیم، توضیح داد: از سال 1986، انتخابات فدرال بر اساس اساسنامه قدیمی برگزار شد. این فدراسیون در سال 1990 بر اساس اساسنامه فیفا انتخابات برگزار کرد. فیفا از امسال به بعد همه فدراسیون ها را ملزم می کند تا اساسنامه خود را به روز کنند. قبل از من به هر دلیلی این کار انجام نمی شد و حتی انتخابات اسفند 98 به دلیل عدم موافقت فیفا با قانون اساسی لغو شد.

نبی افزود: پس از حضورم در فدراسیون در سال 1378 تیمی را با حضور اعضای کمیسیون های قانونی، معاونت حقوقی و بین الملل فدراسیون و کارشناسان حقوقی و بین المللی وزارت ورزش تشکیل دادیم. این تیم اساسنامه ای تهیه و برای اعضای جلسه ارسال کرد. دیدگاه آنها را پذیرفت و اساسنامه به کمیسیون حقوقی و تنظیم مقررات بازگشت. سپس در هیئت رئیسه فدراسیون به آن لعنتی زدیم و آن را به فیفا فرستادیم. اما با توجه به اینکه آن روزها امکان حضور فیزیکی در فیفا وجود نداشت، از طریق یک کنفرانس تلفنی و وسایل ارتباطی معمول با مسئولان اساسنامه فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا مذاکراتی را انجام دادیم.

  تخریب ویلای 60 میلیارد تومانی در کوه ماسال

وی ادامه داد: تمامی جلسات با حضور کارشناسان حقوقی و همچنین معاونت ورزش قهرمانی برگزار شد. سرانجام، فیفا این اساسنامه را تصویب کرد و ماهیت حقوقی آن را مشخص کرد. در بند اول تعریفی وجود دارد و به ما زمان دادند تا این بند را اصلاح کنیم. وی در جلسه تودیع و معرفی هیات مدیره جدید اعلام کرد که هیات مدیره قبلی زحمات زیادی کشیده است و هیات مدیره جدید باید روی تعهدی که برای یک نفر به فیفا داده شده کار کند و به هیات دولت ببرد. در زمان سلطانی فر این اتفاق افتاد. در دولت قبل این بند تصویب شد. البته کارشناسان حقوقی موسسه نیز آن را تایید کردند.

ویلموتس به اندازه کیروش و اسکوچیچ تعصب نداشت

ما تابع قوانین کشور و منشور المپیک هستیم، اما مراجع دیگری هم هستند

دبیرکل سابق فدراسیون فوتبال در پاسخ به اینکه چرا با وجود این همه تدابیر و گذشت بیش از یک سال، بند اساسنامه تصویب نشد، خاطرنشان کرد: سپس به علی نژاد گفتم باید در فدراسیون و بخش های مختلف کمیسیونی تشکیل شود. وی برای پیگیری بحث اساسنامه نیز این کمیسیون را تشکیل داد. مجلس شورای اسلامی دیدگاهی دارد که آن را هم باید دید. اگر این روند بخواهد روند عادی را طی کند تا به مسیر برسد، یک سال طول می کشد. در غیر این صورت اگر بخواهد نظر بدهد شاید شش ماه دیگر این کار را انجام دهند و امیدواریم فدراسیون بعدی بحث را تمام کند.

نبی در مورد اینکه آیا این مهم ترین چالش فدراسیون بعدی است یا خیر، توضیح داد: 100 درصد. هر راهی را که می خواهید طی کنید، باید قوانین و مقررات را رعایت کنید. ما تابع قوانین کشور و همچنین منشور المپیک بوده و هستیم، اما مقامات ارشد دیگری هم هستند.

این قرارداد برخلاف نظر وزارت ورزش تمدید شد

او از دلیل جدایی می گوید کارلوس کی روش از تیم ملی فوتبال کشورمان توضیح داد: بعد از پایان جام حذفی استرالیا در سال 2015 که وارد تهران شدیم تعدادی از کارکنان وزارت ورزش به فرودگاه آمدند. وقتی رفتار آنها را دیدم متوجه شدم کیروش نباید در تیم ملی بماند. خودش گفت خیلی ناامید شده اند. بعد در جلسه ای که در وزارتخانه داشتم به این نتیجه رسیدم. دوستان چند نکته از من پرسیدند که نیازی به گفتن نداشتم. به کفاشیان گفتم یکی از پایه های فدراسیون فوتبال داشتن یک تیم ملی چابک و قوی است. او نیز پذیرفت و در هیئت حاضر شد. قرارداد تعدیل و تمدید شد. یکی از دلایلی که از فدراسیون رفتم این بود که برخلاف نظر وزارت ورزش، قرارداد این مربی تمدید شد.

بهترین مربی دنیا مثل هندوانه است

دبیرکل سابق فدراسیون فوتبال گفت: کفاشیان گفتم به چشم خودم بدی دیدم اما تو را ندیدم اما از او تشکر کردم و گفتم برای ادامه راه بازنشسته می شوم. در هر صورت این موضوع تمام شده است. تیم ملی نیز با توجه به تمدید قرارداد کی روش به کار خود ادامه داد. خوشبختانه ما جلسات 7-8 ساعته زیادی در یک اتاق بسته با کای روح داشتیم. او 10 چیز گفت و من 9 چیز را پذیرفتم. گاهی 10 تا حرف می زدم و او 5 چیز را قبول می کرد اما هر چه بود در یک اتاق بود. هیچ حاشیه ای وجود نداشت. منطق درست روش و فدراسیونی بود که من به عنوان دبیرکل پیشنهاد دادم. در هر صورت او یک مربی حرفه ای بود. طبق آنچه به یاد دارم بعد از دوران کفاشیان و تمدید قرارداد چهار ساله با کی روش، قرارداد با او در دوره تاج تمدید شد.

  طرز تهیه زینگر برگر با طعم فوق العاده

نبی در مورد اینکه کی روش بعد از باخت تیم ملی ژاپن در جام ملت های آسیا اخراج شد یا قراردادش به پایان رسید، گفت: در آن زمان در فدراسیون نبودم و از این موضوع اطلاعی ندارم. چون من در خرید ویلموتس نبودم. با این حال فوتبال طوری است که بهترین مربی دنیا مثل هندوانه بسته می ایستد. در سیستم مدیریت اینطور نیست. مثلاً جایی که به آن تعلق ندارم مسئولیت می‌پذیرم. به همین دلیل شکست می خورم. وقتی ویلموتس آمد، طبق آنچه در مطبوعات و رسانه ها دیدیم، فدراسیون دوباره دچار مشکل شد و نتوانست حقوقش را پرداخت کند.

ویلموتس به اندازه کی روش و اسکاچ مغرضانه نبود

وی ادامه داد: به این سوال ویلموتس او مانند کی روش و اسکوچیچ تعصب خوبی نسبت به تیم نداشت. البته روش خیلی متعصبانه تر بود. به هر حال این مربیان عقب ماندند اما با فدراسیون همگام شدند. نرفتند که ما را ناگهانی بسازند. ظاهراً در سال 1998 کمیته وضعیت فیفا از طریق ویلموتس شکایتی دریافت کرد که در حدود سال 1998 آن را به فدراسیون ما ارجاع داد. فدراسیون همچنین با فردی به نام De Leist به عنوان وکیل ایتالیایی وارد مذاکره شد. او هم پرونده را خواند و وقتی هدایت فدراسیون را برعهده گرفتم، دیدم حساب شش صفحه ای داده است.

شرح لغات و احادیث ایجاد شده برای ده لشت

دبیرکل سابق فدراسیون فوتبال درباره حرف و حدیث های ایجاد شده برای ده لشت توضیح داد: ضمن اینکه لایحه 6-7 صفحه ای حدود 40 صفحه ضمیمه داشت و برخی از آن ضمائم ترجمه نشده بود. به عنوان مثال، رسیدی از یک بانک ترکیه حاوی پول ویلموتس دریافت کردند که به زبان ترکی است اما باید به صورت رسمی ترجمه شود تا همراه پرونده باشد. این وکیل دادخواست متقابلی نیز علیه ویلموتس مطرح کرده بود که به نظر من جایی نداشت. در هر دو مورد کمیته وضعیت فیفا به فدراسیون ما رای منفی داد. وقتی رای آمد، ابتدا به ما اطلاع ندادند. صبح که به فدراسیون رسیدم به جامعه جهانی گفتم به دهلیش بگویید اگر رای به او برسد چرا ما را نمی فرستد. بعد آرا به وکیل رفت نه فدراسیون. وقتی رای گرفتیم دیدیم که زمان خیلی کمی برای درخواست توضیح مفصل از فیفا داریم. در نهایت پرونده را به گرندز بردیم تا پرونده را جلو ببریم.

دست آجورلو روی پوست گردو ماند

نبی با اشاره به جدایی فرهاد مجیدی از استقلال گفت: اکثر باشگاه های ما آفلاین هستند و به همین دلیل چنین مشکلاتی به وجود می آید. آنلاین نیستند. تو دنیا هر سرمربی ای که نمیخواد فصل بعد بازی کنه وسط فصل به مدیرعامل مخفیانه میگه ولی تو ایران وقتی آفلاین هستی و چیزها رو پشت سر میذاری دست آجورلو تو پوسته میمونه. مدت کوتاهی، مومنی و همکاران. سران باشگاه موفق شدند مربی جدیدی بیاورند.

  11 درمان طبیعی برای از بین بردن شوره سر

کار با اسکوچیچ نباید تهاجمی باشد

او گفت که اسکوچیچ کار خود را در یک محیط تعاملی انجام می داد، اما کی روش تهاجمی بود و برای دستمزدهای تقلبی تیم ملی می جنگید. او گفت: اسکوچیچ یک مرد بسیار خوب، صادق و متعصب برای تیم ملی است. باید بستر را طوری آماده کنیم که کار تهاجمی و کشنده نشود. معمولا اطاعت می کند و راه خودش را می رود. من در فضای تیم ملی نیستم و کارمندان فدراسیون این فضا را بهتر می شناسند. بر اساس این توافق، آنها به همکاری با اسکوچیچ ادامه خواهند داد. شنیدم دستیارانش هم قراردادش را تمدید کرده اند.

رفتار حرفه ای کیروش حاصل تجربیات او بود

مدیر سابق تیم ملی کشورمان اضافه کرد: تفاوت بین نفرات مشخص است. کی راوخ دستیار الکس فرگوسن بود و در تیم های بزرگ و تیم های ملی کار می کرد. شاید سابقه بازیگری او به خاطر تجربه حضورش در این تیم ها باشد اما اسکوچیچ هم تجربه دارد. برایش آرزوی موفقیت داریم و داریم. البته مربی باید آنچه را که می خواهد بگوید و اگر آنها را نگوید مجموعه اشتباه است. البته نحوه صحبت متفاوت است.

مشابه نکونام باید حفظ شود

نبی با اشاره به فعالیت مربیان جوانی چون جواد نکونام توضیح داد: امثال او قدم به قدم جلو می رفتند. آنها مسیر تیم ملی را طی کردند و به لیگ حرفه ای و باشگاهی راه یافتند. آنها باید حفظ شوند. هواداران تیم نباید سرمایه فوتبال را به حاشیه برانند. مربیانی چون قلعه نویی، منصوریان، نکونام، تارتار، گل محمدی، دایی نیاز به تقویت روحی دارند.

قصد دارم در انتخابات فدراسیون فوتبال شرکت کنم

وی در خصوص اهداف خود برای انتخابات فدراسیون فوتبال گفت: کارکنان فدراسیون در دوره های مختلف زحمات زیادی کشیده اند. گاهی فدراسیون گام های خوبی دارد و گاهی آن مراحل نیاز به تمرین دارد. در انتخابات فدراسیون که در شهریورماه برگزار می شود، رئیس بعدی فدراسیون تنها دو سال و نیم می تواند نامزد شود. در این دو سال و نیم دیگر شانسی برای جام جهانی 2022 قطر نیست و هرکسی رئیس جمهور شود تیم ملی باید دو ماه بعد در قطر بازی کند.

دبیرکل سابق فدراسیون ادامه داد: در این شرایط افرادی که تجربه فوتبالی داشته و در مدیریت کلان فوتبال حضور داشته اند باید کمک کنند. همه می توانند رای دهند و اعضای مجمع باید رای دهند. این صحنه برای همه است. آنها می توانند پای صندوق های رای بیایند، اما اعضای مجمع باید رای دهند. من معتقدم تا زمانی که زنده هستید باید در هر لباس و مقامی گام مثبتی برای جوانان کشور بردارید. با اجازه بزرگان فوتبال کشور قصد دارم در انتخابات شرکت کنم. حضور مردم مشکل دارد اما باید بین همه اهالی فوتبال و وزارت ورزش هم افزایی وجود داشته باشد. در این صورت فوتبال کشور سر جای خودش است.

وی با بیان اینکه اگر به فدراسیون بیاید تیم از زمان تاج و کفاشیان برمی گردد، پاسخ داد: این تیم هر جا باشد موفق است، هنوز به فکر تیم نبوده ام. اگر ورود من قطعی شود، به فکر تیم خود خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید